Saudská Arábia plánuje vybudovať najväčšie mesto na svete za 500 miliárd. Projekt však ohrozila vražda novinára

  • V Saudskej Arábii sa plánuje výstavba mesta, ktoré bude tým najväčším, aké si kedy videl
  • Projekt s názvom Neom pritiahol úspešných ľudí a podnikateľov z celého sveta
  • Dnes je ohrozený, kvôli vražde novinára Džamála Chášukdžího.
  • Stopy totiž vedú k samotnému princovi
mesto
twitter
  • V Saudskej Arábii sa plánuje výstavba mesta, ktoré bude tým najväčším, aké si kedy videl
  • Projekt s názvom Neom pritiahol úspešných ľudí a podnikateľov z celého sveta
  • Dnes je ohrozený, kvôli vražde novinára Džamála Chášukdžího.
  • Stopy totiž vedú k samotnému princovi

V Saudskej Arábii by malo vyrásť mesto, ktoré svojou veľkosťou prekoná obrovský New York. Chystaný projekt by mal stáť pol bilióna dolárov. New York by mal po dokončení tohto supermesta pripomínať malé mestečko. Finálna verzia projektu by mala byť rozlohou 33-násobne väčšia ako Veľké jablko. Mesto by sa totiž malo rozprestierať na ploche 10 230 štvorcových míľ.

Jeho veľkosť však nie je to jediné, čím prekvapí. Bude totiž kompletne nezávislé a energiu si bude vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Mesto má názov Neom. Toto slovo znamená v preklade budúcnosť. Symbolizuje svet, v ktorom budú pracovať roboty a premávať lietajúce taxíky.

Zničí vražda novinára veľkolepý projekt?

Celý projekt je úzko spätý s vládou Saudskej Arábie, hlavne s princom Muhammadom bin Salmánom. Tento človek je v súčasnosti spájaný s vraždou novinára Džamála Chášukdžího, ktorý zmizol 2. októbra počas návštevy konzulátu v Istanbule. Vyšetrovaním sa zistilo, že novinár bol zabitý a následne rozštvrtený skupinou občanov Saudskej Arábie.

Podľa najnovších informácií bola vražda naplánovaná a v objekte boli pred príchodom novinára odstránené bezpečnostné kamery. Jeden z vrahov sa mal dokonca následne za už zabitého novinára prezliecť, aby zahladil stopy. Práve preto, že stopy vedú k samotnému princovi, ktorý je priamo prepojený s chystaným projektom Neom vznikajú problémy. Začiatkom októbra bolo oznámené, že projekt bude mať významných poradcov. Svojimi radami sa rozhodol prispieť bývalý šéf kontroverzného Uberu Travis Kalanick a šéf Softbank Masayoshi Son.

Po oznámení vyšetrovateľov, že stopy smerujú na najvyššie miesta, začali dávať od projektu ruky preč mnohé firmy, ktoré ho doteraz podporovali. Ako prvá odpadla spoločnosť Y Combinator. Jej šéf Sam Altman sa rozhodol odstúpiť, kým sa celá situácia nevysvetlí.

Spoločnosť Ideo taktiež odmietla účasť na projekte. Presný dôvod však neuviedla. Pre odchod sa rozhodli i členovia vedenia, napríklad bývalý americký sekretár Ernest Moniz, šéf spoločnosti Sidewalk Labs Dan Doctoroff alebo vedúci dizajnérov spoločnosti Apple Jony Ive. V súčasnosti je osud projektu nejasný. To ako skončí, ukáže samotné vyšetrovanie.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech