Scrip – digitálna peňaženka, ktorá ťa naučí hospodáriť

  • Už aj v hrách, ako je Monopoly, sa miesto papierových peňazí, využíva virtuálna mena, ktorá s je zastúpená jedinou kartičkou. O "humanizáciu" takýchto digitálnych transakcií sa pokúšajú tvorcovia zo štúdia NewDealDesign, ktorí vytvorili prototyp virtuálnej peňaženky.
scrip
  • Už aj v hrách, ako je Monopoly, sa miesto papierových peňazí, využíva virtuálna mena, ktorá s je zastúpená jedinou kartičkou. O "humanizáciu" takýchto digitálnych transakcií sa pokúšajú tvorcovia zo štúdia NewDealDesign, ktorí vytvorili prototyp virtuálnej peňaženky.

Žijeme v digitálnej dobe, ktorá okrem rád a výhod prináša aj istú dávku odosobnenia. Zbierky filmov, kníh i videohier sa sťahujú do virtuálnych knižníc. Výnimkou nie sú ani bezhotovostné transakcie. Práve tým sa štúdio NewDealDesing (NDD) so svojou peňaženkou Scrip snažia vtlačiť reálnu tvár.

1474332291817scrip_04_desktop_952_x_536

Otázkou môže byť, či je možné konkurovať bezkontaktným platobným kartám. Na túto pochybnosť majú NDD odpoveď. Už konštrukcia digitálnej peňaženky má vzhľad moderného doplnku. Hlavným cieľom Scrip je vrátiť peniazom život, evokovať zlé svedomie pri platení a naopak, príjemné pocity pri inkasovania peňazí. To má zaistiť aj mozaikový vzhľad prototypu, ktorý robí z jednotiek a núl skutočnosť.

Nevšedné a ku koreňom sa vracajúce je aj samotne používanie peňaženky, teda platenia.  Kým moderné spôsoby bezhotovostného platenia robia istým spôsobom  robotizovanú činnosť, ktoré sa zakladá na pár kliknutiach alebo dotykoch displeja, Scrip je v tomto smere iný. Platby sa realizujú pomocou gest. Platenie účtov tak prebieha ťahaním palca smerom od seba, ide o pohyb, ktorý je podobný odpočítavaniu bankoviek. Minutá suma sa navyše nevypláca naraz, ale po jednotlivých cifrách. Pri platení účtov tak prebieha ťahaním palca smerom od tela, pohyb podobný odpočítavanie bankoviek. Utratené suma sa navyše nevypláca naraz, ale po jednotlivých cifrách. Tým sa spomaľuje celý proces platenia, na druhej strane si ale človek intenzívnejšie uvedomuje, akú veľkú sumu práve minul. Takýto spôsob platenia neujde pozornosti ani nášmu mozgu, ktorý hlbšie vníma minuté peniaze a pochopiteľne mu to nie je ľahostajné. Aj vďaka takémuto vnemu by ľudia mohli byť šetrnejší ku svojim úsporám.

1474332411714scrip_05_desktop_1952_x_1098

Digitálna peňaženka je stále vo fáze prototypu, keby sa ale prerazila do normálneho spotrebného života, nemalo by byť ťažké, synchronizovať ju s mobilným telefónom a bankovým účtom. Pochybnosťou tak zostáva, či za pár rokov budú ľudia ochotní vymeniť bezkontaktné platby, za „výchovné“ pomalšie platenie pomocou Scrip.

Zdroj: theverge.com, newdealdesign.com, zdroj titulnej fotografie: newdealdesign.com

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá