Sátorovci: Najvražednejší mafiánsky gang na Slovensku. Jeden hodil manželku levovi, kolegu pomleli v mlynčeku

  • Na svojom konte majú desiatky obetí – vraždili svojich parťákov, na objednávku aj z rozmaru
  • Reč je o najvražednejšom mafiánskom gangu, ktorý vyčíňal na území Slovenska a Maďarska
  • Niektorí sátorovci boj s podsvetím prehrali úplne, iní si zas odpykávajú svoje tresty vo väzení
sátorovci
nastope.sk, cas.sk
  • Na svojom konte majú desiatky obetí – vraždili svojich parťákov, na objednávku aj z rozmaru
  • Reč je o najvražednejšom mafiánskom gangu, ktorý vyčíňal na území Slovenska a Maďarska
  • Niektorí sátorovci boj s podsvetím prehrali úplne, iní si zas odpykávajú svoje tresty vo väzení

Sú považovaní za jeden z najvražednejších gangov, aký pôsobil na území Slovenska. Krvilačne vraždili, mučili a na poli mali dokonca vlastné pohrebisko. Ich počet obetí sa vraj blíži až k stovke. Likvidovali všetko naokolo, vraždili biele kone, svedkov, a to aj z rozmaru. 

Zločinecký gang sátorovcov bol povestný surovými praktikami. „Sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu, nielen na území Slovenska,“ vyjadril sa pre TASR prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v roku 2019.

Začiatok zločineckej skupiny sa dodnes nevie presne definovať. Datuje sa minimálne od roku 1999 do konca roka 2010. Pôsobili hlavne na území Dunajskej stredy, v okolí Galanty a Komárna, no veľmi úzko boli spätí aj s maďarským podsvetím.

Patrili medzi expertov v páchaní ekonomickej a majetkovej trestnej činnosti. Vynikali v neoprávnených uplatňovaniach nárokov na vratky z DPH. Podnikali s výrobou cigariet a podľa informácií vyšetrovateľov mali zriadenú nelegálnu továreň na ich distribúciu.

Poprava pápayovského gangu

V súčasnosti  si veľká časť skupiny odpykáva dlhoročné tresty vo väzení, alebo sú už po smrti. Na ich čele stál Ľudovít (Lajos) Sátor, ktorý si objednal jednu z najväčších vrážd v dejinách európskej kriminalistiky. Išlo o popravu mafiánskeho gangu pápayovcov v Dunajskej strede v bare Fontána.

Obvinenými boli v tejto kauze bratia Csaba a Szilárd Raiszovci, Árpád Szamaránszky a údajný objednávateľ vraždy Lajos Sátor.

Išlo o najbrutálnejšiu vraždu v dejinách európskej kriminalistiky. Takto vyzerala poprava dunajskostredskej mafie

„Buď to bola chyba alebo zámer, že Sátor ušiel aj z policajného záťahu na neho, napriek tomu, že ho mali na dosah. A rovnako to bola buď chyba alebo zámer, že v roku 2010, po nástupe nového vedenia Policajného zboru, nebolo Sátorovi umožnené, aby sa vrátil, aj keď sám sa ponúkol, že je pripravený vydať sa spravodlivosti.“

Ďalším z aktérov kauzy vyvraždeného pápayovského gangu bol Andrej Reisz. Všetci sa napokon stratili bez stopy okrem Arpáda Szamaránskeho, ktorý zahynul v roku 2005 pri autonehode.

Jeden z vyšetrovateľov popravy pápayovcov, Boris Drevenák, bol spojencom polície a sátorovcov. Práve on mal pomáhať Sátorovi s úkrytom pred políciou. Podľa informácii Denníka N ho v roku 2019 odsúdili na 17 rokov. Na výkon trestu nenastúpil a dodnes je na úteku.

Bratské duo skončilo na pohrebisku

Csaba a Szilárd Reiszovci podľa obžaloby zaobstarali zbrane a zabezpečili logistiku celého masakru v bare Fontána. Polícia im po poprave pápayovcov našla v prenajatej garáži všetko – od zbraní až po parochne. Vo väzbe sa dlho nezdržali a po chvíli boli na slobode.

Od septembra 2008 po nich nebolo ani stopy. Až v marci 2011 médiá na Slovensku priniesli správu, že v spustnutom areáli družstva v osade Čótfa – okres Dunajská Streda, sa našli telesné pozostatky dvoch mužov.

Malo ísť o telá nezvestných bratov, ktorí tiež figurovali v najväčšej mafiánskej poprave v európskych dejinách. Z ich vraždy v tom istom roku polícia obvinila Sátora, ktorý bol vtedy v policajnom pátraní. Celá udalosť sa odohrala v obývačke Zsolta Nagya v obci Vrakúň.  

Csaba a Szilárd Reiszovci
zdroj: Facebook/Historia Mafie na Slovensku

Zabili ho vlastní parťáci 

Po hlave zločineckého gangu, Ľudovítovi Sátorovi, polícia pátrala od roku 2000. V tom čase ešte Sátor netušil, že aj jeho čoskoro dobehne smrť a krvou ho pošpinia jeho vlastní ľudia. Bolo to o 10 rokov neskôr, potom, čo všetky pokusy polície o jeho nájdenie boli márne.

„Už deň vopred som dostal varovanie, že o deviatej ráno môžem očakávať policajnú návštevu. Vstal som zhruba o ôsmej, dal som si sprchu, výdatne som sa naraňajkoval. O pol deviatej som vošiel do garáže, ľahol som si na zadné sedadlo auta a šofér ma odviezol preč,“ reprodukujú pre Plus 7 dní Sátorove veselé historky svedkovia.

Kradli, mučili, vraždili a ich činy symbolizovali strach. V 90. rokoch boli na čele krajiny, slovenskí mafiáni sa nebáli ničoho

Smrť bossa má na svedomí Kádár, Zakál a Horváth, ktorí ho zastrelil. Pôvodne ho mal zabiť Kristián Kádár, no ten napokon nevystrelil, a Horváth nemal inú možnosť. „Lebo (Sátor) zbadal Kádára. Neviem odhadnúť, či to bola náhoda, ale vyhodnotil som situáciu, že nemám inú možnosť. Ak by sa situácia vyostrila, Sátor by začal strieľať “ povedal v auguste 2016.

Jeho telo zakopali na poli v osade Čótfa pri Dunajskej Strede. Išlo o ich vlastné pohrebisko. Vykopali bagrom jamu a „dôstojne“ tam uložili telo. V roku 2016 polícia miesto prehľadala, no po pozostatkoch nebolo ani stopy.

Podľa exprezidenta Policajného zboru Spišiaka, ktorý z prostredia Dunajskej Stredy pochádza a policajnú kariéru začal práve tam ako pochôdzkar, bol Sátor „iba taký zápasník, obyčajný bulo“.

Lájos Sátor
zdroj: Facebook/SLOVENSKÁ MAFIA

Na rybačke s Trnkom

Pred smrťou Sátor poctil návštevou bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Trnka bol v tom čase v Dolnom Bare na rybačke a takúto návštevu tam ani zďaleka nečakal. 

Aktuality informujú, že Trnka Sátora najprv nespoznal. Sátor sa maskoval kučeravými vlasmi a bol zarastený. Na policajné fotografie sa vraj vôbec nepodobal. „Bol som prekvapený, samozrejme, lebo som vedel, že je na neho vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz,“ opisoval pocity zo stretnutia Trnka vo výpovedi.

Dôvod ich stretnutia nie je doposiaľ jasný. Trnka však priznal, že Sátor mu chcel poskytnúť informácie, ktoré sa týkali policajného zboru. Na oplátku sa mafiánsky boss zaujímal o to, či by mu informácie, ktoré Trnkovi povedal, pomohli pri jeho zadržaní.

„Vzhľadom na to, čo som o kauze vedel, som mu odporučil, aby sa išiel prihlásiť na najbližšie oddelenie PZ SR, to je teda Dunajská Streda,“ tvrdí Trnka. Lajos ho neposlúchol a smrť ho dobehla veľmi rýchlo.

Celé stretnutie má na svedomí starostov osobný šofér Peter Dobis. „Nemal som ani potuchy, že tento šofér má také kontakty. Následne som sa dozvedel, že aj on bol kedysi členom tejto vetvy mafiánskej skupiny sátorovcov. Ale prisahal mi, že odtiaľ už dávno zmizol,“ opisoval policajtom Trnka.

Dobroslav Trnka
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ďalšia prekvapivá návšteva 

Sátor nebol jediný zo zločineckej skupiny sátorovcov, ktorý vyhľadal Trnku. O niečo neskôr si generálneho prokurátora vyhľadal Kristián Kádár, ktorý ho dokonca čakal pred domom. Podobne ako predošlé stretnutie, tak aj toto zorganizoval Peter Dobis.

Kádár sa vraj chcel prihlásiť na polícii. Rovnako ako Sátor priniesol informácie s otázkou, či sa ich poskytnutie bude považovať za poľahčujúcu okolnosť.

„Tie papiere obsahovali niektoré skutočnosti o vraždách tejto vetvy podsvetia. Mám taký dojem, teda som presvedčený o tom, pamätám si to dobre, že obsahovali údaje o nejakom poli, kde stojí nejaký stoh, pod ktorým by malo byť väčšie pohrebisko,“ opísal Trnka.

„Povedal som mu, že to musí povedať vyšetrovateľovi a nie mne. Že ja nie som dozorujúci prokurátor a odporučil som mu, nech sa prihlási polícii. Takisto ma neuposlúchol,“ poznamenal bývalý generálny prokurátor.

Lučanský zoči-voči tajomnému bossovi

So Sátorom a Kádárom sa stretol aj nebohý Milan Lučanský, ktorý od roku 2008 do roku 2010 šéfoval odboru STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite PPZ.

Práve v tomto období sa Lučanskému naskytla príležitosť, aby zatkol mafiánskeho bossa Ľudovíta Sátora, na ktorého bolo v tom období vyhlásené pátranie. Stretnutie sa malo podľa portálu Akutality.sk odohrať v roku 2010 a Lučanský sa bránil, že k nemu došlo v Maďarsku, kde nemal žiadne právomoci. 

„K stolu pristúpil Kádár s ďalšou osobou, ktorú predstavil ako Sátora. Predtým som osobne Sátora nikdy nevidel, nepoznal som ho a ten muž vyzeral úplne inak ako na policajných fotografiách. Bol mladý, vyšportovaný, v mikine, mal dlhšie čierne kučeravé vlasy, nevyzeral nervózny ako človek na úteku. Vôbec som si nebol istý, či je to naozaj Sátor.

Prisadol si ku mne a lámanou slovenčinou sa pýtal, či som ten policajt, ktorý vyšetroval černákovcov a riešil veci okolo Miloša Kaštana. Vedel, že Kaštan bol korunný svedok proti Černákovi. Povedal mi, že má dosť skrývania a chcel by niečo podobné ako Kaštan. Chcel svedčiť. Vysvetľoval som mu, že z neho nemôže byť korunný svedok, lebo on je organizátorom trestných činov. On predsa nemôže požívať nejaké benefity. Jemu hrozí doživotie,“ vyjadril sa na súde Lučanský. 

Milan Lučanský
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

K zatknutiu alebo druhému stretnutiu už nedošlo. „Informoval som o tom vopred svojich nadriadených a po stretnutí som začal pracovať na jeho zadržaní. Lenže prišlo iné obdobie a ja som nedobrovoľne odišiel do civilu,“ uviedol pre Nový Čas.

Reisz skončil v mlynčeku na mäso

V čase, keď bol Sátor na úteku, ho v mnohých prípadoch zastupoval Andrej Reisz. To sa nezaobišlo bez konfliktov v skupine. Netrvalo dlho a postavili sa proti nemu vlastní ľudia. V novembri 2006 sa vybral na neďalekú farmu pri Dunajskej Strede zazimovať loď. Tam už naňho čakal ozbrojený Kádár. Napokon ho zabil samotný Sátor, počas toho ako Reisz močil. 

Napriek tomu, že bol Reisz mŕtvy, sátorovci sa nezapreli a vymysleli poriadne ohavný spôsob, akým sa zbavia tela. Hovorí sa, že Horváth s Kádárom ho mali rozdeliť na viacero častí a pomlieť mlynčekom na mäso. Pozostatky z mlynčeka vraj skončili v Dunaji a ostatné zvyšky tela zakopali na ich cintoríne.

satorovci vraždy
zdroj: TASR/KR PZ v Bratislave

Čonty ako príslušník tajnej služby, Horváth podhodil manželku levovi

Ďalším členom sátorovcov bol dnes už odsúdený Zsolt Nagy, prezývaný Čonty. Považovali ho za pravú ruku šéfa gangu. Obvinený je z nejednej vraždy, avšak policajnej akcii pod krycím názvom Mlynček ušiel. V auguste 2016 ale aj tak skončil v rukách polície. Dolapili ho v lese neďaleko Dunajskej Stredy. Po prehliadke domu našli veci, ktoré prinášajú dôkazy o tom, že sa falošne vydával za príslušníka tajnej služby.

Významnou postavou gangu sátorovcov bol Lehel Horváth – majiteľ pozemku v Čótfe a hrobár obetí, ktorým úmrtný list vypísali sátorovci. Zabil hlavu gangu a dokonca sa k tomu priznal. Napriek tomu si veľmi dlho užíval slobodu.

Brány väzenia sa za ním zavreli až potom, čo bol obvinený z domáceho násilia. Hovorí sa, že svoju manželku zbil a podhodil levovi, ktorého doma choval. Po čase sa mu listina s obvineniami zaplnila – členstvom v zločineckej skupine, vraždami a obvinením z ublíženia na zdraví.

Lehel Horváth
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Niektorí po smrti, iní za bránami väzenia

Sátorovci sú obvinení aj zo zločinu falšovania verejnej listiny. Ako informuje portál Na stope, dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Okrem toho bol jeden zo zločincov stíhaný za krivé svedectvo a prísahu.

Krivo obvinil vtedajšieho viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Vďaka tomu bola na stole Spišiakova diskreditácia, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície.

Definitívny rozsudok gangu sátorovcov padol v roku 2019, práve v deň, keď uplynulo 20 rokov od masakru v bare Fontána. Obvinených bolo celkovo štrnásť osôb, ktoré boli vzájomne prepojené rôznou kriminálnou činnosťou. Z toho bola jedna žena, ktorá medzičasom zomrela. 

Zsolt N
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Zdroje: plus7dni.sk, teraz.sk, aktuality.sk, nastope.sk, noviny.sk, cas.sk, dennikn.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech