Šialenstvo génia ako cesta k úspechu

  • Mohli im hovoriť, že to, o čo sa snažia sa nedá. Že ľudia nebudú lietať, že nie je možné vytvoriť auto na elektrinu, ktoré by malo úspech, že nie je možné chodiť do vesmíru za reálne peniaze. Ak ti však niekto hovorí, že sa to nedá, určite to nie je génius.
albert
  • Mohli im hovoriť, že to, o čo sa snažia sa nedá. Že ľudia nebudú lietať, že nie je možné vytvoriť auto na elektrinu, ktoré by malo úspech, že nie je možné chodiť do vesmíru za reálne peniaze. Ak ti však niekto hovorí, že sa to nedá, určite to nie je génius.

Nerdi, bifloši, podivíni, čudáci. Volaj ich ako chceš, myslíme obidvaja to isté. Možno ti napadol ten zvláštny spolužiak, ktorý rád sedel sám, rád riešil svoje problémy, ktoré nám „normálnym“ boli príliš vzdialené a hlúpe. Ale čo to vlastne byť normálny znamená? Dizajnér a inventor Tom Lawton to povedal výstižne: „Keby sme sa zajtra narodili v kolónii na Marse a všetci by boli oblečení ako Ziggy Stardust, bolo by to pre nás normálne.“

david-bowie-40-anni-di-ziggy-stardust-l-alieno-sessualmente-ambiguo_h_partb

Ziggy Stardust, foto: thecomplexityproject.com

 

Nie sme koniec koncov všetci trochu svojím spôsobom? Čo je tá zvláštna vec na génioch, ktorá všetkých odradí? Prečo nepovažujeme ich zvláštnosť za úžasnú a nevyhľadávame ju? Minulý rok bolo napísaných mnoho kritických prác o osobnostiach ako Jeff Bezos (Amazon), Elizabth Holmes (Theranos) a v poslednej dobe aj Tony Fadell (Nest). Podobné boli napísané aj o Stevovi Jobsovi a neustále pribúdajú. Bez pochyby majú v sebe všetky tieto práce nevyvrátiteľné, pravdivé časti a skutočnosti, ale nie je lepšie prijať nedokonalosti niekoho, kto chce, snaží sa a tvorí niečo, čo sme považovali za nemožné a nedosiahnuteľné? Pretože ako povedal Edgar Alan Poe: „Ten kto dokáže snívať cez deň, je znalý mnohých vecí, ktoré unikli tým čo snívajú len v noci.

SANTA MONICA, CA - SEPTEMBER 6: Amazon CEO Jeff Bezos unveils new Kindle reading devices at a press conference on September 6, 2012 in Santa Monica, California. Amazon unveiled the Kindle Paperwhite and the Kindle Fire HD in 7 and 8.9-inch sizes. (Photo by David McNew/Getty Images)

foto:bussinesinsider.com

 

Jeff Bezos nebol prvým a nebude ani posledným pionierom, ktorý bol tvrdo súdený pre svoju odlišnosť. Mnoho našich umelcov, hudobníkov, vynálezcov a teraz aj technologických podnikateľov, je posadnutých géniom. Či už trpeli odlúčením od spoločnosti alebo depresiami, ich najväčšou kliatbou bola genialita. Nakoľko genialita je dokonalá vo všetkých disciplínach, jej nedokonalosť spočíva v odmietaní spoločnosťou. 

To je tá daň, ktorú treba podstúpiť keď chceš ísť za novými vecami – objavíš, aké to je snažiť sa preliezť prekážky, ktoré vyzerajú neprekonateľné, o ktorých ti bude mnoho ľudí hovoriť, že sú neprekonateľné a ty to budeš skúšať znova a znova. Takíto ľudia si zaslúžia viac než len podozrievanie a odstrkovanie. A to je daň za génia.

jobs

foto: shandracarls.wordpress.com

 

V dnešnej dobe je už mnoho skvelých biznisov vedených vysoko inteligentnými a efektívnymi ľuďmi, ktorí sú skvelí aj čo sa týka vystupovania a celkovo povahy. Mojím obľúbeným príkladom je Elizabeth Holmes, zakladateľka spoločnosti Theranos, ktorej práca v sebe spája úžasný biznis, ale aj pomoc ľuďom.

Ďalším úžasným príkladom, ktorý vo svojej dobe niesol nálepku nemožný, bolo lietanie ľudí. V počiatkoch priemyselnej revolúcie bol koncept ľudí akokoľvek sa dopravujúcich vzduchom bez smrteľnej nehody odsúdený ako nereálny, nemožný. To, že si niekto priviaže krídla a skočí z útesu bolo považované za ešte viac pomýlené, ako to keby človek z toho útesu skočil bez krídel. Otto Lilienthal, po ňom aj známi bratia Wrightovci, boli považovaní za bdelých rojkov, aj potom, ako už leteli.

Tu sa nám naskytuje otázka: Ako je možné, že niektorí zlyhajú, zatiaľ čo iným sa podarí posunúť hranice toho, ako vnímame svet? Odpoveď, ktorá sa zdá najviac logická je, že je potrebná istá dávka šialenstva, ktorá ťa udrží pri tvojej vízii, aj keby sa to komukoľvek zdalo akokoľvek nemožné.V roku 2000 štúdia testovala inteligenciu 700 000 šesťnásťročných detí zo Švédska, aby o 10 rokov zistili, že tí najlepší boli štyrikrát bližšie k bipolárnej poruche. Takže tí výnimoční naozaj potrebujú trochu šialenstva.

otto

Otto Lilienthal, foto:medium.com

 

Žijeme vo svete, ktorý pomáha vyrastať jedinečným, unikátne uvažujúcim ľuďom, pre ktorých je thinking out of box samozrejmosť? Dá sa vôbec niekoho naučiť týmto veciam? Asi nie. Vyzerá to ale tak, že všetky tieto vlastnosti ovplyvňuje výchova. Tí, ktorí sú predurčení na veľké veci, sa vyberú svojou cestou, pretože ich k tomu vedie zvedavosť, sebadôvera, príležitosť a vôľa podstúpiť riziko. Toto si nesieme v sebe z detstva, z prostredia, z ktorého pochádzame a ako na sebe pracujeme, ako veríme v samých seba. Nikomu, kto kedy vybudoval úžasnú spoločnosť, sa nestalo, že by prešiel svoju cestu bez výsmechu. Pokiaľ ťa ovplyvňujú signály spoločnosti, nemal by si podnikať.

„Tým chcem povedať, že by ste sa nemali nechať ovplyvňovať názormi ostatných, musíte počúvať samých seba,“ hovorí Ben Horowitz, autor knihy The Hard Thing About Hard Things. Vyzerá to tak, že sú dve cesty. Prvá je obrátiť sa do seba a nechať spoločnosť robiť to najhoršie im aj sebe samej. Druhá cesta je oznámiť svoj plán, svoj cieľ a nechať pochybovačov hovoriť čo chcú.

horowitz

foto: mscottphoto.tumblr.com

 

Ale čo spolupráca s géniom a ich správanie sa vo firme alebo startupe? Vo filmovom stvárnení sme videli že Steve Jobs rozhodne nebol vysnívaný kolega. Kričal, smrdel, vyhadzoval, chodil bosý. Je to normálne, aby človek nosil to isté každý deň celé roky? Je normálne aby jedol len mrkvu a jablká? Aby sa nepsrchoval, chodil bosý a mnoho ďalších vecí? Ale treba sa opýtať ešte jednu otázku. Je normálne spraviť zo spoločnosti, ktorá je v strate niekoľko miliónov dolárov najhodnotnejšiu spoločnosť na svete? Určite NIE. Steve skutočne bol dôvodom na žalúdočné kŕče ráno pred prácou, ale dokázal z ľudí vytiahnuť to najlepšie.

Ďalším je, Elon Musk, zakladateľ Tesly, SpaceX, Pay Pal. Príklad z jeho knihy, kde si to odskúšala jeho zamestnankyňa, Mary Brown, ktorá ho požiadala o povýšenie. Elon jej na to povedal, že ak by bola skutočne dôležitá pre SpaceX, nemohol by program bez nej pokračovať. Navrhol trojtýždňový experiment, aby otestoval svoju tézu a Maryinu hodnotu. Justine Musk podotkla, že jej to pripomenulo niečo, čo jej Elon povedal pred mnohými rokmi, keď sa vrátila z týždňového výletu v Kanade s jej rodinou. „Povedal mi, že počas mojej neprítomnosti išiel jeho život úplne hladko, čím mi dal najavo, že som len nahraditeľná domová manažérka.“

musk

foto: washingtonpost.com

 

Každá generácia má svojich úžasných, výnimočných, šialených géniov, ktorí sa snažia každý deň zmeniť náš svet. Je len na nás, aby sme nikdy o sebe neprestali pochybovať, aby sme nikdy nespochybnili tvorivého génia niekoho iného, aby sme nikdy nenechali strach, pochyby a obavy ostatných, aby nás držali od našej cesty a nášho cieľa. Sme to my, nie oni, kto mení svet.

mark twain

zdroj:medium.com, zdroj fotografie:quotes.com, zdroj titulnej fotografie:medium.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá