Satya Nadella došiel na to, ako má hrať hru menom Microsoft

Dárius Polák / 24. mája 2016 / Business

V čase, keď bývalý CEO Microsoftu Steve Ballmer podal svoj známy pokrik „developers, developers, developers“ v roku 2000, bol možno trochu entuziastický, no sentiment mal na správnom mieste. Bola to pravda tridsať rokov dozadu, keď vyšiel Windows 1.0, a je to pravda v súčasnosti – bez vývojárov, a ich skvelých aplikácii pre platformy by sa spoločnosť Microsoft potopila.

Nadella sa pri prejavoch nezdá ako jeho pokračujúci nástupca, no dodržiava kľúčovú vec – sústredí sa na vývojárov, vývojárov a vývojárov.

„Premýšľame o budovaní technológii takým spôsobom, aby ju mohli budovať iní ľudia a veci sa mohli uskutočňovať.“

Rozdiel je v tom, že Ballmer chcel, aby vývojári písali kód iba a iba pre Microsoft. Nadella sa nesnaží iba konsolidovať silu Windowsu medzi vývojármi, chce aby bol Microsoft súčasťou konverzácie všade, a na každom zariadení.

in-february-2014-after-much-rumor-and-speculation-it-was-announced-that-nadella-would-get-the-nod-as-the-new-ceo-with-the-support-of-ballmer-and-gates

foto: businessinsider

Je to veľký a nevyhnutný krok, pokiaľ chce Microsoft poraziť Amazon vo vojne cloudov. A čo je dôležitejšie, veľa programátorov odišlo od Windowsu a začali vyvíjať pre iPhone a Android.

Prvý veľký krok predstavovalo oznámenie, že Windows 10 dostane možnosť spustiť softvér Ubuntu Linux, vrátane populárneho Bash príkazového riadku. Pokiaľ sa pozrieme do histórie, Microsoft sa v 90-tych rokoch neúspešne snažil vyškrtnúť Linux, ktorý predstavoval alternatívu zdarma pre Windows – je to hnutie v snahe uchmatnúť programátorov pre Windows 10. Vývojári radi používajú Linux softvér, Windows 10 podporuje Linux a Windows softvér, a predstava tkvie v tom, že všetok vývoj sa bude uskutočňovať vo Windowse 10.

microsoft_loves_linux

foto: businessinsider

Druhým veľkým krokom je fakt, že Microsoft Visual Studio, populárny nástroj pre písanie Windows softvéru, dostane zdarma doplnok, ktorý umožní vytvárať aplikácie pre iPhone, Android alebo Mac. Tento doplnok je založený na technológii, ktorú Microsoft získal, keď kúpil startup Xamarin v marci.

Microsoft zmenil svoju základnú politiku, a dáva vývojárom to, čo chcú. A oni chcú možnosť vytvárania iPhone aplikácii a používať Linux softvér, tak ju od Microsoftu dostanú.

tumblr_mbntdhpwbj1rg4vl0o1_1280

foto: businessinsider

Svet sa strašne zmenil od čias, keď bol Ballmer v začiatkoch svojej CEO kariéry. Vďaka smartfónom sme pripojení k internetu rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Preto všetci očakávame, že appky budú múdrejšie, lepšie, a dovolia nám využívať naše súbory a nastavenia bez ohľadu na zariadenie, ktoré používame.

Softvéroví vývojári to ťažko utiahnu sami. Priemerná spoločnosť vytvárajúca aplikácie nemá obrovské dátové centrá alebo výskumné laboratória obsahujúce umelú inteligenciu, či zabezpečený systém ukladajúci dáta.

dn469161.1-xamarin-swimlane-image

Microsoft Visual Studio, s integráciou Xamarin, foto: businessinsider

Pre giganta ako Microsoft a jeho konkurenciu Amazon a Google to je veľká príležitosť – všetci už vyriešili svoje ťažkosti a ponúkajú toto riešenie pre vývojárov skrz svoje cloud computing platformy. Tieto platformy ponúkajú pay-as-you-go služby, vďaka čomu môžu vývojári vyvinúť aplikácie, ktoré ľudia chcú. A ono to funguje, Amazon si ukrojil doposiaľ najviac a smeruje k desať miliardovému zisku za jeden rok. Toto odvetvie je však už tiež vysoko konkurenčné. Zatiaľ čo Microsoft Azure a Amazon Web Service cloudy ponúkajú podobné parametre v základoch, potrebujú niečo, čo predstavuje skutočné USP.

satya-nadella-03-30

foto: businessinsider

A preto je tu nepriame tlačenie na vývojárov. Pokiaľ použiješ Visual Studio/Xamarin kombo, môžeš použiť hocijakú cloud službu, ktorá zabezpečí mozog aplikácii, zatiaľ čo pritom hráš podľa novej Microsoft filozofie.

To, čo CTO Microsoft Azure Mark Russinovich nazýva „hlbšia integrácia“ s Visual Studio, predstavuje ľahký, zabudovaný spôsob, ako začať s backendom Microsoftu. Prakticky tým tlačí na vývojárov, aby aspoň porozmýšľali nad Microsoft Azure.

Microsoft vie, že vývojári nie sú hlúpi, a že to môže fungovať iba vtedy ak sa im to bude páčiť. Pritom nikdy nebolo ľahšie vybudovať aplikácie prostredníctvom mixu rôznych nástrojov od viacerých vývojárov – pre vyjasnenie si predstav Frankensteina (ako celok predstavuje aplikáciu a jednotlivé časti sú z rôznych tiel, ktoré predstavujú jednotlivé nástroje). To je dôvod, prečo Microsoft doslova robí všetko, čo treba, aby udržal vývojárov šťastných – podpora vo vývoji softvéru, kvalita služby a veľká kopa ponúk, ktorá vývojárom uľahčuje ich život.

Je jedno čo ako vývojár robíš, je jedno čo ako vývojár buduješ, Microsoft chce byť toho súčasťou. A nechce aby vývojári naňho zabudli.

„Pokiaľ sme čo i len časť aplikácie, sme cool,“ –  Mitra Azizirad, generálny manažér Microsoftu pre marketing a sales vývojárskej platformy.

employees-love-him-too-talking-about-how-hes-brought-the-company-together-to-tackle-tough-and-worthwhile-issues

foto: businessinsider

zdroj: businessinsider, zdroj titulnej fotky: businessinsider

Pridať komentár (0)