Čaputová o situácii na Ukrajine: Potrebujeme posilniť aj našu vlastnú, slovenskú pripravenosť. Je to naša základná povinnosť

  • Premiér zvolal mimoriadnu bezpečnostnú radu kvôli situácii na Ukrajine
  • „Situácia na východnej hranici Ukrajiny je vážna a vypätá,“ hovorí
  • Kontakt medzi predstaviteľmi štátu a predstaviteľmi našich ozbrojených síl je veľmi intenzívny
  • Zuzana Čaputová tvrdí, že teraz sa musíme posilniť aj my, musíme byť pripravení
čaputová
TASR/Martin Baumann
  • Premiér zvolal mimoriadnu bezpečnostnú radu kvôli situácii na Ukrajine
  • „Situácia na východnej hranici Ukrajiny je vážna a vypätá,“ hovorí
  • Kontakt medzi predstaviteľmi štátu a predstaviteľmi našich ozbrojených síl je veľmi intenzívny
  • Zuzana Čaputová tvrdí, že teraz sa musíme posilniť aj my, musíme byť pripravení

Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger zvoláva v reakcii na dianie na Ukrajine mimoriadnu bezpečnostnú radu. Informoval o tom v statuse na sociálnej sieti Facebook

Treba pomenovať veci jasne a bez emócií. Situácia na východnej hranici Ukrajiny je vážna a vypätá. Ale nezapríčinila ju Ukrajina a ani žiaden členský štát NATO. Nikto z nás neohrozuje Rusko, nikto z nás nemá žiadne územné požiadavky voči Rusku. My chceme žiť v mieri. Naopak, bolo to Rusko, ktoré vojensky obsadilo polostrov Krym,“ konštatuje Heger. 

Napätie medzi Ruskom a krajinami západného bloku v posledných týždňoch vzrástlo v súvislosti s presunmi ruských jednotiek k hraniciam Ukrajiny. Moskva však akékoľvek tvrdenia o plánovaní invázie na Ukrajinu odmieta.

Ako informuje TASR, šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) v pondelok (24. 1.) označil situáciu za vážnu. Po zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci povedal, že Rusko položilo na stôl niekoľko požiadaviek, ktoré adresuje predovšetkým NATO a Spojeným štátom. 

Heger v statuse Slovákov upozorňuje aj na dezinformácie, ktoré sa šíria v súvislosti s obrannou dohodou s USA: 

Niektorí slovenskí opoziční politici neustále šíria lži o obrannej dohode s USA. Zatiaľ čo celý svet s obavami sleduje vývoj na Ukrajine, tak na Slovensku dezinformačné sily vytvárajú imaginárneho nepriateľa a strašia občanov hrozbami, ktoré neexistujú. Pritom práve konšpirácie ohrozujú našu vlastnú bezpečnosť. “

Česká Vláda plánuje schváliť dodanie munície Ukrajine

Česká vláda plánuje schváliť dodávku munície pre Ukrajinu. Pre spravodajský portál iDNES.cz to povedal premiér Petr Fiala. Úmysel Česka darovať Ukrajine delostreleckú muníciu už skôr avizovala ministerka obrany Jana Černochová.

„Komunikujeme s ukrajinskou stranou a celú vec bude priebežne sledovať a vyhodnocovať krízový štáb ministerstva zahraničia. Ak bude treba, budú nasledovať aj ďalšie kroky,“ povedal Fiala.

Černochová na spoločnom tlačovom brífingu s ministrom zahraničia Janom Lipavským uviedla, že Česko chce dodať delostreleckú muníciu kalibru 152 mm a bol by to dar. Dodávky chce uskutočniť čo najskôr. V prípade ruského útoku na Ukrajinu je Česko pripravené podporiť sankcie voči Moskve.

 

Praha sa tiež zatiaľ nechystá evakuovať svojich občanov a diplomatov z Ukrajiny. „Sme pripravení urobiť nevyhnutné kroky na ochranu našich zamestnancov a občanov Českej republiky, ktorí sa na území Ukrajiny nachádzajú. Za týmto účelom na utorok zvolávame krízový štáb. Už teraz sa k situácii na Ukrajine schádza pracovná skupina každý deň,“ vyjadrila sa pre iDNES.cz hovorkyňa rezortu zahraničia Lenka Do.

Doterajšie kroky prezidentka podporuje

K vývoju diania v našom regióne sa vyjadrila aj prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Na sociálnej sieti konštatuje, že na hranici s Ukrajinou Ruská federácia už niekoľko týždňov bez jasného zdôvodnenia koncentruje veľkú prítomnosť ozbrojených síl.

Vo svojom príspevku spomína, že Moskva koncom roka publikovala svoje požiadavky smerom k spojencom v Severoatlantickej aliancii a Spojeným štátom americkým: „V nich okrem iného žiada obmedzenie suverenity Ukrajiny v možnosti vybrať si svoju zahraničnú politiku, či obranné partnerstvá. Pokiaľ ide o vojenskú prítomnosť NATO v našom regióne, Rusko požaduje de facto návrat k stavu predtým, ako niektoré členské štáty Aliancie, vrátane Slovenska, do nej vstúpili.“

Januárové rokovania s ruskou stranou nepriniesli zníženie napätia, práve naopak, tvrdí prezidentka. Dialóg s Ruskom však považuje za potrebný a správny. „Zdieľame jeden bezpečnostný priestor – európsky kontinent – na ktorom chceme všetci, malé aj veľké štáty bez rozdielu, žiť naďalej v bezpečí. Platí, že jedným zo základných predpokladov pre takéto spolunažívanie je vzájomný rešpekt voči pravidlám, ktoré sme si spoločne, vrátane Ruskej federácie, dohodli.“

Prezidentka preto hovorí, že rozumie a podporuje kroky, ktoré Severoatlantická aliancia a Európska únia doteraz prijali. „Ponuku pokračovania dialógu s Ruskom na jednej strane a podporu Ukrajiny a posilnenie jej schopnosti brániť sa na druhej strane.“

Posilniť musíme aj my

Zuzana Čaputová tvrdí, že teraz sa musíme posilniť aj my, Slovensko a musíme byť pripravení v prípade, že sa situácia na východ od našich hraníc bude aj naďalej zhoršovať a Rusko Ukrajinu opäť napadne.

Nikto z nás si takýto scenár neželá a potrebujeme urobiť maximum pre to, aby nenastal. No nepripraviť sa naň – od preverenia krízového manažmentu a obranyschopnosti štátu, po zintenzívnenie podpory Ukrajiny a komunikácie s našimi spojencami a partnermi – by bolo nezodpovedné.“

Prezidentka tvrdí, že kontakt medzi predstaviteľmi štátu a predstaviteľmi našich ozbrojených síl je v poslednom čase veľmi intenzívny a primeraný vážnosti situácie: „Preventívne sa pripraviť na všetky možné scenáre je naša základná povinnosť.“

Zdroje: Facebook/ Eduard Heger, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá