San Francisco má ako jediné mesto na svete šikmý mrakodrap

  • Šikmá veža v Pise je veľmi známym turistickým miestom sveta, ale nie je jediná svojho druhu. Američania majú svoju vlastnú. Je ňou mrakodrap Millennium Tower, ktorý však namiesto davov turistov priťahuje akurát tak žaloby od nespokojných obyvateľov.
šikmý mrakodrap
abc7news.com/wikipedia.org
  • Šikmá veža v Pise je veľmi známym turistickým miestom sveta, ale nie je jediná svojho druhu. Američania majú svoju vlastnú. Je ňou mrakodrap Millennium Tower, ktorý však namiesto davov turistov priťahuje akurát tak žaloby od nespokojných obyvateľov.

Millennium Tower je 58-poschodový mrakodrap v americkom San Franciscu. Štvrtá najvyššia budova v meste. Je to pomerne mladá stavba, pretože sa začala využívať v roku 2008. Dnes ju však obyvatelia mesta nazývajú šikmou vežou. Mrakodrap sa totiž od svojho postavenia prepadol o 43-centimetrov a naklonil sa o rovných 35-centimetrov. V tomto roku sa budova prepadla o 2,54 centimetrov a naklonila o 6,35 centimetrov a tento trend bude pokračovať.

V mrakodrape s výškou 195 metrov sa nachádza až 400 bytových jednotiek. Luxusné bývanie má v sebe všetko to, čo náročný obyvateľ potrebuje. Vlastná plaváreň, fitness centrum, vínna pivnica, kino a vrátnica sú samozrejmosťou. Za prvých 5 týždňov po otvorení sa predali byty v hodnote 86 miliónov eur. Cena za byt sa v časoch najväčšej slávy pohybovala od 1,4 po 8,6 milióna eur. Dnes je to však inak.

Nešťastní obyvatelia

Na rozdiel od šikmej veže, ktorá je obdivovaná sa na túto stavbu začali sypať žaloby od nespokojných obyvateľov. Aj napriek tomu, že bývanie v mrakodrape je podľa analýzy bezpečné má množstvo obyvateľov iný názor a snaží sa potápajúcu sa budovu opustiť. Predať byt v šikmej budove, ktorej budúcnosť je neistá nie je ľahké. Samozrejme ceny, ktoré sú ochotní milovníci adrenalínového bývania zaplatiť sú podstatne nižšie než tie v minulosti.

bazén v mrakodrapeZobraziť celú galériu (3)
zdroj: huffingtonpost.com

Ceny za byty poklesli oproti pôvodným v priemere na 275 000 eur, čo je pád na samé dno. Obyvatelia tak musia chtiac-nechtiac predávať s obrovskou stratou. Nespokojnosť narastala. Práve preto to množstvo z nich nenechalo len tak, ale začali húfne podávať žaloby. Veď peniaze hýbu svetom a znehodnotenie investície sa jednoducho neodpúšťa. Množstvo bytov sa stalo nepredajných po následnej medializácii celej kauzy.

Kto je však vinníkom? Stavitelia mrakodrapu tvrdia, že práca pri stavbe bola odvedená dobre. Problémom je podľa nich stavenisko na ulici oproti. Práve tu sa buduje nový transportný terminál, a preto sa tu musel vyhĺbiť otvor pre prístup k tunelu a do podzemia sa umiestnili podzemné opory. Problém podľa všetkého spôsobilo vypumpovanie obrovského množstva vody zo zeme, kvôli zabráneniu erózii a zabezpečení staveniska.

Zásoby vody pod mrakodrapom poklesli. Piesok pod budovou sa usadil a práve preto sa budova začala nahýbať. Vedenie mesta San Francisco je pranierované za to, že dovolilo stavať na piesčitom podklade v kombinácii s piliermi a nie o 60 metrov vedľa priamo na skalnatom povrchu. Mrakodrap totiž stojí na tisícke pilierov, pod ktoré sa nasype piesok. Nosnosť pilierov a tlak piesku by mali budovu udržať v tej správnej polohe. Aká budúcnosť čaká Millenium Tower a jej obyvateľov?

zdroj: businessinsider.com , youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech