Silvia sa venuje nádorom v semenníkoch: Mladí vedci utekajú do zahraničia, lebo tu dostanú plat nižší ako štipendium (ROZHOVOR)

 • Onkologický výskum, vývoj liečiv i diagnostické spôsoby podľa vedkyne Silvie Schmidtovej z Ústavu experimentálnej onkológie každým rokom napredujú
 • V rozhovore sme sa jej opýtali, čo všetko zvyšuje našu šancu vyhnúť sa či prekonať túto zákernú chorobu
 • A či korona skutočne zatienila výskum a liečbu ostatných chorôb, ako mnohí tvrdia
Silvia Schmidtová veda SAV
Agentúra Null/ so súhlasom agentúry i respondentky
 • Onkologický výskum, vývoj liečiv i diagnostické spôsoby podľa vedkyne Silvie Schmidtovej z Ústavu experimentálnej onkológie každým rokom napredujú
 • V rozhovore sme sa jej opýtali, čo všetko zvyšuje našu šancu vyhnúť sa či prekonať túto zákernú chorobu
 • A či korona skutočne zatienila výskum a liečbu ostatných chorôb, ako mnohí tvrdia

Iba máloktorý človek nepozná vo svojom okolí niekoho, kto by podľahol, prekonal či naďalej bojoval s touto zákernou a často smrteľnou chorobou.

Len na rakovinu pľúc u nás každé štyri hodiny zomrie aspoň jeden človek. Celkovo onkologickým chorobám podľahne ročne okolo 13 500 Slovákov a stotisíce Európanov (v EÚ 1,3 milióna).

Projekt L’Oréal-UNESCO, v rámci ktorého porota každoročne vyberá a oceňuje vedkyne, našiel svojich posledných víťazov práve v odbore, ktorý sa tomuto ochoreniu venuje – v slovenskom Ústave experimentálnej onkológie (súčasť Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied).

Jednou z ocenených vedkýň – víťazkou v kategórii do 35 rokov – je Silvia Schmidtová, ktorá sa zaoberá rakovinou pohlavných žliaz, teda nádorom v mužských semenníkoch a v ženských vaječníkoch

 • Prečo sa objavujú články o nových liekoch na rakovinu, no v praxi to príliš nepociťujeme
 • Ako sa nám darí s touto chorobu bojovať
 • Či má dnes pacient väčšiu šancu zvládnuť ju 
 • Či sú predpovede do budúcnosti v boji s rakovinou aspoň čiastočne ružové
 • Ako jej môžeme predísť a dať liečbe náskok

zdroj: Agentúra Null/ so súhlasom agentúry a respondentky

Poznám ľudí, ktorí sa rozhodli stať onkológmi alebo sa venovať tomuto odboru, keď im rakovina zobrala niekoho blízkeho. Aký bol tvoj dôvod?

U mňa to také priamočiare úplne nebolo a našťastie mi na toto ochorenie nikto nezomrel.

Vedela som, že chcem študovať niečo, čo súvisí s ľudským telom, takže vyhralo medicínske inžinierstvo. Práve počas štúdia na vysokej škole som začala s onkologickým výskumom a pokračujem v ňom až dodnes.

Sem-tam sa objaví článok, že vedci vynašli nový liek na určitý typ rakoviny, ale ako bežnému človeku sa mi nezdá, že by nastával nejaký posun. Mýlim sa?

Takéto titulky väčšinou dostávajú objavy, ktoré sa zatiaľ odohrali len v laboratóriu. Potom si človek otvorí článok a zistí, že takýto „liek“ zabil nádorové bunky v Petriho miske, prípadne spomalil rast nádoru na myšiach. Na pacientoch to však fungovať vôbec nemusí.

Posun v liečbe nádorových ochorení ale určite nastal, aj keď bežný človek to možno tak nevníma. Imunoterapia, personalizovaná liečba, nové biomarkery, to všetko sme tu pár rokov dozadu nemali.

Má teda dnešný onkologický pacient oveľa väčšiu šancu zvládnuť svoju chorobu než napríklad pred 20 rokmi?

Sú typy nádorových ochorení, ktoré sú vďaka novým možnostiam liečby oveľa lepšie liečiteľné. Nové liečivá prinášajú nielen lepšiu odpoveď, ale často aj menej nežiadúcich účinkov.

Taktiež sú k dispozícii nové diagnostické postupy, ktoré pomáhajú zachytiť ochorenie včas.

Bohužiaľ, stále existujú nádorové ochorenia, ktoré vo väčšine prípadov končia smrťou pacienta a nejaké výrazné posuny v ich liečbe stále nenastali.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie