Rusko na Putinov rozkaz buduje lietadlá „Súdneho dňa“. Slúžia ako veliteľské centrum v prípade jadrovej vojny

  • Rusko buduje dve nové lietadlá Doomsday (lietadlá Súdneho dňa). Nahradiť majú dosluhujúce lietadlá tohto typu Iliušin Il-80
  • Majú slúžiť ako veliteľské, komunikačné a riadiace centrá v prípade jadrovej vojny
  • Nové verzie lietadla majú mať väčší dolet aj väčší rozsah pre ovládanie strategických jadrových zbraní
  • Lietadlo Súdneho majú aj Američania. Je ním Boeing E-4B, ktorý je chránený pred účinkami elektromagnetických impulzov
Putin Doomsday
SITA/AP/Flickr, Alexei Nikolsky, Dmitry Terekhov
  • Rusko buduje dve nové lietadlá Doomsday (lietadlá Súdneho dňa). Nahradiť majú dosluhujúce lietadlá tohto typu Iliušin Il-80
  • Majú slúžiť ako veliteľské, komunikačné a riadiace centrá v prípade jadrovej vojny
  • Nové verzie lietadla majú mať väčší dolet aj väčší rozsah pre ovládanie strategických jadrových zbraní
  • Lietadlo Súdneho majú aj Američania. Je ním Boeing E-4B, ktorý je chránený pred účinkami elektromagnetických impulzov

Rusko buduje dve nové lietadlá Doomsday (lietadlá Súdneho dňa), informovala o tom ruská štátna agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na zdroje z vojenského prostredia.

Majú veľkosť New Yorku a vzbudzujú hrôzu. Čína stavia najväčšie silá pre jadrové rakety od čias studenej vojny

Lietadlá Súdneho dňa majú slúžiť ako veliteľské, komunikačné a riadiace centrá počas jadrovej vojny alebo v prípade ohrozenia najvyšších predstaviteľov krajiny v prípade zničenia pozemnej a satelitnej infraštruktúry. Z lietadiel sa bude dať riadiť pohyb a akcie vojsk, taktiež použitie jadrových zbraní, kdekoľvek po krajine.

 „Ruské letecké a vesmírne sily získajú dve veliteľské stanovištia Il-96-400M. Jedno je vo výrobe,“ povedal zdroj agentúre, pričom dodal, že tretie lietadlo by sa dalo doobjednať.

Dolet sa zdvojnásobí oproti predchádzajúcej verzii 

Nové lietadlá Doomsday nahradia doterajšie lietadlá tohto typu Iliušin Il-80, ktoré boli zhotovené na základe dopravného lietadla Iliušin Il-86. Rusko by malo vlastniť až štyri funkčné lietadla Il-80 zaradené do služby. Nové lietadlo Il-96-400M tiež vytvorí Iliušin.

Letový dosah nového Il-96-400M sa v porovnaní s jeho predchodcom zdvojnásobí. Lietadlá môžu tankovať vo vzduchu za letu. Zvyčajne ich sprevádzajú stíhačky.

zdroj: Flickr/Dmitry Terekhov

Rádiové schopnosti lietadla umožňujú dávať vojakom rozkazy. Je tiež možné ovládanie strategického letectva, mobilných odpaľovacích zariadení a ponoriek. Lietadlo dokáže ovládať strategické jadrové zbrane v okruhu šesťtisíc kilometrov, uvádza RIA Novosti.

Fox News uvádza, že nové lietadlá Rusko buduje na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Lietadla Doomsday majú aj Američania 

Koncept lietadiel Doomsday pochádza ešte z čias studenej vojny. Prvenstvo si pripísali Američania so svojím Boeingom E-4B, ktorý je militarizovanou verziou lietadla Boeing 747-200.

Ruské lietadlo je doteraz pomerne utajované a málo sa objavuje aj v ruských médiách. Americká verzia je  oveľa známejšia.

Lietadlo E-4B je známe ako aj „Nočná hliadka“. Americké vzdušné sily uvádzajú, že má štyri motory a tiež schopnosť tankovať počas letu. „Hlavná paluba je rozdelená do šiestich funkčných oblastí: veliteľská pracovná oblasť, konferenčná miestnosť, brífingová miestnosť, pracovná oblasť operačného tímu, komunikačná oblasť a odpočívadlo,“ uvádza letectvo. Lietadlo je schopné pojať až 112 sediacich osôb.

Navštívil si Rusko?

Boeing je chránený pred účinkami elektromagnetických impulzov, ale na rozdiel od ruskej verzie má aj okná. Ruský „Doomsday“ je bez okien, aby chránil vnútro lietadla pred jadrovým výbuchom.

Najdrahšie lietadlo amerického letectva 

Americké lietadlo je zaradené do 595. veliteľskej a riadiacej skupiny na leteckej základni Offutt v Nebraske. Počas mierových časov slúži lietadlo aj ministrovi obrany Lloydovi J. Austinovi alebo pomáha ako komunikačné a riadiace centrum pri prírodných katastrofách, ako sú hurikány a zemetrasenia.

E-4B je najdrahšie vojenské lietadlo na svete. Jeho cena sa vyšplhala na 223 miliónov dolárov. Prvenstvo si drží aj vo výške na nákladov na prevádzku, čo z neho robí najnákladnejšie lietadlo amerického letectva.

Americkí novinári si všimli, že správy ohľadom nového lietadlá Ruska prišli len niekoľko hodín, potom ako hovorca Pentagónu John Kirby tweetoval video z tankovania E-4B vo vzduchu. „Stredný let s doplňovaním paliva E-4B jednoducho nikdy nezostarne,“ píše Kirby v tweete. „Panebože, schopnosti, ktoré to vyžaduje! Skvelé lietanie s týmito posádkami lietadiel. Ďakujem veľmi pekne.“

Zdroje: RIA Novosti, Fox News, U.S. AIR FORCE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech