Roku 2015 by mali kraľovať mobilné platby

  • Minulý rok sa s príchodom Apple Pay a oznamom Facebooku, že bude čoskoro možné posielať peniaze cez Messenger, hovorilo o roku 2015 ako o „roku mobilných platieb“. Napriek tomu mobilné finančné služby stále nezažívajú úspech, ktorý sa od nich očakával. A to nehovoríme len o Google Wallet, Square, MasterPass alebo Visa V.me, ale posledné prieskumy zistili, že až 85 % vlastníkov iPhone 6 nikdy nepoužilo Apple Pay.
image_1430837309.jpeg
  • Minulý rok sa s príchodom Apple Pay a oznamom Facebooku, že bude čoskoro možné posielať peniaze cez Messenger, hovorilo o roku 2015 ako o „roku mobilných platieb“. Napriek tomu mobilné finančné služby stále nezažívajú úspech, ktorý sa od nich očakával. A to nehovoríme len o Google Wallet, Square, MasterPass alebo Visa V.me, ale posledné prieskumy zistili, že až 85 % vlastníkov iPhone 6 nikdy nepoužilo Apple Pay.

 

Na svete však existujú aj miesta, kde sa mobilné platby ujali. Paradoxne sa jedná o menej rozvinuté tzv. rozvojové krajiny, pričom mobilné platby sa pravidelne využívajú už približne v dvoch tretinách z ich celkového počtu. Napríklad v Keni až 59 % dospelých používa systém M-PESA, ktorým prejde 66 % objemu všetkých transakcií, čo predstavuje 2,1 miliardy dolárov mesačne. Ale Keňa je iba jeden z mnohých trhov, na ktorom sa mobilné platby ujali, v skutočnosti sa dá povedať, že od Paraguaju po Pakistan sa stávajú samozrejmosťou. No a o tom, že v Bangladéší používa mobilné platby už 22 % dospelých asi v Európe veľa netušia, nakoľko tu prvé mobilné platby boli spustené len minulý rok, a to v Rumunsku. 

 

 

Peniaze v mobile – nekonvenčná peňaženka

Narozdiel od „mobilných peňaženiek“, a ktoré nie sú v podstate nič iné ako digitalizované kreditné karty, mobilné platby nie sú prepojené na žiadne bankové konto. Sú to peniaze v elektronickej podobe prepojené na telefónne číslo, a ktoré môžu byť použité na nákupy, platenie účtov alebo len poslanie peňazí kamošovi za pivo.

Vodafone a America Móvil sú lídrami vo svete mobilných platieb so spotrebiteľskou základňou predstavujúcou desiatky miliónov ľudí po celom svete. Navyše rozšírenie mobilných platieb je nezastaviteľné. Podľa GSMA sa počet používateľov mobilných platieb sa za posledné roky každoročne zdvojnásobuje. Dokonca v 16 z 89 krajín, v ktorých si mobilné platby našli svoje miesto, je viac používateľov tejto služby ako majiteľov bankových účtov. V prospech ďalšieho rastu mobilných platieb hovorí aj fakt, že až 1 miliarda z celkového počtu 2,5 miliardy ľudí bez bankového účtu má prístup k mobilnému telefónu.  

 

 

 

Priekopníctvo vo finančných službách

A nie je to len o posielaní platieb známemu alebo predajcovi! Farmári v Zimbabwe si môžu poistiť svoju úrodu proti suchu alebo záplavám cez EcoFarmer, službu ponúkanú miestnym poskytovateľom mobilných platieb Econet Zimbabwe. V Bangladéši môžu používatelia bKash Mobile Money získať až 4 % ročný úrok na peniaze uložené na svojom mobilnom konte a v Keni je možné cez M-PESA alebo Airtel Money prispievať na crowdfunding mChanga.

Byrokracia predstavuje najväčšiu brzdu rozvoja mobilných platieb, ale našťastie sa to mení. Centrálna banka v Indii urobila prelomové rozhodnutie a umožnila nebankovým spoločnostiam poskytovať finančné služby, najmä vďaka ich úspechu v iných častiach sveta a faktu, že 720 miliónov Indov nemá bankový účet. Jedným z približne 40 žiadateľov o udelenie licencie na poskytovanie mobilných platieb je Paytm, ktorý sa zapáčil čínskemu gigantovi Alibaba, a ktorý v ňom nedávno získal 25 percentný podiel.

 

 

Nevídaný rast

Hlavným dôvodom zájmu investorov do mobilných platobných technológií je ich obrovský potenciál, napríklad len v decembri 2014 bolo celkovo cez ne prevedených 7,5 miliardy dolárov. Aj keď väčšina platieb je len v rozmedzí 30-40 dolárov, je to ich objem a neustály rast, ktorý umožňuje poskytovateľom mobilných platieb zachovávať nízke poplatky za svoje služby. Spojením ich výhod, teda nízkych nákladov na kúpu smartfónu a neustále vyššieho počtu používateľov mobilného internetu nás čoskoro čaká celosvetová revolúcia mobilných platieb.

Plusy mobilných platieb si nevšimli len súkromné osoby a organizácie, ale aj štátne úrady, ktoré vidia ich vidia najmä ako prostriedok platby za služby a napríklad aj na výplaty zamestnancov. Práve vyplácanie miezd predstavuje v subsaharskej Afrike jeden z najrozšírenejších spôsobov využitia systému mobilných platieb.   

 

 

Celosvetová príležitosť

V súčasnosti mobilné platby stále nepredstavujú medzinárodný fenomén, predovšetkým vďaka skutočnosti, že väčšina poskytovateľov týchto platieb funguje výlučne na vnútroštátnej báze. Nadnárodné mobilné platby tak predstavujú dieru na trhu, ktorá len čaká na toho pravého. Podľa odhadu Svetovej banky každoročne ľudia pracujúci v zahraničí posielajú domov viac ako 550 miliárd dolárov, pričom najčastejším spôsobom je vklad a poslanie peňazí cez sprostredkovateľskú spoločnosť, respektíve vloženie peňazí do obálky a jej doručenie rodine poštou alebo známym. Prvé náznaky medzinárodnej spolupráce už prichádzajú z Pobrežia Slonoviny a Burkiny Faso, kde sa spojili miestni poskytovatelia mobilných platieb a umožňujú poslať peniaze aj cez hranice.  

Mobilné platby predstavujú unikátny spôsob prevodu peňazí, ktorý spája komunikáciu, teda internet alebo mobil s možnosťou posielania a prijímania peňažných prostriedkov. Spolu s ich príchodom sa ukazuje, že ľudia nielen vo vyspelých krajinách chcú viac ako dlhé rady, zdĺhavú administratívu a vysoké poplatky spojené s doterajším fungovaním finančných služieb.

 

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

zdroj: http://techcrunch.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá