Škótski bezdomovci sa radujú. V Edinburghu im postavili vlastnú dedinu

  • Bezdomovci sú celospoločenským problémom nielen u nás, ale aj za hranicami
  • Ľudí na uliciach pribúda takmer v každej krajine. Dlhodobé riešenia sú zatiaľ v nedohľadne
  • V škótskom meste Edinburgh sa však o jedno takéto pokúsili. Bezdomovcom postavili vlastnú dedinu
dedina pre bezdomovcov
social bite
  • Bezdomovci sú celospoločenským problémom nielen u nás, ale aj za hranicami
  • Ľudí na uliciach pribúda takmer v každej krajine. Dlhodobé riešenia sú zatiaľ v nedohľadne
  • V škótskom meste Edinburgh sa však o jedno takéto pokúsili. Bezdomovcom postavili vlastnú dedinu

Problém bezdomovcov sa v minulosti dotýkal hlavne väčších miest. Situácia sa však mení a dnes je problém s bezdomovcami takmer v každom meste. Títo ľudia sú spoločnosťou mnohokrát prehliadaní. Veď málokto sa chce stretnúť zoči voči s tvrdou realitou života.

Na bezdomovcov sa totiž mnohokrát nahliada ako na ľudí, ktorí si za svoju neutešenú situáciu môžu vlastne sami. Nie vždy to je pravda. Je potrebné uvedomiť si, že naoko dokonalý systém v ktorom žijeme má obrovské množstvo nedostatkov.

Práve kvôli takýmto nedostatkom sa mnohí ľudia ocitnú na ulici bez vlastného pričinenia. Kto to však nezažil, tak nepochopí. Hlavným riešením, ktoré sa v spoločnosti zaužívalo je masívna ignorácia. Toto však nie je východisko. Bezdomovci následne obývajú rôzne miesta v mestách a na kráse im veruže nepridajú. Všadeprítomný pach moču a obrovský neporiadok je výsledkom, nad ktorým sa verejnosť často pohoršuje.

Rozčuľovanie však situáciu nevyrieši. Pre netypické a trvalé riešenie ako dostať bezdomovcov z ulíc sa rozhodli v škótskom meste Edinburgh. Tu postavili zmenšenú verziu dediny určenú práve pre ľudí bez domova. Toto na prvý pohľad príjemné miesto pozostáva z jedenástky menších obydlí. V každom jednom sa nachádzajú dve spálne, takže je tu dostatok súkromia pre dvoch ľudí.

Celý projekt má pod palcom charita Social Bite, ktorej cieľom je poskytnúť obydlie pre komunitu dvadsiatich ľudí, a to po dobu jedného roka až osemnástich mesiacov. Ľudia, ktorí sa do dedinky nasťahujú vyberú členovia neziskovej organizácie Cyrenians, ktorá úzko spolupracuje práve s charitou Social Bite. Prví obyvatelia sa tu nasťahujú už budúci mesiac.

Na mieste sú aj odborníci

Toto riešenie plne nahrádza typické prístrešky pre bezdomovcov. Dáva im možnosť a čas na to, aby sa zaradili do bežného života. Spriadanie plánu trvalo dlhé dva roky. Základom je pozemok. Ten dostala charita darom od samotného mesta. Výstavba sympatických obydlí trvala ďalších desať mesiacov.

Domy sú postavené tesne vedľa seba a majú vzbudzovať pocit spolupatričnosti a pomoci. Cieľom je vytvorenie priateľskej komunity, ktorá vzbudí v ľudoch bez domova túžbu zmeniť svoj život. O správne smerovanie bezdomovcov sa postarajú prítomní poradcovia z organizácie Cyrenians. Tento projekt je však iba začiatkom jedného veľkého plánu. Dlhodobým cieľom charity je vybudovanie 800 bytových jednotiek pre ľudí bez domova v rámci piatich miest Škótska.


O dizajn týchto zaujímavých domčekov s malou záhradkou sa postaral architekt Jonathan Avery. Každý dom je vybavený okrem dvoch spální aj vstupnou halou a spoločnou kuchyňou a kúpeľňou. Dedina by tu mala zostať po dobu štyroch rokov. Domy je v prípade potreby možné jednoducho zložiť a premiestniť na iné miesto.

zdroj: indy100.com , social-bite.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech