Samofinancovanie vs rizikový kapitál

  • Nie, žiaľ, žiaden zázračný Samo, ktorý by váš projekt zafinancoval, neexistuje. Rád by som vám však v tomto článku predstavil dva najčastejšie spôsoby financovanie startupov - samofinancovanie (self-funding) a rizikový kapitál (venture capital). Každý, kto rozbiehal startup alebo akýkoľvek iný biznis, stál určite pred otázkou ako ho financovať. Obidva spôsoby majú tak svoje výhody ako aj nevýhody.
image_1394555550.jpeg
  • Nie, žiaľ, žiaden zázračný Samo, ktorý by váš projekt zafinancoval, neexistuje. Rád by som vám však v tomto článku predstavil dva najčastejšie spôsoby financovanie startupov - samofinancovanie (self-funding) a rizikový kapitál (venture capital). Každý, kto rozbiehal startup alebo akýkoľvek iný biznis, stál určite pred otázkou ako ho financovať. Obidva spôsoby majú tak svoje výhody ako aj nevýhody.

 Na úvod by sme si mali zadefinovať, čo vlastne jednotlivé pojmy znamenajú. Základný rozdiel medzi nimi je v rozhodovacích právomociach v rámci firmy. Pri samofinancnovaní máte všetky rozhodnutia vo vlastných rukách. Vy určujete, aká bude stratégia rastu, kedy dôjde k exitu, apod. V prípade  financovania rizikovým kapitálom bude chcieť mať aj investor určité slovo v rozhodovaní. Nemusí to však byť vždy pravidlom. Veľa začínajúcich startupov sa obáva práve toho, že prestanú byť sami sebe pánmi. Zväčša sa však takýto scenár ale vôbec nekoná.  Skúsení poradcovia alebo angel investori môžu skôr byť nezaplatiteľným prínosom pre váš projekt, najmä svojimi skúsenosťami a radami.

 

Zdroj: girlsjustwannahavefunds.com

 

Samofinancovanie:

Výhody:

Jedna z najväčších výhod je samozrejme tá, že sa človek nepotrebuje viazať inému subjektu (zväčša banke). To znamená žiadne dlhy, žiadne dodatočné záväzky, ktoré by vám hneď zo začiatku zväzovali ruky.

Tiež vám nikto nebude určovať, koľko znova reinvestovať do svojho podnikania. Neuveríte, ale nové auto dokáže vždy počkať.

Ak sa financujete sami, dávate si určite oveľa väčší pozor na svoje náklady. To však môže niekedy viesť  až k prehnane opatrným rozhodnutiam.  Podnikanie je predsa len o podstupovaní rizika, obzvlášť pri startupoch.

K ďalším výhodám by som z osobne zaradil učenie sa na vlastných chybách. Je to síce bolestivý spôsob, ale asi aj jeden z najúčinnejších. Efektívne investovať čas a peniaze, naučiť sa mať priority, nachádzať kreatívne riešenia, dbať na cashflow a ďalšie dôležité veci sa nikdy nenaučíte lepšie,  ako metódou pokus-omyl.

 

Nevýhody:

Hlavnou nevýhodou je delenie sa o zisk. Akonáhle sa startup dostane do fázy, že dokáže generovať aspoň nejaký zisk a v jeho financovaní ste zainteresovaní viacerí, je postarané o problém. Ak ste sám, nemáte čo riešiť. Má to len jeden háčik – museli by ste byť Elon Musk, Bill Gates a Steve Jobs v jednej osobe. Povedzme si úprimne, kto z nás niekým takým je, však?

Financovanie startupu je často riziková záležitosť, v rámci ktorej zakladateľ investuje čas a peniaze s neistým výsledkom. Veľkým problémom býva, že človek je defokusovaný, keďže musí riešiť problémy nepriamo súvisiace s jeho podnikaním. Keď sa dostane do štádia, že musí rozhodnúť, či zaplatí nájom alebo radšej investuje, zväčša je to koniec rozprávky. Mnohokrát sa startup dostane do stavu nedostatočnej likvidity. Jednoducho dojde cash, ktorý už nie je odkiaľ doplniť. Dosiahnuť fundingové štádium, kedy už je na ďalší rast venture capital naozaj potrebný, trvá omnoho dlhšie.

 

Zdroj: alleywatch.com

 

Rizikový kapitál:

Výhody:

Investor by mal do vášho rozbiehajúceho sa podnikania priniesť dve dôležité veci –  potrebný cashmentoring. Ak má v pláne poskytnúť iba jedno, počkajte radšej na ďalšiu ponuku. Vyhýbajte sa investorom, ktorí vám chcú dať investíciu vo forme pôžičky. Takí nie sú v pravom zmysle slova investormi. Pri investovaní totiž preberá investor na seba riziko nezdaru, pri pôžičke sa asi o preberaní rizika nemusíme ani baviť. V rámci rizikového kapitálu nejde o žiadne splácanie pôžičiek. Čo investor vložil, to sa mu vráti buď vo forme zisku spoločnosti alebo nevráti vôbec. Dostatok financií vám pomôže venovať sa dôležitým otázkam vášho podnikania bez strachu o to, ako budú zaplatené bežné výdavky.

Vďaka investorovi máte lepšie šance osloviť väčšiu časť trhu a ukrojiť si z neho väčší podiel. Sami by ste od určitého bodu len s ťažkosťami vedeli expandovať.  Investori majú rovnaký cieľ ako vy – aby váš biznis prekvital. A preto, keď si spolu stanovíte najvhodnejší čas exitu, budú s vami makať na splnení tohto deadlinu.

 

Nevýhody:

V prvom rade získať investora nie je vôbec jednoduché. Musíte za krátke obdobie ukázať, že obstojíte v konkurenčnom prostredí, máte kvalitný tím a potenciál rastu. Investorovi trvá rozhodnutie o investovaní niekedy až polroka alebo dlhšie. Bez kvalitného biznis plánu a finančných predikcií nemusíte investorov ani len oslovovať, otočia vás rovno vo dverách. Ak ide o značnú investíciu, môže investor požadovať menovanie svojho zástupcu do výkonnej rady alebo do inej výkonnej funkcie spoločnosti 

Nič nie je zadarmo a to platí aj pri investovaní do startupov. Investor bude za riziko, ktoré podstupuje, požadovať share vo vašej firme. Záleží väčšinou od výšky investície. Výška sharu sa môže vyšplhať aj na 60% hodnoty spoločnosti. S tým samozrejme súvisí už spomenuté (a pre niekoho neprijateľné) delenie zisku. Čoho sa však báť nemusíte, je riziko,  žeby sa investor snažil úplne prebrať  kormidlo vo vašej firme . Ak by si myslel že to nezvládnete sami, neinvestoval by do vás.

 Ktorý spôsob je teda lepší? Jasná odpoveď na túto otázku nie je. Ak veríte svojmu biznisu, skúste to na začiatok sami alebo si nájdite vhodného partnera (mamina, ocino alebo iný „blázon“, ktorý do toho s vami pôjde). V určitom štádiu sa ale bez ozajstného investora nepohnete. Tu ale platí stará dobrá zásada, dvakrát meraj a raz strihaj.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá