gajdušek
alchetron.com, uniba.sk
gajdusek
alchetron.com, uniba.sk

Skúmal kanibalizmus a priznal sa k pedofílii. Kontroverzný Slovák však získal Nobelovu cenu za virológiu

  • Daniel Carleton Gajdusek je jediný Slovák, ktorý má na svojom konte Nobelovu cenu
  • Zaujímal sa o kanibalizmus a bol dokonca obvinený zo zneužívania detí
  • Daniel Carleton Gajdusek je jediný Slovák, ktorý má na svojom konte Nobelovu cenu
  • Zaujímal sa o kanibalizmus a bol dokonca obvinený zo zneužívania detí

Kontroverzný lekár a výskumník skúmal nevyliečiteľnú chorobu kuru, ktorá postihovala kmeň Fore v Papue-Novej Guinei. Išlo o mozgové ochorenie. Zistil, že je prenášané kanibalizmom, a práve to mu prinieslo najväčší životný úspech.

Zaslúžil si Nobelovu cenu za virológiu. Napriek tomu, že sa Daniel Carleton Gajdusek narodil v New Yorku, bol pôvodom Slovák.

  • Za čo získal polovičný Slovák Nobelovu cenu
  • O aké choroby sa zaujímal
  • Ktorá choroba sa prenášala kanibalizmom
  • Prečo nakoniec uznávaný vedec skončil za mrežami

Polovičný Slovák

Gajdusek na narodil 9. septembra 1923 v New Yorku. Jeho korene však siahajú na Slovensko, odkiaľ pochádza jeho otec – konkrétne z kúpeľnej obce Smrdáky. Mama bola Maďarka.

Daniel bol mladým bádateľom už v ranom veku. Ako dieťa ho už do veľkej miery zaujímal hmyz a rastliny. Bolo teda jasné, kam jeho ďalšie kroky povedú.

Spočiatku navštevoval University of Rochester (New York) v roku 1943. Lekársky titul získal na Harvadskej univerzite. Špecializoval sa na pediatriu a infekčné ochorenia. V rokoch 1949 až do 1952 pôsobil ako pediater na Harvarde.

Vedecký mozog 20. storočia

Gajdusek patril medzi významných vedeckých predstaviteľov tej doby. „Daniel Carleton Gajdusek patrí medzi najväčšie vedecké mozgy 20. storočia,“ píše denník Independent.

Zaoberal sa dokonca chorobami ako sú AIDS či Creutzfeldt-Jakobova choroba (CJD), takzvaná ľudská forma ochorenia šialených kráv.

Podľa informácií britského prestížneho denníka Independent bol považovaný za filantropa bezhraničnej štedrosti. Adoptoval viac než 50 detí, najmä chlapcov, ktorí pochádzali z chudobných tichomorských ostrovov.

V 50. rokoch bol Gajdusek povolaný do vojenskej služby. Zachránil tam stovky, až tisícky vojakov. Nebojoval však zbraňou, ale vedomosťami.

Pri výkone sa mu podarilo odhaliť, že horúčka zabíjajúca amerických vojakov v Južnej Kórei sa roznáša migrujúcimi vtákmi.

Svoje excelentné znalosti predviedol aj v Bolívii, kde ho v roku 1954 poslalo americké Centrum pre výskum chorôb. Do tábora boli prevážaní hlavne domorodí americkí Okinawanovia po druhej svetovej vojne. Úmrtí tam bolo toľko, že sa to nedalo ani spočítať.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: nature.com, theguardian.com, britannica.com, nytimes.com, independent.com
'

Najnovšie