Škótsko vyrába viac ako polovicu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

  • Škótsko splnilo jeden z hlavných cieľov pre spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov. Ako uvádza The Herald, 57,7 % spotrebovanej elektrickej energie bolo z obnoviteľných zdrojov energie, vlani stanovili tento cieľ na 50%.
o-SCOTLAND-facebook
  • Škótsko splnilo jeden z hlavných cieľov pre spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov. Ako uvádza The Herald, 57,7 % spotrebovanej elektrickej energie bolo z obnoviteľných zdrojov energie, vlani stanovili tento cieľ na 50%.

Škótsko splnilo jeden z hlavných cieľov pre spotrebu energie z obnoviteľných zdrojov. Ako uvádza The Herald, 57,7 % spotrebovanej elektrickej energie bolo z obnoviteľných zdrojov. Vlani stanovili tento cieľ na 50%.

Škótsko je teraz omnoho bližšie k splneniu svojho ambiciózneho cieľa, a to produkovať všetky svoje ročné potreby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020. Tento trend obnoviteľnej enrgie poháňa súčasnú škótsku vládu a dôkazom toho je novembrová výstavba najväčšej farmy s veternými elektrárňami.

foto: greentechlead.com

Aby si si vedel predstaviť, čo to pre krajinu znamená, Škótsko v roku 2015 tvorilo 26,4% z celkovej výroby energie z obnovitelných zdrojov pre Veľkú Britániu, podľa údajov zverejnených britským Ministerstvom energetiky a klimatických zmien. Podiel Anglicka predstavoval 65% a zvyšok sa delil medzi Wales a Severné Írsko.

Aby som to zhrnula, vďaka veľkej časti slnečnej a veternej energie, výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov vo Veľkej Británií tvorila 25% spotreby v roku 2015 a 19,1% v roku 2014. Úspech Škótska v dosahovaní tohto cieľa je naozaj chvályhodný a Spojené kráľovstvo ako celok sa prekvapivo rýchlo blíži k cieľu, pokiaľ ide o zlepšovanie sa vo využívaní obnoviteľných zdrojov.

 

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) nedávno vyhlásila, že viac ako štvrtina sveta bude poháňaná obnoviteľnou energiou do roku 2020. Dôkaz môžeme vidieť už v súčastnosti v krajinách ako Maroko, ktoré dokončuje solárnu elektráreň, ktorá bude schopná poháňať celý región 24/7. Švédsko má ambíciu stať sa prvou svetovou krajinou bez fosílnych palív; Costa Rica, Dánsko a Havaj sa aktívne zameriavajú na výrobu energie z obnovitelných zdrojov.

Moroccoooo

foto: mshcdn.com

Dokonca aj Čína, popredný svetový producent skleníkových plynov, prispieva k tomuto trendu. Chystá sa podpísať dohodu spolu s USA v Paríži, v súčasnej dobe je totiž zodpovedná za 40 percent globálneho rastu obnoviteľnej kapacity.

Prechod z fosílnych palív na jadrové a obnoviteľné zdroje energie je šikovný ťah podľa všetkých meradiel, a Škótskych 57,7 % je údaj ktorý pozdvihuje zmysel využívania obnoviteľných zdrojov. Na prekvapenie, táto krajina nedávno rozhodla vydať zákaz geneticky modifikovaných plodín (GM) na základe spotrebiteľskej vôle a neprejavili záujem o vedecké a výskumné dôkazy o škodlivom dopade GM potravín na zdravie človeka. Uviedli, že pokiaľ sú plodiny schválené po prísnom testovaní, budú bezpečné pre ľudí, zvieratá aj životné prostredie.

Aspoň majú správne smerovanie v uvažovaní o zmenách klímy, investovali naozaj veľké množstvo peňazí do výskumu a vývoja ropných polí v Severnom mori. Stačí len dúfať, že aj naša vláda sa konečne začne zaoberať touto problematikou a investuje peniaze do environmentaly friendly projektov, pretože klimatické zmeny sa týkajú aj nás, Slovákov.

0079716

Zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: huffingtonpost.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá