Bez čiapky a kožucha doslova neprežiješ. Ako sa žije v najchladnejšom meste sveta

  • Predstav si, že žiješ v krajine, kde je medzi letom a zimou rozdiel až 100 °C
  • Obyvatelia Jakutska zaznamenávajú každoročné skoky v oteplení, no orgány globálne otepľovanie popierajú
Influencerka Anastasia ukazuje svojim fanúšikom realitu života v Jakutsku.
Influencerka Anastasia ukazuje svojim fanúšikom realitu života v Jakutsku., Reprofoto: Instagram/Anastasia Gruzdeva
  • Predstav si, že žiješ v krajine, kde je medzi letom a zimou rozdiel až 100 °C
  • Obyvatelia Jakutska zaznamenávajú každoročné skoky v oteplení, no orgány globálne otepľovanie popierajú

V Rusku žijú ľudia na miestach, kde to na prvý pohľad vôbec nedáva zmysel. Napríklad na Sibíri, kde teploty v zime dosahujú -70 °C a v lete tam zase panujú horúčavy ako u nás. Takýmto mestom je napríklad Jakutsk, hlavné mesto Jakutského regiónu. Je známe ako najchladnejšie obývané mesto na svete. Zima tu trvá až 10 mesiacov.

Prečo tu ľudia vôbec žijú? Táto oblasť je totiž bohatá na diamanty, a to nie len tak hocijaké, ale tie, ktoré patria k najvzácnejším.

Celé mesto je vsadené do permafrostu, ktorý je tvorený z 80 % ľadom, ostatný podiel majú horniny a organizmy. Táto oblasť každoročne zaznamenáva nárast teplôt, no miestne autority tvrdia, že je to prirodzený proces a čoskoro by malo nastať opätovné ochladenie.

Každoročné záplavy ničia príbytky

Jakutsk leží na rieke Lena, ktorá slúži na jeho zásobovanie. To znamená, že má mesto len dva až tri mesiace za rok, kedy môže využiť rozmŕzajúcu rieku na dovoz potrebných surovín.

Lena sa totiž každý rok roztopí, čo, okrem nevyhnutnosti zásobovania, spôsobuje v danej oblasti alarmujúce riziko záplav, ktoré sa v posledných rokoch pretavili do krutej reality, informuje The New York Times.

V záplavovej oblasti žijú stovky ľudí v svojpomocne postavených drevených domoch. Ide o staršie generácie, prípadne o obyvateľov, ktorí nemajú dostatok financií na odkúpenie panelákového bytu.

Pri májových záplavách sa voda nedotýka iba týchto domčekov. Vteká hlboko do mesta, kde pácha škody na všetkom, čoho sa dotkne. Silu vody dopĺňajú ľadové kryhy.

Pod zamrznutým ľadom na Lene sa vytvorí masívny prúd vody, ktorý zo spodnej časti vytlačí a rozláme ľadovú vrstvu na obrovské kryhy rútiace sa vysokou rýchlosťou po jej toku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Extremní města - Jakutsk ( Yakutsk Sibiř ) dokument, The New York Times, CNN, Phys.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá