Šialený život bývalého utečenca a foundera obrovskej antivírusovej spoločnosti Johna McAfeeho

Michal Sorkovský / 13. augusta 2015 / Lifehacking

Život Johna McAfeeho je šialeným, nepochybne zaujímavým a tak trochu aj záhadným príbehom. Tento muž dokázal vybudovať jednu z najväčších antivírusových spoločností a zarobiť naozaj veľký balík peňazí, avšak možno až to, čo sa stalo v neskorších kapitolách jeho života, z neho spravilo legendu.

 

Ako sa na jeho život ale pozerá široká verejnosť? Z rôznych zdrojov sa nám do uší dostávali správy napríklad o tom, ako bol McAfee v Belize zadržaný kvôli drogám a iným nelegálnym aktivitám. To je však iba polovica jeho príbehu, ktorý zahŕňa oveľa viac, než by si mnohí mysleli. V tomto článku nájdete viac informácií o tom, kto tento muž kedysi bol, čím sa stal a kde je teraz. Dopredu ale treba povedať, že už má za sebou pekne divokú jazdu, ktorú si bežný človek len ťažko vie predstaviť.

John McAfee sa narodil v Spojenom kráľovstve v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Ešte v mladom veku sa s ním ale rodičia presťahovali do mesta Roanoke vo Virgínii. Ako malý chlapec, nemal McAfee veľmi veselý život. Jeho otec, ktorý pracoval ako zememerač, bol alkoholik. Navyše, v čase, keď mal John ešte len 15 rokov spáchal jeho otec samovraždu, o čom sa McAfee vyjadril, ako o fakte, s ktorým sa prebúdza každý deň.

 

McAfee si ako vysokú školu vybral Roanoke College, kde aj on sám začal veľa piť. Napriek tomu ale ešte stále hovoríme o mladom Johnovi, ktorý bol už v skorom veku bystrým a šikovným podnikateľom. Jeho prvým biznisom bolo predávanie časopisov, spôsobom chodenia od dverí k dverám. McAfee sa vyjadril, že mu táto činnosť svojho času zarobila malé bohatstvo.

V šesťdesiatych rokoch začal, ešte stále pomerne mladý John pracovať v spoločnosti, ktorá sa zaoberala kódovaním diernoštítkových systémov. Tu sa priučil základom práce s prvými počítačmi. Na základe tejto skúsenosti ho zamestnali v Missouri Pacific Railroad. Tejto spoločnosti pomohol využívať, vtedy najmodernejší počítačový systém od IBM, s účelom zdokonaliť cestovný poriadok vlakov. V čase, kedy McAfee pracoval pre Missouri Pacific Railroad začínajú aj jeho prvé skúsenosti s tvrdšími drogami. Tu sa popri šikovnosti a zručnosti, ktorú predvádzal v práci, začali prejavovať aj iné vlastnosti jeho osobnosti. Podľa všetkého mal totiž McAfee do práce pravidelne chodiť pod vplyvom LSD. S týmto obdobím jeho života sa navyše spája jedna konkrétna príhoda, ktorá možno zase o niečo viac objasňuje to, akým človekom McAfee bol.

 

Jedného dňa si mal John kúpiť vrecko drogy známej ako DMT. Potom, ako si v práci šňupol jednu lajnu a nič necítil sa McAfee rozhodol urobiť niečo, čo by sa možno väčšina ľudí spraviť neodvážila. Rozhodol sa totiž v priebehu krátkej chvíle vyšňupať celé vrecko DMT. To, čo sa začalo potom, sa dá opísať ako šialenstvo (alebo možno aj peklo). McAfee totiž na chvíľu naozaj zošalel, vybehol von a nejakú dobu sa celý vystrašený schovával za smetným košom.

 

Nezabúdajte ale, že McAfee bol stále v práci, keď skonzumoval spomínané vrecko DMT. Ľudia okolo neho sa ho pýtali rôzne otázky, on však vôbec nerozumel tomu, čo vraveli. John navyše absolútne nerozumel ani tomu, čo na neho vypľúval jeho počítač, a to v jeho hlave spôsobilo ešte väčší zmätok. Nakoniec celý vystrašený, skončil schovaný za odpadkovým košom, v hlave počul rôzne hlasy a zúfalo dúfal, že sa na neho nikto nepozerá. Po tomto incidente sa McAfee už nikdy nevrátil do práce v Missouri Pacific Railroad. Časť neho vraj nikdy neprestala veriť, že je stále na tom šialenom tripe, že všetko, čo sa dialo potom bola len obrovská halucinácia a že sa z nej jedného dňa prebudí na svojom gauči v St. Louis, pri počúvaní Dark Side of the Moon od Pink Floydu.

McAfee prišiel do Sillicon Valley niekedy po roku 1970. Pracoval potom na rôznych pozíciách, v rôznych technologických spoločnostiach (jeden z jeho jobov bol pre Institute for Space Studies, ktorý patril pod NASA), s tým, že celý ten čas aktívne bral drogy a pil. Môžeme povedať, že úplne nevytriezvel asi do roku 1983. Vtedy pracoval pre spoločnosť Omex, s tým, že jeho každodenná rutina zahŕňala drogy a alkohol, a to samozrejme vo veľkom množstve. Vtedy si vraj John uvedomil, aký bol osamelý a vystrašený a konečne sa rozhodol vyhľadať pomoc.

 

V osemdesiatych rokoch, potom McAfee pracoval pre firmu Lockhead. Nezabúdajte, že hovoríme o dobe, kedy boli počítače stále novinkou. Keď sa potom v roku 1986 objavil prvý počítačový vírus, McAfee prišiel s nápadom, že bude proti takýmto programom bojovať a s týmto cieľom si založil aj vlastnú spoločnosť. Pokojne môžeme povedať, že sa firme McAfee Associates začalo pomerne skoro veľmi slušne dariť. Koncom osemdesiatych rokov zarábala táto spoločnosť päť miliónov dolárov ročne a niektoré z najväčších firiem po celom svete využívali McAfeeho antivírusový program.

Spoločnosť sa stávala ešte viac úspešnou, a to hlavne vďaka počítačovému vírusu s názvom Michelangelo, ktorý sa na scéne objavil v roku 1992. McAfee ho nazval jedným z najhorších vírusov, toho času, a odhadol, že tento Michelangelo zasiahne až 5 miliónov počítačov. V tom čase ešte antivírusové programy neboli produktom, ktorý by si kupoval každý majiteľ počítača. Avšak práve kvôli vírusu Michelangelo sa toto značne zmenilo. Hoci tento vírus nakoniec zasiahol iba niekoľko desaťtisíc počítačov, antivírusový program McAfee sa vďaka nemu dostal medzi širšiu verejnosť a stal sa z neho mnohomiliónový biznis.

 

 

V roku 1994, John McAfee odstúpil zo svojej pozície vo vlastnej spoločnosti. Dva roky na to predal svoj podiel vo firme, vďaka čomu mu na konte pribudlo 100 miliónov dolárov. Po svojom odstúpení z firmy sa McAfee držal pri zemi. Dával rady začínajúcim startupom, prednášal na Standford Graduate School of Business a tiež sa sám venoval vlastným projektom. Konkrétne pracoval na sociálnych sieťach s názvami PowWow a Tribal Voice, avšak ani jedna z nich sa nakoniec nedostala na verejnosť.

 

 

V roku 2008 dobehla McAfeeho osobná ekonomická kríza a niektoré správy hovorili o tom, že jeho majetok klesol zo 100 miliónov na iba 4 milióny dolárov. McAfee sa následne rozhodol predať svoje pozemky a presťahovať sa do Belize. Tam chcel začať podnikať vo svete antibiotík. Veril, že s pomocou mikrobiologičky Allison Adonizio, môže vytvoriť liečivý produkt, ktorý by mu znovu mohol zarobiť milióny. Spoločnosť, ktorú za tým cieľom vytvorili sa volala Quoromex.

Veci sa potom ale zhoršili. McAfee totiž začal byť presvedčený, že ho celý čas niekto sleduje. V Belize zvykol chodievať do baru, známeho ako Lover’s Bar. Podľa všetkého mal do tohto podniku chodiť každý deň a pozorovať tam ľudí, ako vchádzajú a odchádzajú. Pomaly sa takto prestal venovať akejkoľvek inej činnosti. Po šiestich mesiacoch napísal, že už viac nemá akékoľvek spojenie so spoločnosťou.

V roku 2012 sa o neho začala zaujímať polícia potom, ako bol jeho sused zastrelený. McAfee následne z Belize utiekol. Neskôr bol zatknutý v Guatemale. To sa malo stať kvôli istému médiu, ktoré za ním poslalo dvoch reportérov, za účelom interview. Následne boli uverejnené fotografie McAfeeho, ktoré mali k sebe vraj omylom stále pripojené GPS súradnice. Netrvalo dlho a polícia v Guatemale McAfeeho zatkla za neoprávnený vstup do krajiny. V tom čase začal mať McAfee problémy so srdcom. Nakoniec bol vyhostený z Guatemaly naspäť do USA.

 

 

Po jeho príchode do USA, sa média akoby zbláznili. Každý chcel vedieť, kto bol tento John McAfee, kam išiel a či to bol úplný šialenec. Samotný McAfee si ale veci priveľmi neuľahčil. V roku 2013 pridal na internet bizarné video, pod názvom „How To Uninstall McAfee Antivirus.“ Toto video zobrazovalo Johna obklopeného ženami, ako sa snaží odinštalovať softvér, ktorý vynašiel a ktorý po opustení firmy verejne osočoval. Toto video tiež zobrazuje zbrane, narážky na drogy a ich užívanie, hoci nepochybne išlo o snahu o nejakú zvláštnu paródiu.

Odvtedy sa John McAfee na verejnosti objavuje len sporadicky. Od roku 2013 žije v Portlande, v štáte Oregon. V súčasnosti občas bloguje o bezpečnosti, súkromí a slobode. Aj takto môže dopadnuž život startupového veterána!

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)