Šikovný architekt premieňa odpudivé betónové džungle na nádherné lesy

  • Šedé veľkomestá plné betónu sa mu zdali nudné, a preto sa rozhodol premeniť ich na miesta plné zelene
  • Reč je o Stefanovi Boerim. Betónové stavby premieňa na „obrovské stromy“ plné vtákov. Radosť pozerať
les
Stefano Boeri Architetti
  • Šedé veľkomestá plné betónu sa mu zdali nudné, a preto sa rozhodol premeniť ich na miesta plné zelene
  • Reč je o Stefanovi Boerim. Betónové stavby premieňa na „obrovské stromy“ plné vtákov. Radosť pozerať

Stefano Boeri nie je obyčajným architektom, ktorý stavia nudné hranaté stavby. Je kúzelníkom, ktorý tieto objekty premieňa na nádherné živé lesy. Práve stromy sú tým, čo ho ako dieťa úplne očarilo. „Myslím si, že každý strom je jedinečný. Každý má vlastný vývoj, vlastný životný príbeh a vlastný tvar,“ povedal.

panelákZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Stefano Boeri Architetti

Jeho vrcholným dielom je zatiaľ Bosco Verticale, čo v preklade znamená vertikálny les. Zeleň, ktorá obrastá dvojicu výškových budov v Miláne, púta na seba okamžitú pozornosť. Nie je príjemná len na pohľad, ale určite sa jej tešia aj samotní obyvatelia.

Vertikálne lesy sú prirodzenými filtrami

Výškové budovy, ktoré majú až 80 metrov sa stali domovom pre 20 000 stromov, krovín a rastlín. A naozaj sa im tu veľmi darí. Príroda si totiž nájde cestu takmer za každých podmienok. Tento les tu však nie je len na okrasu. Stromy zároveň slúžia aj ako prirodzený slnečník v prípade teplých letných dní. Do ich korún sa okrem toho sťahujú aj vtáky. Celkovo tu žije až 15 druhov rôznych operencov.

vertikálny lesZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Stefano Boeri Architetti

Ďalším plusom je to, že prítomnosť zelene zlepšuje kvalitu ovzdušia. Stefano sa pýši tým, že jeho vertikálny les absorbuje až 30 ton škodlivého oxidu uhličitého a vyprodukuje 19 ton kyslíka v priebehu jedného roka.

„Schopnosť rozšíriť zelené plochy v našom a okolo nášho mesta je jednou z najefektívnejších ciest ako sa pokúsiť zvrátiť globálne otepľovanie,“ povedal. V septembri tohto roka bol projekt vertikálny les dokonca jedným z finalistov medzinárodnej súťaže RIBA International Prize.

Stefano však plánuje omnoho viac. V hre je výstavba vertikálnych záhrad v ďalších európskych mestách. Skloňuje sa mesto Treviso v Taliansku, Lausanne vo Švajčiarsku alebo Utrecht v Holandsku. V Číne sa dokonca plánuje vytvorenie lesnej podoby mesta Liuzhou. Pred samotnou „výstavbou“ je nutné vybrať vhodné stromy a rastliny. Pri realizácii projektu v Miláne pozoroval Stefano rastúce stromy celé dva roky a vybral si tie, ktoré sú najodolnejšie.

zdroj: cnn.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech