Škoda predstavila svoju prvú mobilnú nabíjačku elektromobilov

  • Česká Škoda objavila dieru na trhu a predstavila jednu z prvých prenosných nabíjačiek elektromobilov na svete
  • Nabíjačka E-Mona ťaží zo svojej mobility. Nemusíš sa báť, že ti dôjde elektrina niekde ďaleko od civilizácie
  • Zadáš súradnice, privezú ti nabíjačku a je to
škoda
Škoda
  • Česká Škoda objavila dieru na trhu a predstavila jednu z prvých prenosných nabíjačiek elektromobilov na svete
  • Nabíjačka E-Mona ťaží zo svojej mobility. Nemusíš sa báť, že ti dôjde elektrina niekde ďaleko od civilizácie
  • Zadáš súradnice, privezú ti nabíjačku a je to

Automobily so spaľovacími motormi majú svoje dni zrátané. V priebehu rokov ich bude na cestách pribúdať čoraz menej. Dôvodom je zvyšujúci sa počet elektromobilov, ktoré sa stávajú dokonalejšie, majú čoraz vyšší dojazd a pri zrýchlení z nuly na stovku nechávajú svojich spaľovacích súrodencov ďaleko za sebou.

Boom elektromobilov je momentálne na vrchole v USA. V súčasnosti tam so svojím modelom pre masy hviezdi automobilka Tesla. Model 3 je najpredávanejším automobilom vyrobeným v Spojených štátoch. Na pozitívny vývoj situácie musia chtiac či nechtiac reagovať aj ostatní výrobcovia, ktorí sa doteraz špecializovali hlavne na automobily so spaľovacími motormi.

Česká automobilka Škoda nie je výnimkou. Množstvo elektromobilov na cestách v Českej republike totiž utešene pribúda. Podľa odhadov jazdí v súčasnosti v uliciach Prahy okolo tisíc elektromobilov. Už budúci rok by mala Škoda predstaviť novú generáciu vozidiel, ktorá bude fungovať kompletne na elektrinu.

V súčasnosti sa však sústredí na rozvoj nabíjacích staníc. Miest na nabíjanie totiž nie je nikdy dosť a tento nedostatok môže predstavovať obrovský problém v budúcnosti. Pobočka automobilky DigiLab, ktorá sa zaoberá vývojom inovatívnych riešení predstavila svoj najnovší vynález. Jedná sa o mobilnú nabíjaciu stanicu E-Mona.

Možno sa pýtaš, že načo je potrebná mobilná nabíjacia stanica? Odpoveď je pomerne jednoduchá, pevné nabíjacie stanice sa nachádzajú v určitých vzdialenostiach od seba. Ak ti dochádza energia v elektromobile, je dosť možné, že k najbližšej nabíjacej stanici nedokážeš dôjsť a zostaneš stáť niekde uprostred. V takomto prípade ti pomôže práve mobilná nabíjacia stanica.

Na privolanie záchrany stačí využiť špeciálnu aplikáciu a v nej určiť svoju polohu. Na miesto určenia sa následne dostavili pracovník na elektrobicykli aj s prenosnou nabíjačkou. Prenosný akumulátor má kapacitu 16,8 kWh. Priemerný elektromobil dokáže nabiť za štyri hodiny. Nejedná sa teda o rýchlo nabíjačku, ktorá ti nabije automobil v priebehu pol hodiny, ale aj tak ide o pomerne solídne číslo.

V súčasnosti sa spúšťa testovacia prevádzka v Prahe. Nebude však určená pre širokú verejnosť, ale skôr pre podnikateľov. V budúcnosti však Škoda plánuje rozšíriť tieto služby pre všetkých. Jedno nabitie automobilu by malo stáť 400 českých korún.

zdroj: e-mona.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech