S Grasp-om si odomkneš bike pomocou odtlačku prsta

  • Ak jazdíš na bicykli pravdepodobne poznáš pocit keď sa treba naťahovať s nejakou zámkou a potom k nej ešte hľadať ten mini kľúčik. Je to otrava, ale stále lepšie ako sa potom vrátiť a bicykel je fuč.
image_1448304034.jpeg
  • Ak jazdíš na bicykli pravdepodobne poznáš pocit keď sa treba naťahovať s nejakou zámkou a potom k nej ešte hľadať ten mini kľúčik. Je to otrava, ale stále lepšie ako sa potom vrátiť a bicykel je fuč.

 

Zámok Grasp chce byť riešením tohto problému. Už žiadne lovenie kľúčov, stačí keď len priložíš prst a bicykel je zamknutý. Zamknutie alebo odomknutie trvá menej ako sekundu, takže ti okrem starostí o kľúč ušetrí aj čas.

 

 

Grasp namiesto zámku a kľúča používa biometrický snímač odtlačku prsta čo je bezpečnejšie oproti zámke, ktorú by mohol niekto znalý lockpickingu otvoriť aj bez kľúča. Snímač odtlačkov v Graspe je najmenší na svete a používa priemyselne otestovaný algoritmus. Tvorcovia nadviazali vzťahy s výrobcami aby umožnili čo najlepšiu integráciu snímača s Grasp Lockom.

Povrch zámku je z pocitovo mäkkého plastu, ktorý spolu so zaoblenými hranami zaistí, že sa nemusíš báť žiadnych škrabancov na svojom bicykli. Grasp je odolný voči vode a kľudne ho môžeš použiť aj v lejaku. Len neskúšaj zamknúť si bicykel pod vodou – to by už mohol byť problém :)

 

 

Ak náhodou tvoj bicykel používa ešte niekto iný tak ťa určite poteší, že nebudeš musieť vždy chodiť s ním a odomykať a zamykať mu bicykel. Pretože túto vec rieši Grasp aplikácia do telefónu. Pri prvom prepojení telefónu so zámkom získa tvoj telefón unikátny kód pre konkrétny zámok. Akonáhle sa všetko nastaví, zámku môžeš pridať až do 20 odtlačkov prstov. Ak ťa niekto nahnevá môžeš mu pomocou aplikácie odobrať prístup k zámku alebo môžeš pre ostatných nastaviť časové intervaly kedy môžu odomknúť tvoj bicykel.

 

V tom ale osobne vidím trochu problém. Len si to predstav: Požičiaš bicykel spolu so zámkom niekomu s tým, že má nastavený interval kedy funguje jeho odtlačok, dajme tomu od druhej poobede do siedmej večer. Ale onzamkne bicykel, niekam odíde, zabudne na čas a príde naspäť k bicyklu neskoro. Čo potom?

Ak by sa ti náhodou nedarilo odomknúť zámok pomocou odtlačku prsta môžeš Grasp odomknúť aj cez aplikáciu v telefóne.

 

 

Grasp samozrejme potrebuje aj nejaké napájanie a to zaobstarávajú 3 AAA batérie. Tie mu vydržia až na jeden rok fungovania a dajú sa jednoducho vymeniť. Keď už budú slabé, zámok ti to oznámi. Ak by batérie náhodou niekto vybral alebo ak sa vybijú, zámok ostane zamknutý. V prípade, že Graspu dojde „šťava“ stačí ti len skočiť do obchodu, kúpiť nové baterky a je to. Ale ak je náhodou večer a všetky obchody sú zavreté alebo si zrovna niekde mimo civilizácie a nemáš pri sebe žiadne náhradné baterky tak… tak máš proste smolu. Tento aspekt majú podľa mňa lepšie vyriešený konkurenti Graspu ako napríkad Skylock a Looplock so zabudovanými solárnymi panelmi alebo Bitlock a ulock, ktoré vydržia 5 rokov na jedno nabitie.

 

 

Grasp je kovaný z tých istých tvrdených oceľových zliatin ako niektoré z najsilnejších zámkov na trhu. Pánty zámku sú chránené zosilneným oceľovým plášťom pre zvýšenie odolnosti voči útokom.

Ale je to vôbec dobrý nápad? Žijeme v dobe smartfónov, smart televízorov, smart práčiek, smart chladničiek… Ale tlačiť takéto technológie aj do zámku na bicykel mi príde už trochu prehnané. Čo si o tom myslíš ty? Ak ťa náhodou Grasp zaujal môžeš si ho predobjednať na Kickstarteri za 129 dolárov (cca 120 eur) a pridať sa k viac ako 300 ľuďom, ktorí podporili tento projekt.

 

Zdroj: kickstarter.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá