Si pripravený na poriadny šok? Toľkoto informácií zbiera o tebe Google a Facebook

  • O tom, že sociálnym sieťam poskytujeme dobrovoľne množstvo informácií vie takmer každý
  • Nie je tak prekvapením, že Facebook či Google majú o nás a našich aktivitách lepší prehľad než my
facebook
pixabay.com
  • O tom, že sociálnym sieťam poskytujeme dobrovoľne množstvo informácií vie takmer každý
  • Nie je tak prekvapením, že Facebook či Google majú o nás a našich aktivitách lepší prehľad než my

PoUžívateľ Twitteru Dylan Curran sa rozhodol prevteliť do úlohy „Veľkého brata“ a zahrať sa na špióna. Cieľom „špionáže“ bol Facebook a Google. Dylan v priebehu času zozbieral množstvo údajov, ktoré potvrdili smutnú skutočnosť. Google a Facebook si o nás ukladajú neskutočné množstvo informácií, a tak nie je prekvapením, že naše súkromie už dávno nie je žiadnym tajomstvom.

mapy

Je všeobecne známym faktom, že napríklad Google Maps poznajú miesto, kde sa nachádzaš od prvého dňa, čo si ich začal používať na tvojom mobilnom telefóne. Samozrejme, iba v prípade, že túto možnosť povolíš. Dokonca sa môžeš pozrieť aj na časovú os, ktorá o tebe odhalí ešte viac. Napríklad, kde si cestoval a koľko ti cesta trvala. Údaje o tom, čo si hľadal na každom jednom zariadení má Google uložené vo svojich databázach, takže aj keď si vymažeš celú históriu nepomôže ti to.

Musel by si použiť hĺbkové čistenie na každom svojom zariadení. Na základe mnohých informácií, ktoré Google od teba získa sa vytvára tvoj reklamný profil. Google si zapisuje údaje o tvojom pohlaví, veku a koníčkoch. Všetko vyčíta z toho, čo vyhľadávaš. Na základe týchto údajov môže reklamu cieliť presne na dané publikum.

aplikacie

Google však dokáže ešte omnoho viac. Sleduje, aké aplikácie si použil, ako často a kedy ich používaš a dokonca sleduje aj s kým komunikuješ na Facebooku. Google vlastní Youtube a nie je vôbec prekvapením, že práve najpopulárnejšia streamovacia stránka sveta je hotovým špiónom. Na základe tvojho vyhľadávania v rámci videí si Google vytvorí dokonalý profil. Dozvie sa napríklad, či si rodičom, rasistom, odhalí tvoje vierovyznanie, a to všetko na základe obsahu, o ktorý máš záujem.

Ak si chceš pozrieť všetky dáta o sebe, Google ti ponúka možnosť stiahnutia kompletných údajov, ktoré o tebe ukladá. Dylanov súbor mal veľkosť 5,5 GB, čo zodpovedá trom miliónom wordovských dokumentov. Nájdeš tu dáta o tvojich kontaktoch, emailoch, fotografiách, ktoré si urobil mobilným telefónom alebo napríklad o tom, čo si nakúpil a odkiaľ.

emotikony

Facebook je na tom podobne a ponúka ti stiahnutie jedného veľkého súboru. V tomto súbore nájdeš každú správu, ktorú si kedy poslal alebo prijal, súbory, ktoré si poslal alebo prijal a taktiež zoznam kontaktov, ktoré máš vo svojom telefóne.

Okrem toho tu nájdeš aj také nepodstatné veci, ako archív všetkých poslaných emotikonov. Facebook má prehľad o tom, kedy si sa prihlásil a z akého zariadenia si sa prihlásil.

Aby toho nebolo málo sledujú aj aplikácie, ktoré si prepojil so svojim Facebook účtom. Ak sa pozrieš na toto obrovské množstvo detailných informácií, tak pravdepodobne zistíš, že žiaden užívateľ moderných technológií nie je vôbec anonymný a mnohé spoločnosti majú o nás k dispozícii také údaje, o ktorých sa nám ani len nesnívalo.

zdroj: twitter.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech