Rusko odkúpilo tisíce traktorov Zetor za viac ako POL MILIARDY eur

  • Česká firma ovládaná Slovákmi bude mať do roku 2022 veľa práce
  • Podpísala zmluvu na dodanie 6 000 kusov traktorov Forterra
  • Rusi prejavili záujem aj o ďalšie modely značky
zetor yt
youtube.com
  • Česká firma ovládaná Slovákmi bude mať do roku 2022 veľa práce
  • Podpísala zmluvu na dodanie 6 000 kusov traktorov Forterra
  • Rusi prejavili záujem aj o ďalšie modely značky

Firme Zetor sa podaril husársky kúsok. Po dohode s ruskou protistranou sa zaviazala dodať v priebehu niekoľkých rokov až 6 000 ks strojov zo svojich dielní. Zamestnanci sa tak môžu tešiť na dostatok práce do roku 2022. Na rozdiel od automobilového biznisu, ktorý momentálne už niekoľko rokov prekvitá, je na tom trh s poľnohospodárskymi vozidlami rozdielne. Útlm a rapídny pokles predaja je tu cítiť už niekoľko rokov.

Rusko miluje traktory

Súčasnú krízu považujú výrobcovia traktorov za omnoho horšiu ako tú v roku 2008, ktorá zmietla z povrchu zemského množstvo firiem. Výrobcovia sa tak musia obracať, aby prežili a hľadať nové možnosti a zákazníkov. Medzi trhy, ktoré traktorová kríza nepostihla, patrí Rusko. Ruskí obyvatelia sú jednoducho poľnohospodári a milujú silné stroje. Tomu zodpovedá aj ich obrovský záujem o ne. Ten z roka na rok silnie. Rusi sa, jednoducho povedané, do traktorov úplne zbláznili.

Kto prenikne na ruský trh, má vyhraté. Slovenská skupina HTC Holding, ktorá firmu Zetor vlastní, tak začala ťaženie práve v Rusku. O tom, že táto aktivita nevyšla nazmar, svedčia aj jej smelé plány. Vďaka spolupráci s ruským partnerom – Kovrovským elektro-mechanickým závodom (KEMP), sa Zetoru otvárajú netušené možnosti. Prvú spoluprácu nadviazali už v októbri tohto roku na veľtrhu v Brne, kedy sa zaviazali dodať 450 kusov traktorov Forterra v priebehu roku 2018.

Spolupráca tak utešene pokračuje. Ruský partner prejavil záujem aj o predmontované sety z iných modelových rád. Okrem toho sa mu páčili aj motory Zetor. Tieto požiadavky boli zakotvené v memorande, ktoré český prezident Miloš Zeman minulý týždeň v Rusku osobne podpísal za účasti predstaviteľov vlád oboch krajín. Okrem samotných strojov a motorov sa firma zaviazala poskytnúť Rusom technickú podporu pri výrobe traktorov.

Ruská strana má totiž v pláne vyrábať vlastné traktory za použitia komponentov od Zetoru. Okrem toho bude riešiť aj samotný predaj a opravy. Tým sa českej značke znižuje starostlivosť o zákazníkov, ak hovoríme reklamáciách. Zetoru sa týmto krokom podarilo zabiť dve muchy jednou ranou. Firma získala obrovskú zákazku a zároveň ľahko prenikne na nový a rastúci trh.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK