Rumuni odsúdili exministerku na 6 rokov za korupciu. V čom sa môže Slovensko učiť od Rumunska?

  • Krajiny, ktoré sú na tom ekonomicky horšie, netreba podceňovať. Rumuni sa s korupciou vedia očividne vysporiadať oveľa účinnejšie ako my.
collage
letemps.ch / avistratravel.com
  • Krajiny, ktoré sú na tom ekonomicky horšie, netreba podceňovať. Rumuni sa s korupciou vedia očividne vysporiadať oveľa účinnejšie ako my.

Korupcia je problém, pri ktorom nezáleží na politickom presvedčení. Je to symptóm systému, ktorý koncentruje moc v rukách pár jedincov. Skôr či neskôr príde niekto, kto túto moc zneužije vo svoj prospech.

Vtedy môžeme buď zatvoriť oči, lebo „aj tak sa s tým nedá nič robiť“, alebo sa pokúsiť niečo zmeniť. Pravdou je, že nie vždy sa to podarí, ale konzistentný verejný tlak je v podstate jediná zbraň, ktorú proti korupcii máme.

foto: letemps.ch

Príkladom toho, že to ide, je aj Rumunsko. Rumunsko je krajina, ktorá je objektívne ekonomicky za Slovenskom. No pokiaľ ide o boj proti korupcii, môžeme si z neho brať príklad. V rebríčku Corruption Perceptions Index 2016, ktorý každoročne pripravuje Transparency International, je Rumunsko (57.) iba tri priečky pod Slovenskom (54.).

Nedávno svet obleteli informácie o protestoch, ktoré Rumuni zorganizovali ako odpoveď na narýchlo prijatý kontroverzný zákon, ktorý by chránil politikov zneužívajúcich svoju funkciu. Väzenie by im hrozilo iba ak by spôsobili škodu nad 200-tisíc lei (44-tisíc eur).

Rumuni boli v uliciach každý deň asi mesiac. V prvú februárovú nedeľu ich tam bolo asi pol milióna. A nakoniec sa im podarilo zákonu zabrániť.

foto: thestar.com

Minulý rok sa pred súd za korupciu dostalo asi 1 300 rumunských verejných činiteľov. Z toho traja ministri, 17 poslancov, 16 sudcov a 20 úradníkov štátnych firiem. Najnovšie Rumuni odsúdili bývalú ministerku Elenu Udreovú na 6 rokov. Nezákonne totiž sponzorovala slávnostné boxerské podujatie z ministerských peňazí a ešte k tomu brala 10% provízie z každého kontraktu.

A teraz sa zamyslime, kedy bol naposledy u nás odsúdený nejaký minister, či ministerka za veľkú korupčnú kauzu. Dôležitým rozdielom medzi nami a Rumunskom je úrad, ktorý proti korupcii bojuje. V Rumunsku je viac-menej nezávislý od vládnych strán, zatiaľ čo u nás Národná kriminálna agentúra podlieha priamo ministrovi vnútra.

foto: avistratravel.com

Príklad Rumunska potvrdzuje širší princíp – netreba odsudzovať krajiny, biznisy, či jednotlivcov iba preto, že sú v nejakých kategóriách „pozadu“ alebo menej výkonní. Ak človek k ostatným pristupuje s pokorou a otvorenými očami, začne zisťovať, že takmer od každého sa môže niečo naučiť. Či už o svete, alebo o sebe.

Často si za príklad berieme krajiny „západu“. A často sa od nich máme čo učiť. No to neznamená, že všetko na východ od nás nestojí za zmienku. Aj keď Rumunsko je roky za nami ekonomicky, vyzerá to tak, že pokiaľ ide o toleranciu korupcie a boj proti nej, môžeme sa od neho učiť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá