Rozrthaný obraz nie je všetko. Toto sú Banksyho najlepšie výstrelky

  • Pri mene Banksy si určite spomenieš na umelcov samozničiaci sa obraz
  • Tento výstrelok obletel internet rýchlosťou svetla, avšak samotný umelec má podobných nápadov na rováši viac
  • Prinášame ti výber z tých najlepších
banksy
Fin24 / Forbes China
  • Pri mene Banksy si určite spomenieš na umelcov samozničiaci sa obraz
  • Tento výstrelok obletel internet rýchlosťou svetla, avšak samotný umelec má podobných nápadov na rováši viac
  • Prinášame ti výber z tých najlepších

Aj napriek tomu, že mu jeho meno pozná skoro každý, zostáva v anonymite. Bristolský rodák Banksy si aj po dvadsiatich rokoch udržiava svoju slávu. Svet ho pozná najmä vďaka jeho satirickým street art dielam, ktoré vrhajú nový pohľad na problémy tohto sveta, ako napríklad vojna, či globálne otepľovanie. Umelec si svoje meno pretlačil do popredia aj vďaka svojmu najnovšiemu výmyslu – jeho dielo sa po vydražení samo zošrotovalo. Nie je to však prvé a dúfame, že ani posledné Banksyho huncútstvo.

Dismaland 

Paródia na Disneyland s menom Dismaland patrí medzi Banksyho najrozsiahlejšie a najambicióznejšie diela. Strašidelný park v Somersete (Anglicko) bol verejnosti dostupný 5 týždňov. Napriek tomu, že Banksy celý projekt financoval, nepracoval na vystavených kúskoch sám – na pomoc si prizval 58 ďalších umelcov, pričom dvaja ho odmietli.

Cez brány parku prešlo počas piatich týždňov 150 000 návštevníkov. Kochať sa mohli napríklad napodobeninou Popoluškinho hradu alebo satirickou sochou vyobrazujúcou Sea World.

Sprejujúci robot

V roku 2013 sa na rohu Stillwell a Neptune Avenue objavil robot so sprejom v ruke. Na stenu sprejoval čiarový kód. Banksy sa s týmto dielom vrátil ku svojim koreňom po pár textových kúskoch. Robot sa v okolí ihneď preslávil. Mnoho ľudí hľadalo v umeleckom diele hlbší význam, a po istom čase toto hľadanie prinieslo ovocie. Kľúčové bolo číslo, ktoré robot sprejuje na stenu. Ide totiž o nukleotidovú sekvenciu druhu Homo Sapiens.

Izrael

Umelec nezanechal svoje diela len v Anglicku a USA, ale aj v Izraeli, konktrétne v Betleheme. Známa je napríklad biela holubica mieru v nepriestrelnej veste, ktorá, ironicky, zakrýva na stene diery z guliek. Do širokého povedomia verejnosti sa dostal aj obraz dievčaťa, ktoré prehľadáva vojaka. V normálnom živote by mala táto dvojica vymenené role. Ozbrojený Izraelský vojak by prehľadával malé Palestínske dievčatko. V Betleheme sa nachádza aj jeden z Banksyho najznámejších vyobrazení – zamaskovaný Palestínčan, ktorý hádže kyticu kvetov.

Miesto vo svete street artu

Banksy vo svojich dielach premýšľa nad mnohým. Jeho myšlienkam sa nevyhol ani jeho umelecký svet – svet street artu a umenia ako takého. Ako doň zapadá? Čo ak sa jeho diela budú predávať na dražbách? Čo ak budú jeho umelecké diela zarámované? Spomínaná kauza so zošrotovaným printom zo začiatku októbra nie je prvou odpoveďou umelca na tieto otázky. Prvý náčrt tejto témy pozorujeme už aj v street arte zo San Francisca. 

Životný štýl

„Životný štýl, ktorý ste si objednali je momentálne vypredaný.“ Žiadny človek, robot, ani zviera. Jedine jasné slová, napísané čierne na bielom. Billboard sa dá nájsť v Londýnskom finančnom dištrikte Canary Wharf. V umelcovej rodnej krajine sa skvie od roku 2011, no s každým rokom je čoraz viac pravdivý. 

Odpočúvanie

Banksy sa nebojí vyjadriť svoj názor na nijakú tému. Výnimkou nie je ani odpočúvanie mobilných telefónov ľuďmi vo vyšších pozíciách. Odpoveďou na túto problematiku v jeho rodnom Anglicku je obraz muža, ktorý drží mikrofón smerom k telefónnej búdke. Umiestnenie v tomto prípade hrá kľúčovú rolu – „zvedavca“ totiž môžeme nájsť na stene bristkého ústredia vládnej komunikácie.

Globálne otepľovanie

Náš výber zakončíme témou, ktorá sa na nás v posledných rokoch valí z každej strany. Áno, ide o globálne otepľovanie. S rapídne stúpajúcimi teplotami je spojené aj zdvíhanie hladín mora. Práve tento fakt Banksy využil ako námet na svoju silnú, no pritom jednoduchú kreáciu. V blízkosti Regent’s kanálu v Londýne nasprejoval slová „I don’t believe in global warming.“ Skutočnú irónia sa však dá pochopiť až po vzhliadnutí celého vyobrazenia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá