Šéfuje Applu, prvej biliónovej spoločnosti sveta. Životný príbeh Tima Cooka je obrazom mnohých pádov aj úspechov

  • Spoločnosť Apple prekonala svetový rekord - je oficiálne prvou spoločnosťou s hodnotou 1 bilióna dolárov
  • Na tú správnu cestu ju naviedol Steve Jobs
  • V dnešnom článku ti predstavíme Tima Cooka, človeka, ktorý ju doviedol do vysívaného cieľa
tim cook
flickr
  • Spoločnosť Apple prekonala svetový rekord - je oficiálne prvou spoločnosťou s hodnotou 1 bilióna dolárov
  • Na tú správnu cestu ju naviedol Steve Jobs
  • V dnešnom článku ti predstavíme Tima Cooka, človeka, ktorý ju doviedol do vysívaného cieľa

Tim Cook nie je obyčajným šéfom veľkej spoločnosti. Je totiž prvým homosexuálne orientovaným šéfom zo zoznamu Fortune 500, ktorý združuje tie najbohatšie spoločnosti sveta. Na toto priznanie bola určite potrebná obrovská dávka odvahy. Jeho osobný život však nijako neovplyvňuje fakt, že je to veľmi schopný vodca.

Vložiť tak úspešnú spoločnosť do rúk nepripraveného človeka by ju totiž mohlo v rekordne krátkom čase pochovať. Nástup Tima Cooka na pozíciu Steva Jobsa však dobré meno firmy nijak neovplyvnilo. Spoločnosť Apple je tu stále v plnej sile a dnes má dokonca hodnotu jedného bilión dolárov. Kto je však Tim Cook? To sa dozvieš práve teraz.

Tim Cook sa narodil 1. novembra 1960 v meste Mobile v štáte Alabama. Vyrastal v blízkom meste Robertsdale. Tu navštevoval aj strednú školu. Jeho otec Donald pracoval v lodeniciach a jeho matka Geraldine v lekárni. V roku 1982 ukončil vyššie vzdelanie na Univerzite v meste Auburn. Vyštudoval tu odbor priemyselné inžinierstvo. Po ukončení štúdia sa zamestnal v spoločnosti IBM.

Intuícia ho nesklamala

Po dvanástich dlhých rokoch práce pre IBM sa rozhodol pre zmenu. Jeho ďalšie kroky viedli do spoločnosti Intelligent Electronics. Tu sa dlho neohrial. V roku 1997 prešiel do dnes neexistujúcej spoločnosti Compaq. Presne v tomto čase sa stal šéfom spoločnosti Apple Steve Jobs. Ten sa rozhodol pozmeniť vedenie a vliať stagnujúcej spoločnosti Apple do žíl čerstvú krv. Jedným z ľudí, o ktorých mal Jobs záujem bol práve Cook. Jobs ho oslovil v roku 1998.

Cook sa rozhodol na základe svojej intuície. Vedel, že príležitosť pracovať pre človeka, akým bol Jobs sa vyskytuje len raz za život. Spoločnosť Apple bola v tom čase terčom posmechu a vôbec to pre ňu nevyzeralo ružovo. Bolo potrebné vykonať množstvo zmien, ktoré dostal na starosť práve Cook. Prvým krokom bolo zatvorenie vlastných výrobných závodov a skladov spoločnosti a spoliehanie sa na externých dodávateľov. V roku 2005 urobil Cook ďalší dôležitý krok, uzavrel špeciálne zmluvy s dodávateľmi pamätí.

Toto rozhodnutie znepríjemnilo život konkurencii, ktorá sa snažila vyrobiť vlastné mobilné telefóny. Spoločnosť Apple mala prednosť, a tak ostatným firmám ostali len odrobinky. Práve vďaka podobným krokom sa Tim Cook ukázal ako výnimočne schopný človek. Jeho sila rástla. Bol známy nekonečnými poradami, telefonickými hovormi a takisto nekonečnou mailovou komunikáciou. Pracoval, až kým sa nedopracoval k výsledku.

Steve Jobs po predstavení prvého iPhonu v roku 2007 vymenoval Tima za prevádzkového riaditeľa. Tim sa začal objavovať na verejnosti, komunikoval s riaditeľmi iných spoločností, partnermi a investormi. Osvedčil sa. V roku 2009 sa stal dočasným generálnym riaditeľom. Jobs totiž dlhé roky bojoval s rakovinou pankreasu a choroba ho začala obmedzovať. Rozhodol sa teda pre dočasný odchod a liečbu. Cook chcel dokonca Jobsovi darovať časť svojej pečene, avšak Jobs odmietol.

Pochybnosti sa rozplynuli

V roku 2011 sa Steve Jobs úplne vzdal vedenia spoločnosti a jeho miesto prebral práve Cook. Po smrti Jobsa v októbri 2011 nastali časy pochybností. Bude Cook schopný viesť firmu tak ako Steve? Koľko ešte Apple vydrží? Tieto otázky boli neopodstatnené. Cook sa ukázal ako dobrý vodca a dokonca zachoval mnoho z Jobsových zvyklostí. Počas veľkých podujatí si pozýva rockové hviezdy. Okrem toho, pri predstavovaní noviniek využíva obľúbenú Jobsovu hlášku: „Ešte jednu vec.“

Súkromný život si úzkostlivo stráži. Rád posilňuje, jazdí na bicykli a chodí na túry. V roku 2015 predstavil vôbec prvý nový produkt s názvom Apple Watch. O tom, že svoju prácu nerobí zle, svedčí aj astronomická hodnota spoločnosti Apple. V čase smrti Jobsa mala spoločnosť hodnotu „len“ 330 miliárd. Bilión teda dosiahla poriadne rýchlo.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech