Situácia vo Venezuele je na absolútnej hrane. Inflácia čoskoro dosiahne výšku milión percent

  • Táto situácia sa negatívne prejavuje na raketovom raste inflácie
  • Tá by mala do konca roka dosiahnuť rekordných milión percent
topshot-venezuela-crisis-opposition-protest-680489860-5a8f95519b97c
flickr
  • Táto situácia sa negatívne prejavuje na raketovom raste inflácie
  • Tá by mala do konca roka dosiahnuť rekordných milión percent

Tento extrémny rekord predpovedal v pondelok Medzinárodný menový fond. Niet sa však čomu čudovať. Venezuelská vláda tlačí peniaze šialenou rýchlosťou. Je to jediná možnosť ako vykryť rastúcu dieru v rozpočte. Smutný pohľad na krajinu, ktorá bola v minulosti ropnou veľmocou a disponovala obrovským bohatstvom. V päťdesiatych rokoch minulého storočia bola Venezuela až dvanásťkrát bohatšia ako Čína. Dnes si svoje pozície vymenili.

Cena ropy totiž v priebehu rokov klesala a krajina sa v maximálnej možnej miere spoliehala práve na čierne zlato. Vsadenie všetkého na jednu kartu sa nikdy nevypláca. Celú situáciu zaklincovala smrť Huga Chá­veza ,ktorý krajinu držal nad vodou. Jeho nástupca Ni­co­lás Ma­duro je jeho pravým opakom a o obyvateľov mu moc nejde.

Chudoba priniesla do miest množstvo gangov, ktoré sú ich temnými vládcami. Ľudia sa v noci boja vychádzať na ulicu. Výnosným biznisom gangov sú únosy. Najviac postihnuté nebezpečnými gangami je hlavné mesto Caracas. Peniaze sú natoľko znehodnotené, že sa za ne neoplatí kupovať. Znovuzrodenie tak zažil výmenný obchod. Za ostrihanie u kaderníka tak môžeš platiť napríklad vajíčkami alebo banánmi.

Riešenie je v nedohľadne

Ekonomický kolaps krajiny utešene pokračuje. Táto situácia spôsobuje masívne sťahovanie obyvateľov do okolitých krajín. Vláda nerobí vôbec nič. Prezident Ni­co­lás Ma­duro hádže vinu na plecia svojich politických oponentov nielen doma, ale aj v zahraničí. Autority dokonca prestali zverejňovať ekonomické ukazovatele. Verejnosť tak vôbec netuší ako zle je na tom ich krajina.

Krízu vo Venezuele zvyknú porovnávať s krízou v Nemecku z roku 1923, ktorú spôsobila I. svetová vojna. Nemecko totiž zrušilo krytie peňazí zlatom, aby sa mohli tlačiť nové bankovky. V roku 1918 bolo množstvo peňazí v obehu päťnásobné v porovnaní s rokom 1914.

Podobnú krízu prežívajú aj obyvatelia Zimbabwe, ktorá prepukla v roku 2000 a trvá doteraz. Venezuela je typickým príkladom toho, že ani bohatstvo nemusí byť zárukou stabilného fungovania krajiny v priebehu desaťročí. Vsadiť všetko na jednu kartu sa nevypláca ani v biznise ani v investovaní.

zdroj: bloomberg.com , bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech