S týmto mini doplnkom sa naučíš fotiť ako profesionál

  • Malá krabička využívajúca neurónové siete ti pomôže spraviť skvelé zábery.
  • Malá krabička využívajúca neurónové siete ti pomôže spraviť skvelé zábery.

Vytvorenie slušnej fotografie pomocou smartfónu je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, ale ak sa chceš posunúť na ďalšiu úroveň a fotiť zrkadlovkou, nie v automatickom móde, vstupuje do fotenia oveľa viac premenných. Zaostrenie, rýchlosť uzávierky, clonu, ISO, vyváženie bielej a tak ďalej. Ovládanie všetkého si vyžaduje prax.. A ak ti tieto pojmy nič nehovoria, nezúfaj. Na Kickstarteri sa objavil gadget s názvom Arsenal, ktorý dokáže urobiť všetku ťažkú prácu za teba.

foto: kickstarter.com

Môžeš si ho predstaviť ako poriadne vylepšenú verziu automatického režimu. Automatické funkcie upravujú len jedno alebo dve nastavenia (napríklad zmenia expozíciu na základe jasu scény), ale Arsenal skúma oveľa viac – hľadá celkovo 18 rôznych faktorov. Najdôležitejšie je, že používa aj neurónové siete na rozpoznanie scény, ktorú fotíš a porovnáva ju s databázou profesionálnych fotografií. Potom použije nastavenia fotoaparátu, ktoré sa používajú na snímanie týchto fotiek a aplikuje ich vo fotoaparáte. Nastavenia si ešte môžeš vyladiť podľa svojho gusta a potom urobiť záber.

Ryan Stout, autor Arsenalu, pre The Verge povedal, že si myslí, že jeho produkt vyplní medzeru na trhu. Stout tvrdí, že výrobcovia fotoaparátov nezainvestovali dosť do automatických režimov, ktoré sú z veľkej časti opovrhované profesionálnymi fotografmi (z dobrého dôvodu, poznamenáva). Podľa Stouta výrobcovia dostatočne nevyužili možný pokrok pomocou umelej inteligencie a nového hardvéru.

Stout si myslí, že Arsenal bude vhodným doplnkom pre začiatočníkov a stredne pokročilých fotografov, ktorí chcú urobiť skok od fotografovania telefónom, ale je pre nich ťažké vytvoriť dobré snímky zrkadlovkou.

Pri vytváraní Arsenalu Stout vycvičil niekoľko konvolučných neurónových sietí na analýzu obrázkov. Takéto neurónové siete používajú aj samojazdiace autá na skenovanie cesty, ale namiesto toho, aby hľadali veci ako sú chodci a dopravné značenie, tie vstavané do Arsenalu, hľadajú rysy a scenérie ako vlny, tváre a sneh. Stout hovorí, že využil niekoľko voľne dostupných dátových súborov na tréning základných funkcií pre svoje neurónové siete a potom použil vysokokvalitné fotografie z Flickru, aby naučil Arsenal, ako vyzerá dobré nastavenie fotoaparátu.

foto: pexels.com

Tieto informácie sú kombinované so snímačmi zabudovanými do zariadenia, vrátane akcelerometra, ktorý dokáže zistiť, či je fotoaparát na statíve alebo držaný v ruke. Samotný gadget vyzerá ako malá powerbanka a pripája sa do držiaku v hornej časti fotoaparátu. Cez Bluetooth ho prepojíš s aplikáciou pre iOS a Android, ktorá sa dá použiť aj na vytvorenie časozberných videí a záberov s dlhou expozíciou.

Samozrejme, pokiaľ ide o takýto gadget, je ťažké povedať či bude naozaj fungovať tak dobre, ako Stout tvrdí a či stojí za cenu 150 dolárov. Podľa Stouta na takúto technológiu čaká veľa záujemcov a zdá sa, že má pravdu. V kampani na Kickstarteri totiž Arsenal doposiaľ vyzbieral viac než milión dolárov, čím poriadne prekonal nastavený cieľ s hodnotou 50 tísíc.

zdroj: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá