S ruskou mafiou si tykal už na prestížnej škole v Moskve. Ako sa z Miroslava Sýkoru stal najobávanejší boss

  • Žil veľmi krátko na to, aby bol známy všetkým Slovákom
  • Aj napriek krátkemu životu vybudoval úspešný mafiánsky klan, ktorý pokračoval aj po jeho smrti
  • Z Miroslava Sýkoru mohol byť novinár a diplomat, zvolil si však inú cestu
miroslav sýkora
Screenshot/YouTube/Musik Box atti
  • Žil veľmi krátko na to, aby bol známy všetkým Slovákom
  • Aj napriek krátkemu životu vybudoval úspešný mafiánsky klan, ktorý pokračoval aj po jeho smrti
  • Z Miroslava Sýkoru mohol byť novinár a diplomat, zvolil si však inú cestu

Čo ti napadne, keď niekto povie meno Miroslav Sýkora? Pravdepodobne ti bude známe a budeš vedieť, že Sýkora bol jeden z najobávanejších mafiánov v našej krajine.

Bol označovaný za kráľa mafie aj napriek tomu, že pri moci dlho nebol. Od iných mafiánov sa výrazne líšil, pretože nebol agresívny násilník. 

Večný, no neúspešný študent

O rodákovi z Bratislavy sa hovorilo, že bol veľmi šikovným študentom. Narodil sa 1. januára 1964 a navštevoval bratislavské gymnázium na Makarenkovej ulici.

Jeho otec bol diplomat. Po absolvovaní gymnázia Miroslav v štúdiu pokračoval – navštevoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. Viac ako štúdium však Miroslava zaujímali vzťahy so vznikajúcou ruskou mafiou, a štúdium tým pádom nedokončil.

Naučil sa však, že väčšinu vzťahov dokáže využiť vo svoj prospech. Prvé kšefty na seba nenechali dlho čakať – išlo o nelegálne dodávky jedla a alkoholu.

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Musik Box atti

Po príchode na Slovensko dal Miroslav štúdiu ešte jednu šancu. Rozhodol sa študovať žurnalistiku, no fakultu po krátkej dobe opustil. Podľa Zuzany Ondruškovej bol veľmi inteligentný a obklopoval sa ľuďmi, ktorí ho počúvali na slovo a plnili jeho rozkazy. 

So Šaňom Belovičom a Takáčom vytvorili prvý základ organizovanej skupiny v bratislavskom podsvetí. Prvé konflikty vznikli kvôli rozdielnym názorom Sýkoru a Beloviča. 

Sýkora chcel rozširovať kontakty s ruskou mafiou, no Belovič bol proti tomu. Konflikty ukončila až náhla smrť Beloviča, údajne zomrel za volantom auta na infarkt.

Podozrivá smrť Beloviča ukončila aj spolupôsobenie tejto skupiny. Zároveň môžeme od tejto doby hovoriť o skupine Sýkorovcov a skupine Takáčovcov. 

Miroslav Sýkora
zdroj: Screenshot/YouTube/Mafi 10

Prvá organizovaná zločinecká skupina

Po odpojení sa od Takáča sa pravými rukami Sýkoru mali stať Róbert Lališ, Ivan Cuper, Peter Čongrády, Vladislav Bališ a František Borbély.

Skupina začínala s vtedajšou klasikou. V 90. rokoch bolo najjednoduchšie vyberať výpalné, prostitúcia a vydieranie. Údajne skupina obchodovala s tovarom, ktorý nebol zaplatený na faktúru. Po krátkom čase k týmto zločinom začali pribúdať krádeže, nelegálne obchody a dokonca aj vraždy na objednávku.

Vplyv Miroslava Sýkoru bol naozaj veľký, a tak svoju skupinu rozširoval aj mimo Bratislavy. Chcel, aby bol organizovaný zločin naozaj organizovaný, a aby si jednotlivé skupiny pomáhali. Sýkora dokázal pospájať najväčších mafiánov Slovenska a donútiť ich, aby navzájom spolupracovali. 

Sýkora mal veľmi dobré vzťahy so Slovenskou informačnou službou. Podľa Černáka však bolo chybou, že Sýkora týmto ľuďom dôveroval až príliš.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Aktuality, Čas.sk, Youtube, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie