Šimečka: Protidrogové zákony sú také absurdne prísne, že by sme mohli obchodný reťazec stíhať ako drogový kartel

  • Reťazec z predaja stiahol dva produkty so zvýšeným množstvom THC
  • Prípad si všimol aj Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska, ktorý upozornil na absurdne prísnu legislatívu
  • Trestaní sú aj ľudia, u ktorých polícia nájde mizivé množstvo drogy
konope thc
Pixabay/Erin Stone
  • Reťazec z predaja stiahol dva produkty so zvýšeným množstvom THC
  • Prípad si všimol aj Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska, ktorý upozornil na absurdne prísnu legislatívu
  • Trestaní sú aj ľudia, u ktorých polícia nájde mizivé množstvo drogy

Sieť supermarketov svojich zákazníkov oboznámila, že z ich pultov zmiznú dva doposiaľ ponúkané produkty. Môžu mať vraj nepriaznivé zdravotné účinky. Sieť predajní sa rozhodla stiahnuť z predaja čaj z konopných lístkov aj bio konopný olej Vita d’Or v 250 ml balení. V čaji z konopných lístkov od slovinského výrobcu bolo zistené zvýšené množstvo THC.

„Konzumácia tohto produktu môže spôsobiť nepriaznivé zdravotné účinky, ako napr. výkyvy nálady či únavu. Zákazníci by preto mali venovať pozornosť tomuto oznamu a uvedený produkt nekonzumovať,“ uvádza spoločnosť.

Z dôvodu ochrany spotrebiteľa spoločnosť okamžite uvedený produkt stiahli z trhu. Podľa Michala Šimečku z Progresívneho Slovenska ide o správu, ktorou by sa za bežných okolností nebolo potrebné zaoberať. Spoločnosť totiž postupovala správne. „V rámci slovenského kontextu je to ale správa zaujímavá. Hlavne ak si uvedomíme, za aké množstvá marihuany čelia bežní ľudia policajným prehliadkam a trestnému stíhaniu,“ píše Šimečka v statuse na Facebooku.

zdroj: Lidl – Lidl na Slovensku patrí medzi najobľúbenejšie reťazce, aj vďaka dobre známemu prístupu k zamestnancom.

Je to obyčajná správa, lenže…

Len nedávno nám prišla správa od mladého Juraja, ktorý nám napísal o svojej skúsenosti s policajnou raziou: “Po tom, čo nenašli pri rýchlej prehliadke nič, mi začali preberať peňaženku, kde našli prázdny sáčok, ktorý som tam zabudol. Odhliadnuc od trojhodinového výsluchu a prístupu, ako by som bol narkobarón, mi namerali “neskutočných” 0.06 gramu zo zbytkov na spodku. Nejakým zázrakom expertíza zistila 11 mg THC. Jedna dávka je 10 mg, čím mi hneď prischol paragraf prechovávania, ktorý môže vyústiť až do 3 rokov basy,” uvádza Šimečka.

Podľa logiky trestného poriadku na Slovensku by mohlo mať toto nedorozumenie vážne následky, ktoré by sa týkali slovenského reťazca, jeho manažmentu a pravdepodobne aj zamestnancov predajní. „Títo ľudia by mohli čeliť obvineniam za distribúciu a predaj drog, možno dokonca aj za zosnovanie zločineckej skupiny,“ uvažuje Šimečka.

V príspevku Šimečka nadväzuje aj na petíciu Progresívneho Slovenska, ktorej cieľom je skoncovať s právnym a politickým Kocúrkovom, dopriať nevinným ľuďom spravodlivosť a poskytnúť pomoc tým, ktorí ju nutne potrebujú. Či už pri liečení vážnych chorôb, alebo pri boji so závislosťou. „Potrebujeme humánne zákony, ktoré budú hodné európskej krajiny v 21. storočí,“ dodáva. 

Prostredníctvom petície zisťuje strana Progresívne Slovensko záujem Slovákov o dekriminalizáciu marihuany a zmiernenie trestov za prechovávanie a užívanie drog.

Inšpirovali sa islandským modelom protidrogovej politiky – namiesto prísnych trestov odporúčajú podporiť prevenciu, vzdelávanie a dostupnosť mimoškolských aktivít pre mladých. Pokus mimoparlamentnej strany je celkom odvážny, hlavne ak poznáš spôsob, akým sa dlhodobo diskutuje o drogách v slovenskej politike.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá