Rolls-Royce mení históriu. Pracuje na najrýchlejšom elektrickom lietadle

  • Britský výrobca automobilov a motorov pre lietadlá pracuje na vlastnom lietajúcom stroji
  • Nie však hocakom. Malo by sa jednať lietadlo fungujúce výlučne na elektrickú energiu
  • Prvý let testovací let by sa mal odohrať už v roku 2020
Rolls-Royce
Rolls-Royce
  • Britský výrobca automobilov a motorov pre lietadlá pracuje na vlastnom lietajúcom stroji
  • Nie však hocakom. Malo by sa jednať lietadlo fungujúce výlučne na elektrickú energiu
  • Prvý let testovací let by sa mal odohrať už v roku 2020

V stredu oznámila spoločnosť Rolls-Royce, ktorá sa preslávila hlavne výrobou luxusných automobilov, pre vyššie vrstvy a výrobou leteckých motorov, ktoré poháňajú lietadlá svetových značiek, že pracuje na vlastnom lietadle. Nebude sa však jednať o luxusný lietajúci palác. V skutočnosti pôjde o pomerne malé lietadlo, ktoré však bude prelomové v tom, že energiu motorom bude dodávať elektrická energia a nie letecké palivo. Informáciu priniesol portál Futurism

Podľa oznámenia samotnej spoločnosti Rolls-Royce, bol tento koncept vyrobený za účelom naplnenia snahy anglickej vlády o urýchlenie elektrifikácie leteckej dopravy, ktorá sa skrýva za skratkou ACCEL. Pozrime sa však na samotný stroj, ktorý by mal prispieť k zmene lietania ako ho poznáme v súčasnosti.

Svetové rekordy nie sú podstatné

O to, aby sa lietadlo odlepilo od zeme a dosiahlo maximálnu rýchlosť 337 km/h sa postará trojica vysokovýkonných elektrických motorov, ktoré spolu dokážu vyprodukovať pri energetickej účinnosti 90 percent viac ako 500 konských síl. Trojici motorov by mal dodať dostatok elektrickej energie akumulátor, ktorý obsahuje celkovo 6 000 malých lítiových batérií. S takouto hustotou batérií by malo lietadlo pohodlne zvládnuť let z Londýna do Paríža.

„Toto lietadlo bude poháňané jedinečným elektrickým systémom a najsilnejšou batériou, aká bola kedy vyrobená pre let,“ povedal v oznámení projektový manažér pre Rolls-Royce. V tomto roku by malo prebehnúť množstvo testov a v budúcom roku by sa mal odohrať prvý veľký let.

O získanie uznania spoločnosti Rolls-Royce vôbec nejde. Tento stroj by sa mal stať modelom, na ktorom spoločnosť získa dôležité know-how. Následne sa tieto poznatky pretavia do vývoja ešte lepších elektrických lietadiel budúcnosti. Letecká doprava patrí medzi najväčších znečisťovateľov životného prostredia. Snaha o elektrifikáciu lietania je tak logickým krokom k tomu, ako chrániť životné prostredie.

Automobilová a letecká doprava prejdú pravdepodobne už v priebehu rokov masívnymi zmenami. Elektrická energia sa dá totiž dnes vyrobiť úplne čisto vďaka solárnym panelom a veterným generátorom. V kombinácii s elektrifikáciou dopravy sa tak môže jednať o obrovský krok k čistejšej planéte.

zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech