Rumunský startup získal rekordnú finančnú injekciu vo výške 123 miliónov eur. Prispeli aj českí Credo Ventures

  • Rumunský startup UiPath zaujal svojou koncepciou softvérových robotov
  • Chýry o netypickej a priebojnej firme sa rýchlo rozšírili do všetkých kútov sveta
  • Investorom sa podnikateľský plán zapáčil natoľko, že ho podporili obrovskou sumou peňazí
  • Štedrou investíciou prispel aj český fond Credo Ventures
jkbasewej
UiPath Romania, Credo Ventures
  • Rumunský startup UiPath zaujal svojou koncepciou softvérových robotov
  • Chýry o netypickej a priebojnej firme sa rýchlo rozšírili do všetkých kútov sveta
  • Investorom sa podnikateľský plán zapáčil natoľko, že ho podporili obrovskou sumou peňazí
  • Štedrou investíciou prispel aj český fond Credo Ventures

Na webovej stránke startupu sa tvorcovia hrdo chvália štedrou finančnou injekciou, ktorá je pre startupové firmy netypická. Startupy totiž v poslednej dobe vyrastajú ako huby po daždi. Investori tak musia byť pozornejší a opatrnejší pri výbere toho správneho kandidáta. Každá strana chce totiž získať. Mladé firmy potrebujú financie na rýchly rozbeh a investori chcú na oplátku dostať odmenu v podobe podielu na zisku za to, že podstupujú riziko. Pre novovznikajúcu firmu je teda najdôležitejším krokom presvedčiť nedôverčivých investorov o tom, že práve ich firma si zaslúži pozornosť.

Ako však vzbudiť záujem? Veľkú šancu majú úplne nové veci, ktoré tu predtým ešte neboli, v kombinácii s nadšením dosahovať ciele. Podobnou cestou sa vybral rumunský UiPath, ktorý tvorí vynikajúci nástroj na automatizáciu softvérových procesov. Všetko sa začalo v roku 2015 v Bukurešti, kedy sa spoločnosť rozhodla vytvoriť nástroj, ktorý by umožnil automatizáciu softvérových úkonov. Hlavným prvkom systému je samotný softvérový robot, ktorý po zadaní príkazu vykoná všetko potrebné.

Prehľadné a hravé programovanie

Funguje to úplne intuitívne. Vo vývojárskom prostredí pomerne jednoducho naprogramuješ celý automatický proces. Nepíšeš tu riadky kódu ako typický programátor. Všetko funguje v modernej vizuálnej podobe. Pridávaš tehličku ku tehličke a buduješ komplexnú schému vykonávania procesu. K tomu dopomáha obrovská knižnica predpripravených šablón činností. Okrem toho si môžeš vytvoriť aj vlastné šablóny, ak si šikovný. Následne tvoj program vykoná dokonalý robot bez nutnosti kontroly. Robot má dokonca schopnosť učenia vďaka zabudovanej AI technológii.

Napriek skromným začiatkom sa firma neskutočne rozbehla. V priebehu posledných 120 dní sa počet zamestnancov zdvojnásobil a zastavil sa takmer na čísle 600. Z Rumunska nasledovalo nevyhnutné sťahovanie do najväčšieho mesta Ameriky New Yorku. S rastom kapacít rástol počet zákazníkov. Dnes ich je už viac ako 700. Medzi tých najznámejších patria Allianz, sieť predajní Walmart či HP. Počíta sa však napríklad aj s niektorými vládnymi agentúrami v USA.

Investorov tento nápad okamžite ohúril a po prvotnej opatrnosti sa rozhodli investovať vo veľkom. Mladá a agresívna firma s dobrým nápadom je to pravé orechové. Vďaka štedrým investorom, ktorí v Series B prispeli sumou 153 miliónov dolárov (viac ako 123 miliónov eur) UiPath operuje s kapitálom vo výške 886 miliónov eur. Medzi investormi sa objavila aj česká kapitálová firma Credo Ventures, ktorá investuje hlavne do európskych startupov a jedným z jej partnerov je Andrej Kiska mladší. Tá celkovo v troch kolách investovala viac ako 6,4 milióna eur, čo je zatiaľ ich najväčšia finančná investícia. Zakladatelia UiPath chcú vďaka finančnej pomoci rozšíriť svoje pôsobenie do iných krajín a prinášať rýchlejší vývoj nových produktov.

 

zdroj: czechcrunch.cz , venturebeat.com , uipath.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech