Škótsko dokázalo vyprodukovať za mesiac energiu pre milióny domácností len vďaka obnoviteľnej energii

  • Na veterných pobrežiach Škótska pradú stovky obrovských veterných generátorov
  • Energia vetra dokázala za mesiac vytvoriť také množstvo elektrickej energie, ktoré postačovalo pre 5 miliónov domácností
škótsko
flickr
  • Na veterných pobrežiach Škótska pradú stovky obrovských veterných generátorov
  • Energia vetra dokázala za mesiac vytvoriť také množstvo elektrickej energie, ktoré postačovalo pre 5 miliónov domácností

Škótsko je jednou z krajín, ktorá začína vo veľkom využívať sily prírodných živlov na vyrábanie elektrickej energie. Okrem vodných elektrární sa budujú aj obrovské veterné farmy. Vietor totiž divoko duje hlavne v pobrežných oblastiach a bola by škoda jeho silu nevyužiť. Sila vetra roztočí lopatky výkonných veterných turbín a elektrická energia je na svete. Krajina vyrobila viac ako 5 miliónov megawatthodín elektrickej energie za obdobie prvých troch mesiacov tohto roka. Oproti minulému roku je to zvýšenie o 44 %.

Toto množstvo energie zodpovedá spotrebe 5 miliónov domácností v priebehu jedného mesiaca. Dáta zozbierala ochranárska organizácia WWF, ktorá túto potešujúcu správu zverejnila na svojich webových stránkach. „Obnoviteľné zdroje energie poskytli obrovské množstvo energie v priebehu prvých troch mesiacov tohto roka,“ píše sa v stanovisku. Inštalácia nových zariadení na výrobu ekologickej energie tak začína prinášať ďalšie ovocie.

Vietor je dobrým sluhom

Najväčší rekord v množstve vyrobenej elektrickej energie za jeden deň sa podarilo dosiahnuť 1. marca, keď bolo vyprodukovaných 110 149 megawatthodín elektriny. To bolo dostatočné množstvo na napájanie 9 065 020 domácností, čo je ekvivalent 374 % škótskych domácností.

Krajina sa snaží a je to vidieť aj na celkových ukazovateľoch. V minulom roku sa zvýšilo množstvo elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov o 26 %. Celkovo až 68 % dopytu po elektrickej energii je pokrytých práve z obnoviteľných zdrojov. Finálnym cieľom krajiny je 100-percentná výroba elektrickej energie len za pomoci obnoviteľných zdrojov. Pri súčasnom tempe sa tento smelý cieľ do roku 2020 s veľkou istotou podarí splniť.

Škótsko však nie je jedinou krajinou, ktorá sa rozhodla povedať „dosť“ tradičnej a škodlivej forme výroby elektrickej energie. Množstvo ďalších krajín má rozbehnuté podobné projekty. Napríklad Dánsko, ktoré si vďaka veterným farmám vyrobilo ešte o 40 % energie naviac. Tú následne dodávalo ďalším krajinám. Trochu sa ušlo Nemecku, Nórsku a Švédsku.

Ďalšou krajinou, ktorá sa začala vo väčšej miere orientovať na využitie alternatívnych zdrojov energie, je jeden z najväčších znečisťovateľov ovzdušia – Čína. Tá vyhlásila znečisťovaniu vojnu. Krajina si dala smelý cieľ. Do roku 2020 plánuje produkovať 4,5 % energie práve z obnoviteľných zdrojov.

zdroj: iflscience.com , theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK