Šikovní startupisti, ale väčšinou synovia a dcéry z povolania. Zoznám sa s najmladšími miliardármi na svete

  • Najbohatší mladík z rebríčka magazínu Forbes na svoje peniaze čakal od 14 rokov
  • Bohatých tínedžerov nájdeš najmä na severe Európy, kde sa deti k dedičstvu dostávajú skôr ako Slováci
  • Len niekoľko milionárov s vekom pod 30 rokov vďačí za svoj majetok vlastným nápadom a startupom
miliardari
Luminar.com, Instagram.com/kgandsen)
  • Najbohatší mladík z rebríčka magazínu Forbes na svoje peniaze čakal od 14 rokov
  • Bohatých tínedžerov nájdeš najmä na severe Európy, kde sa deti k dedičstvu dostávajú skôr ako Slováci
  • Len niekoľko milionárov s vekom pod 30 rokov vďačí za svoj majetok vlastným nápadom a startupom

V prvej polovici roka 2021 sa objavil aj aktualizovaný rebríček najbohatších ľudí na svete, ktorý zostavuje už od roku 1987 magazín Forbes. 

Jeho poradie je notoricky známe, rovnako ako to, že v ňom prevládajú muži, ktorí už podnikajú niekoľko dekád. Najbohatší Jeff Bezos má 57 rokov, Elon Musk atakuje päťdesiatku a Bill Gates vlani oslávil 65. narodeniny. 

Doba internetu a sociálnych sietí však otvára svet veľkých peňazí aj oveľa mladším. Forbes sa preto špeciálne zameral na desiatku najmladších dolárových miliardárov, ktorí možno nie sú takí známi, no mladú generáciu môžu inšpirovať.

Nezriedka dokonca prichádzaš ku kontaktu s ich produktami na dennej báze, hoci netušíš, kto za ich vývojom stojí. Čerešničkou na torte je samotný líder, ktorý dosiahol hranicu, kedy môže sám legálne šoférovať a investovať svoje milióny len pred pár mesiacmi. 

1. Najbohatší je Kevin David Lehmann (18 rokov)

Čerstvý dospelák má majetok v odhadovanej výške 3,3 miliardy dolárov (2,74 miliardy eur) a od neprajníkov by si rozhodne mohol vyslúžiť aj škaredé označenie syna, ktorý k svojim peniazom prišiel z ničoho nič. 

Kevinov otec Günther Lehmann bol totiž vlastníkom 50 % akcií drogériového reťazca DM-drogerie markt, ktorý má po celom svete vyše 60-tisíc zamestnancov a 3 700 pobočiek, píše nemecký Handeslsblatt. Len na Slovensku ich je viac než 150.

Rodina Lehmannovcov bola celý čas v úzadí, do drogérií vlastne Günther investoval ako partner na úplnom začiatku v roku 1974, kedy existovali ešte len dva obchody DM v Nemecku. Do operatívy príliš nerozprával. 

zdroj: Avion.sk

Rovnako prekvapivé bolo jeho rozhodnutie previesť celý svoj polovičný podiel na svojho, v tom čase ešte len 14-ročného, syna Kevina Davida. Ten sa tak na podiel mohol tešiť už posledné štyri roky, no oficiálnym miliardárom sa stal až v septembri 2020, kedy dovŕšil plnoletosť a mohol so svojim majetkom začať zaobchádzať sám. 

2. Bohatí rodičia, bohaté deti – Wang Zelong

Podobný príbeh má Číňan Wnag Zelong, ktorý zdedil akcie priemyselných firiem CNNC Hua Yuan Titanium Dioxide a Lomon Billions Group. Obe v najľudnatejšej krajine sveta vyrábajú oxid titaničitý. 

Jeho vyžitie je takmer nekonečné, od výroby farieb až po prímesi v kozmetickom priemysle. Nie je tak vylúčené, že výrobky druhého najbohatšieho mladíka pod 30 predáva aj ten najbohatší. 

Wang má 24 rokov a v akciách či na účtoch približne 1,5 miliardy dolárov. 

3. a 4. Škandinávske sestry Andersenové v úzadí a mimo obálok bulváru

zdroj: Frédéric Boudin | Ferd

Príbeh Alexandry a Kathariny Andersenových z tretej a štvrtej priečky je podobný. Obe Nórky sa dostali k 42 % podielu v investičnej a holdingovej spoločnosti Ferd, reprezentujúcemu približne 1,4 miliardy dolárov. Ferd naďalej spravuje ich 59-ročný otec Johan Henrik Andersen, ktorý je v rebríčku miliardárov ešte vyššie, vďaka majetku na úrovni 3,27 miliardy dolárov. 

Rodina vlastnila napríklad tabakovú spoločnosť Tiedemanns Tobaksfabrik, dnes je to niekoľko privátnych aj verejne obchodovaných firiem, hedžových fondov či realitných objektov. 

23- a 24-ročné dievčatá vraj boli vychovávané k tomu, aby svoje bohatstvo príliš neukazovali, píše CNBC

„Otec má pravidlo, že si môžeme kúpiť pekné auto, ale musí byť z druhej ruky,“ povedala portálu Katharina, ktorá sa minimálne v roku 2017 vozila na relatívne bežnom Audi Q3, akých v garážach bratislavských obchodných centrier nájdeš na desiatky. Viac ju však zrejme mrzí, odkiaľ to vieme. Nórska polícia ju totiž nachytala za volantom pod vplyvom alkoholu, čo ju stálo viac než 25 tisíc eur a 13-mesačné zadržanie vodičáku. V Nórsku totiž pokuty udeľujú podľa výšky majetku.

„Mrzí ma, že som šoférovala s alkoholom. Myslela som si, že už ho po tak dlhej dobe nemám, no mala som to skontrolovať,“ vysvetľovala vtedy. Telegraph pripomína, že v škandinávskej kultúre je zvykom posúvať dedičstvo deťom skôr, ako napríklad na Slovensku, kde sa tak stáva prakticky až po smrti rodičov. Má to byť výhodnejšie z pohľadu daní, aj možnosti zaučiť deti rodinnému biznisu. 

5. miesto – 26-ročný Austin Russell pomáha porážať Teslu

Mladý Američan je dôkazom, že školu niekedy nepotrebuješ. Z legendárneho Stanfordu odišiel v roku 2012, keď dostal štipendium vo výške 100-tisíc dolárov. Nadáciu The Thiel Foundation totiž nadchol jeho nápad založiť spoločnosť Luminar Technologies. 

To je firma, ktorá v decembri 2020 vstúpila na burzu a jej hodnota sa nakrátko vyšplhala na takmer štvornásobok. 

Luminar, v ktorom teraz Austin Russell drží tretinu podielu, vyrába kľúčové optické komponenty a LIDAR-y pre autonómne vozidlá. Tie si prostredníctvom laserových lúčov a ich odrazu načítajú okolité prostredie a vozidlá tak, aby sa v premávke mohli pohybovať autonómne. 

Russellovu technológiu používa napríklad Toyota alebo Volvo, aby tak mohli pracovať na vlastnom autopilotovi a autonómnom riadení.

6. miesto – Gustav Magnar Witzoe

Na šiestom mieste rebríčka Forbes milionárov pod 30 rokov je 27-ročný Gustav Magnar Witzoe s majetkom na úrovni 4,4 miliárd dolárov, rovnako z Nórska.

Vlastní takmer polovicu firmy SalMar ASA, ktorá je výrazným producentom lososov pre celý svet. Gigant, ako ťa určite neprekvapí, založil už v roku 1991 jeho otec, ktorý mu podiel vo firme daroval v roku 2013.

7. a 8. miesto – Koronavírus priniesol zlaté časy pre biznis – Andy Fang a Stanley Tang

Dvaja 28-roční študenti z už menovanej univerzity Standford založili so svojim staršími spolužiakmi v roku 2012 projekt, ktorý mal pomôcť malému predajcovi sladkých makaróniek využívať technológiu na doručovanie až k zákazníkom domov.

Už o rok neskôr roznášali jedlo a získali investíciu vo výške 120-tisíc dolárov. 

Po dlhej drine vznikol moderný a v USA dobre známy DoorDash, ktorý robí v zásade to isté, ako Bolt Food, Wolt alebo Uber Eats, len s tým rozdielom, že za oceánom ide o jasného lídra v segmente. 

zdroj: Doordash

DoorDash už pomáha budovať aj takzvané „ghost kitchen“, teda kuchyne, ktoré sa nestarajú (a nemusia platiť) o bežné priestory kamenných reštaurácií, ale varia len výhradne pre donáškovú službu a rozvoz. 

To im znižuje náklady a zvyšuje zisk. DoorDash si žil svojim životom, ale pandémia a lockdown nakopli donášky jedál na nový level. Fanga s Tangom do rebríčka vyniesol najmä decembrový vstup DoorDash na burzu a alokácia vyše 3,37 miliárd dolárov od investorov skupujúcich ich akcie. 

9. miesto – Sam Bankman-Fried zbohatol vďaka kryptomenám

Na kryptomenách je ideálne to, že ak si niektorú z tých najznámejších kúpil pár rokov dozadu a odvtedy si sa svojho portfólia nedotkol, pravdepodobne si dnes v pluse, ktorý sa počíta na stovky percent. 

Ak si investoval tisíce eur, poriadne si zbohatol. No ak si investoval desaťtisíce, pravdepodobne sa už na cenovku čohokoľvek nebudeš musieť pozerať do konca života. 

Sam Bankman-Fried si to môže povedať aj vďaka vybudovaniu krypto burzy FTX, konkurenta pre Coinbase alebo Binance. 

Sám už v 29 rokoch presadzuje podobný svetonázor, ako mnohí oveľa starší miliardári na sklonku života. Chce zarobiť čo najviac peňazí, no preto, aby ich mohol ďalej rozdávať. 

10. miesto – Jonathan Kwok

Rebríček Forbesu uzatvára 29-ročný Jonathan Kwok, ktorý spolu s o šesť rokov starším bratom zdedil časť honkongského realitného giganta, sami však vedú developerskú firmu Empire Group Holdings. 

Už samotné spojenie Hong Kongu a realít je strojom na peniaze, vysvetľuje napríklad CNBC

Bývalá britská kolónia sa totiž rozprestiera len na pomerne malom území, v meste však žije až 7,5 milióna obyvateľov. Je to teda otázka dopytu a ponuky, pričom nové developerské projekty musia rásť do výšky a mimoriadne efektívne pracovať s každým metrom štvorcovým.  

Hong Kong je tiež prakticky daňovým rajom, takže zisky firiem vo veľkej miere zostávajú práve v rukách podnikateľov, ktorý ich zarobili. 

Zdroje: CNBC, Forbes.com, Telegraph.co.uk, Money.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá