ROZHOVOR: Už desaťročné dievčatá riešia, či sú tučné a škaredé. Tereza s Kristínou radia ženám, ako objaviť sebalásku

Tereza Švihoriková

Tereza a Kristína sú vysokoškoláčky, ktoré sa rozhodli vytvoriť podcast venovaný sebaláske. Ako všetky ženy, aj Terka s Kristínkou túžia po nemiznúcom sebavedomí a sebaláske. To, ako sa k týmto veciam dostávajú bližšie, rozoberajú v podcaste InáKosť.

Podcastov o sebaláske veľa nie je. Čo bolo impulzom pre vytvorenie tohto projektu?

Tereza: Popri štúdiu na VŠ máme veľa iných záujmov, aktivít, ktorým venujeme svoj čas. U mňa je jednou z nich práve štúdium v Nexteria Leadership Academy, kde v poslednom ročníku študenti rozbiehajú svoj vlastný projekt so zámerom pomôcť, pozitívne obohatiť svoje okolie. Už od detstva som mala vášeň pre herectvo, kultúru, spev a tomu podobné veci. Študovala som na umeleckej škole literárno-dramatický odbor, počas ktorého sa mi podarilo stáť na doskách trnavského divadla, moderovala som zopár kultúrnych podujatí či organizovala rôzne diskusie, a dokonca som rok vyučovala deti herectvo. To všetko ma jednoznačne ovplyvnilo pri výbere môjho záverečného projektu, ktorým sa nakoniec stal Podcast InáKosť!

Vedela si hneď o čom podcast bude?

Tereza: Na začiatku som nemala tušenie o čom by mal byť. S Kristínkou sme sa, ako každý mesiac, stretli na Pho Bo v našej obľúbenej vietnamskej reštike. A práve tam, pri dobrom jedle a pití, vznikla kľúčová myšlienka môjho, dnes už nášho projektu. Dlho som sa trápila pre môj výzor, neustále som strácala a nachádza sebavedomie a svoju hodnotu. V tom čase som bola na konci asi najťažšieho obdobia aké som kedy mala.

Bola som v jednom kuse v depresiách, cítila úzkosť a bála sa chodiť von s kamarátmi. Teraz, keď sa nato pozriem spätne, nechápem prečo som si tak ubližovala. Kristínka to chytila za správny koniec a našim rozhovorom ma inšpirovala k tomu, aby bol môj záverečný projekt o sebaláske, ženskosti a podpore, pretože chcem, aby sa čo najmenej žien cítilo tak ako ja v tom období. Aby vedeli, že NIKDY V TOM NIE SÚ SAMÉ a tieto pocity máme všetky! A tak vznikla InáKosť!

 

Podľa čoho si vyberáte témy, ktorým sa budete venovať? Sú témy, ktorým sa venovať nechcete?

Tereza: Kým sme InúKosť „priviedli na svet“, chceli sme vedieť, či aj iné ženy budú našim nápadom rovnako očarené ako my samy. Nechceli sme tvoriť niečo čo tu bude navyše či duplicitne. Vytvorili sme preto najprv dotazník o sebaláske a témach s ňou súvisiacich a rozposlali ho medzi naše najbližšie kamošky. Neskôr sa z neho stal taký mini „virál“, že ho vyplnilo cca 650 žien, za čo sme nesmierne vďačné. No a práve pri výbere tém sa ním „riadime“, nechávame sa inšpirovať.

Výber tém je však ovplyvnený aj našim aktuálnym prežívaním či anketami na Instagrame, kde komunikujeme s našimi sledovateľkami/poslucháčkami. A keďže InáKosť je predovšetkým založená na autenticite dávame priestor každému príbehu, ktorý nám príde. Nemáme pomenované témy, ktorým by sme sa vyslovene nechceli venovať, avšak vieme, že nechceme tvoriť niečo čo, už tu je.

 

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa InáKosť (@_inakost)

Myslíte si, že sa médiá tejto téme venujú dostatočne?

Tereza: Záleží asi od druhu médií. Časopisy o lifestylových veciach určite píšu články súvisiace so sebaláskou, avšak tu sa treba pozrieť na cieľovú skupinu, ktoré sú schopné zasiahnuť. Naša generácia berie tlač do rúk minimálne. Z čoho sa však my veľmi tešíme je, že sa za posledné obdobie začalo na sociálnych sieťach ako je Instagram či Facebook viac komunikovať o umelo vytvorenej dokonalosti vs. realite.

Sme však toho názoru, že len tento krok nestačí, a preto sme vytvorili InúKosť. Je potrebné komunikovať aj o pocitoch a sebahodnote. Našim cieľom je prostredníctvom nej ukázať dievčatám a ženám, ktoré nás počúvajú, že NIKDY V TOM NIE SÚ SAMÉ! To, čo prežíva jedna, prežíva aj druhá, možno len v inom časovom období svojho života. Všetky sa totiž cítime nedokonalé, ak však „objavíme“ sebalásku, pochopíme, že presne to je na nás tá dokonalá a krásna vec.

Ako pomáha škola mladým dievčatám v sebapoznaní a v tom, aby boli sebavedomé?

Kristína: Keď sme chodili na základnú a strednú školu my, tak veru nijako.

Tereza: Nedávno som na instagrame Zuzky Mračkovej videla stories o tom ako už 9 – 10 ročné dievčatá riešia to aké sú „tučné, škaredé a pod.“ Veľmi ma to zasiahlo, pretože takto by to fungovať naozaj nemalo!

Na školách by podľa nášho názoru mali pedagógovia intenzívne komunikovať o týchto témach. Vzdelávať rovnako tak dievčatá ako chlapcov. A v dnešnej dobe o to viac, keďže sú generáciou sociálnych sieti, ktorá žije len na snapchate, tiktoku a pod. veciach a je pre nich ešte oveľa ťažšie rozlíšiť čo je umelé a čo realita.

Odkiaľ čerpáte informácie?

Tereza a Kristína: Ako spomíname vyššie, hlavnou ingredienciou InáKosti je autentickosť. Preto všetky „informácie“ , ktoré máme, čerpáme z našich životov či príbehov našich sledovateliek a kamarátok.

Ak sa chceme venovať téme, ktorú je potrebné na začiatku bližšie „odborne“ špecifikovať, siahame po odbornej literatúre či si necháme poradiť odborníkom. Pri našom projekte tiež stojí skvelá koučka Janette Šimková, ktorá je otvorená nám odpovedať na naše otázky aj o polnoci.

Ako na podcast reagujú vaši blízki? Nedostávate za svoju tvorbu hejty?

Tereza: Na začiatku toho celého práve ženy z nášho okolia zohrali dôležitú úlohu. Dostavali sme pozitívnu ale aj konštruktívnu odozvu, ktorá nás posúvala a motivovala ďalej. No nemôžeme hovoriť len o ženách, aj naši kamaráti sa ozývali a vyjadrovali podporu a zároveň sklamanie, že pre mužov tu nič také nie je.

Tereza: Pri tejto otázke určite nemôžem zabudnúť na môjho priateľa, ktorý bol mojou oporou aj tentokrát. Do všetkého ma priam „tlačil“ a prízvukoval mi, že si mám veriť, že InáKosť bude mať určite úspech.

Čo sa týka hejtov, tie sme ešte nezaregistrovali. Čakáme však na nich. Tak ako pri všetkom, ani téma sebalásky nemá jeden jediný kľúč podľa ktorého sa treba riadiť, a preto je kritika na mieste. My sme však teraz nesmierne vďačné za pozitívnu spätnú väzbu, ktorá nám prichádza, pre nás, už od „neznámych“ žien. Počuť, že vďaka našim slovám, príbehom sa dostali k samým sebe bližšie, mali možnosť sa viac pochopiť alebo sa dostali z toxického vzťahu je naozaj silná vec a cítime zodpovednosť.

Po ktorej časti ste mali najlepšie ohlasy?

Tereza a Kristína: Jednoznačne sa zhodneme, že ňou bola VYHORETÁ SEBALÁSKA. V tom období nám prichádzali desiatky vďačných a povzbudzujúcich správ, že s InáKosťou máme pokračovať a robiť všetko preto, aby sme ju dostali do povedomia čo najviac žien.

Podľa čoho vyberáte hostí?

Tereza a Kristína: Podobne ako pri výbere tém, ani pri výbere hostí nemáme konkrétny „postup“, skôr nám ide o to, aby sa v nich ocitli ženy, dievčatá, ktoré môžu byť pre iné inšpiráciou a príkladom, že sa netreba samej seba vzdať a veriť si. Jediným „pravidlom“, ktoré sme si dali, je to, že budeme oslovovať „obyčajné“ (nie slávne) ženy, aby sme tak mohli vyzdvihnúť InáKosť každej z nás! 

Akým témam by ste sa chceli venovať v budúcnosti?

Tereza: S istotou vieme, že to budú témy, ktoré sú prepojené so sebaláskou. Po dokončení mini série spojenej s psychickým zdravím by sme sa rady posunuli do sféry starostlivosti o telo/zovňajšok. To však neznamená, že témy o psychike či prežívaní vymiznú. Taktiež chceme viac zapojiť naše sledovateľky.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa InáKosť (@_inakost)

Ako vnímate postavenie žien na Slovensku?

Tereza a Kristína: Jednoznačne si obe myslíme, že ženy na Slovensku nemôžu a nevedia presadiť svoj úplný potenciál. O tom, že máme volebné právo, a pod. ani hovoriť nebudeme, pretože tak by to malo byť všade vo svete!

Zhodneme aj na tom, že naša spoločnosť by si mala brať príklad z krajín akou je Fínsko. Žien je plný parlament. (smiech) V tejto otázke si však dovolíme prenechať slovo instagramovému účtu ŽEMY, ktorý spravujú oveľa viac v tejto téme rozhľadené ženy.

Čím by sa mali ženy v dnešnej dobe riadiť?

Tereza: Treba sa riadiť samou sebou, svojimi pocitmi a hodnotami. Každá sme iná a prechádzame inou cestou sebalásky. V rámci InáKosti sa snažíme zdieľať veci, ktoré pomohli nám či iným Kostiam, avšak ako spomíname vyššie nie je to zaručený kľúč.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa InáKosť (@_inakost)

Ako sa dá zmieriť s nedostatkami?

Tereza: Zmierenie sa so svojimi nedostatkami? Prečo slovo zmieriť? Radšej to preformulujme na: „Ako sa zamilovať do svojich nedostatkov.“

Kristína: Nie je to jednoduché. Nestane sa to overnight, no začni svoje „nedostatky“ vnímať ako niečo čo ťa odlišuje od iných a že si vďaka nim výnimočná, odlišná. Proste InáKosť!

Nie je to náročné, ked nám stále na IG vyskakujú modelky, ktorú sú považované za ideál krásy? Ako na baby tento dokonalý Instagram vplýva?

Tereza: O sociálnych sieťach, dokonalých fotkách a očakávaniach iných vs. našich pocitoch z toho sa rozprávame v epizóde s názvom Tlak okolia… Nasaď si teda slúchadlá a vypočuj si našu radu ako prežiť názory rodiny, spolužiakov či úplne neznámych dokonalých žien!

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech