Rozdiel medzi letom a zimou je aj 100 °C. Toto je najchladnejšie mesto na svete, kde krádež čiapky môže byť vraždou

  • Predstav si, že žiješ v krajine, kde je medzi letom a zimou rozdiel až 100 °C
  • Obyvatelia Jakutska zaznamenávajú každoročné skoky v oteplení, no orgány globálne otepľovanie popierajú
  • Predstav si, že žiješ v krajine, kde je medzi letom a zimou rozdiel až 100 °C
  • Obyvatelia Jakutska zaznamenávajú každoročné skoky v oteplení, no orgány globálne otepľovanie popierajú

Jakutsko je najväčší región ležiaci v ruskej Sibíri. Jeho centrom je mesto Jakutsk, známe aj ako najchladnejšie miesto sveta. Zima v ňom trvá 9 až 10 mesiacov v roku. Mesto sa nachádza na bode, ktorý geografovia označujú ako sibírsky bod chladu, pretože tu boli namerané najnižšie teploty na Severnej pologuli, až -70°C.

Celé mesto je vsadené do permafrostu, ktorý je tvorený z 80 % ľadom, ostatný podiel majú horniny a organizmy. Táto oblasť každoročne zaznamenáva nárast teplôt, no miestne autority tvrdia, že je to prirodzený proces a čoskoro by malo nastať opätovné ochladenie.

Každoročné záplavy ničia príbytky

Jakutsk leží na rieke Lena, ktorá slúži na jeho zásobovanie. To znamená, že má mesto len dva až tri mesiace za rok, kedy môže využiť rozmŕzajúcu rieku na dovoz potrebných surovín. Lena sa totiž každý rok roztopí, čo, okrem nevyhnutnosti zásobovania, spôsobuje v danej oblasti alarmujúce riziko záplav, ktoré sa v posledných rokoch pretavili do krutej reality, informuje The New York Times.

V záplavovej oblasti žijú stovky ľudí v svojpomocne postavených drevených domoch. Jedná sa o staršie generácie, prípadne o obyvateľov, ktorí nemajú dostatok financií na odkúpenie panelákového bytu. Pri májových záplavách sa voda nedotýka iba týchto domčekov. Vteká hlboko do mesta, kde pácha škody na všetkom, čoho sa dotkne. Silu vody dopĺňajú ľadové kryhy.

Pod zamrznutým ľadom na Lene sa vytvorí masívny prúd vody, ktorý zo spodnej časti vytlačí a rozláme ľadovú vrstvu na obrovské kryhy rútiace sa vysokou rýchlosťou po jej toku. Rusko sa každoročným potopám snaží zabrániť, a to bombardovaním toku Leny, kým je ešte zamrznutá. O ekologickom riešení sa hovoriť nedá, no spustené rakety pomáhajú rozlámať ľad, spriechodniť Lenu a uvoľniť tlak vznikajúci pod zamrznutou vrstvou.

zdroj: TASR/AP/Tanya Makeyeva

Permafrostové byty sú domček z kariet

Všetky budovy postavené v Jakutsku sú tvorené betónovými pylónmi vsadenými do stabilnej vrstvy permafrostu, ktorá začína 12 metrov pod povrchom. Tieto pylóny dosahujú až 10 tisíc ton, no ak pôda rozmrzne, zrúti sa celé mesto, informuje reportérka v dokumente Extremní města.

Stavebné firmy zažívajú obrovské komplikácie, nakoľko činná vrstva permafrostu sa na jar roztápa. Kedysi dosahovala hĺbku jedného metra, dnes sú to až tri. Tento obrovský rozdiel spôsobuje poškodenie budov, dokonca aj tých, ktoré sú iba v procese stavby. Narušená statika nie je iba na papieri, vidno ju voľným okom. Masívne praskliny na budovách nedávajú inú možnosť, ako ich zrútiť.

Stavitelia sa rozdeľujú do dvoch základných skupín. Tí, ktorí na globálne otepľovanie veria a potýkajú sa s jeho dôsledkami, druhú skupinu tvoria tí, ktorí globálne otepľovanie popierajú a čoraz častejšie defekty zdôvodňujú nerešpektovaním špecifických pravidiel pre stavbu na permafroste.

zdroj: Youtube/Czech oli reprofoto

V chlade prežiješ maximálne 15 minút

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Extremní města - Jakutsk ( Yakutsk Sibiř ) dokument, The New York Times, CNN, Phys.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech