Šikovní ľudia vedú mikroživot, zaneprázdnení žijú lineárne

  • O dosiahnutie šťastia sa snažíme všetci
  • Samotná spoločnosť ti veľakrát prikazuje, čo robiť a ako žiť, aby si dosiahol čo najlepšie výsledky
  • To je však nezmysel, nakoľko každý z nás je iný a každý premýšľa podľa iných vzorcov
  • Nasledovanie požiadaviek iných však môže spôsobiť, že začneš viesť práve lineárny život
alone-analog-beautiful-boy-city-favim-com-454354
unsplash.com
  • O dosiahnutie šťastia sa snažíme všetci
  • Samotná spoločnosť ti veľakrát prikazuje, čo robiť a ako žiť, aby si dosiahol čo najlepšie výsledky
  • To je však nezmysel, nakoľko každý z nás je iný a každý premýšľa podľa iných vzorcov
  • Nasledovanie požiadaviek iných však môže spôsobiť, že začneš viesť práve lineárny život

Žitie lineárneho života

Lineárnym spôsobom života žije naozaj veľmi veľa ľudí. Je to život podľa istých pravidiel, ktoré sú v spoločnosti nejakým spôsobom zakorenené. Znamená to napríklad tvrdo študovať počas mladosti, tvrdo pracovať v práci a zosobášiť sa do určitého veku.

Samozrejme, všetko z menovaných vecí ti môže priniesť aj isté výhody. Ak však študuješ z donútenia, tvrdo pracuješ v zamestnaní, ktoré ťa nebaví a vezmeš si nesprávnu osobu, pretože si bol pod tlakom, jediné, čoho sa dočkáš, bude nešťastie.

Lineárny život má totiž tendenciu diktovať, ako sa stať „úspešným“. Dávam ľuďom usmernenia, ktoré nie sú vždy celkom správne a neberie do úvahy, že život je nepredvídateľný a to, že šťastie nachádza každý človek v niečom inom.

Prečo lineárny život nie je správnou voľbou

Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým je to, že tento spôsob života vyvíja na ľudí, ktorí podľa neho žijú, veľmi veľký tlak. V tvojej mysli a na tvojich očiach dokáže taktiež vytvoriť akúsi neviditeľnú clonu, vďaka ktorej sa budeš hnať za vecami, ktoré nemajú zmysel a neuvidíš pritom veci, na ktorých naozaj záleží.

Keď sme mladí, zvyčajne sa proti tomuto spôsobu života búrime. Myslíme si a veríme tomu, že takýto život je stiesňujúci a nesprávny. Máme tendenciu objavovať nové veci, riskovať a robiť veci podľa svojho vlastného uváženia.

To sa však v dospelosti veľmi často zmení – či už vedome, alebo podvedome. Začíname sa riadiť pravidlami, vďaka ktorým zapadneme do spoločnosti, a to bez ohľadu na to, akú daň si to vyžiada.

Samozrejme, sú aj ľudia, ktorým takýto spôsob života vyhovuje a nemenili by ho za nič na svete. Ak ním však žiješ aj ty, no cítiš, že si kvôli tomu nešťastný, zmeň to. Najlepšie ihneď.

Výhody mikroživota

Mikroživot sa neriadi tisíckami zásad a pravidiel. Má len jedinú: Ži každý jeden deň tak, akoby mal byť tvojím posledným. Neznamená to, že vo svojej práci musíš dať okamžitú výpoveď a odísť na niekoľkomesačnú dovolenku (i keď, rozhodnutie je na tebe J ). Znamená to, že musíš nájsť tú správnu rovnováhu vo všetkých aspektoch svojho života.

Napríklad: nevykonávaj po celý život prácu, ktorá ťa nebaví. Nerob všetko pre peniaze. Neboj sa vykročiť na novú kariérnu cestu. Nezostávaj s niekým len preto, že ti dáva pocit, že si sa konečne usadil.

Najväčšou výhodou mikroživota je však to, že v momente, kedy prijmeš jeho myšlienku, sa ti otvorí more nových možností. Síce to nie je ľahké, ale pokús sa ignorovať svoj strach, a ak je to potrebné, vystúp zo svojej komfortnej zóny a užívaj si skutočné radosti života.

Nezabúdaj popritom na to, že zmena nie je niečo, čoho by si sa mal báť. Zmena je príležitosťou na tvoj rast a aj keď niekedy na prvý pohľad vyzerá negatívne, v skutočnosti ti vždy prinesie niečo dobré.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá