Slepý muž vidí tvary vďaka Bionic Eye

  • Pred mesiacom istá žena pomocou elektrických okuliarov mohla po prvýkrát v živote vidieť svoju malú dcéru, aj keď veľmi obmedzene. Dnes tento muž na videu ukazuje, ako môže táto nová technológia, nazývaná Bionic Eye, zmeniť život, dať mu nový zmysel a hlavne uvidieť veci okolo, ktoré sú pre zdravých ľudí úplne normálne.
image_1425505457.jpeg
  • Pred mesiacom istá žena pomocou elektrických okuliarov mohla po prvýkrát v živote vidieť svoju malú dcéru, aj keď veľmi obmedzene. Dnes tento muž na videu ukazuje, ako môže táto nová technológia, nazývaná Bionic Eye, zmeniť život, dať mu nový zmysel a hlavne uvidieť veci okolo, ktoré sú pre zdravých ľudí úplne normálne.

 

Muž v klipe , 68-ročný Allen Zderad z Minnesoty, trpí vzácnou degeneratívnou očnou chorobou, známou ako Retinitis Pigmentosa (RP). Tí, ktorí trpia týmto dedičným ochorením tak pomaly prichádzajú o bunky v oku, tzv. fotoreceptory v zadnej časti oka, v sietnici. Niektorí pacienti nie sú úplne slepí, ale trpia tzv. nočným videním, čo je podľa mňa lepšie ako nič, no aj tú je veľké riziko úplnej slepoty.

 

Zderadová prognóza na vyliečenie je takmer nulová a je takmer isté, že dosiahne bod úplnej slepoty. Teraz je schopný rozoznať len veľmi jasné svetlo, ale nie predmety, ľudí alebo hocičo iné. Bol nútený opustiť svoju kariéru chemika, no napriek tomu sa naučil žiť v tme a neprestáva pracovať so svojou paličkou, ktorá mu vycibruje zmysel pre dotyk a možnosť väčšej socializácie s prostredím.

Hoci RP je nevyliečiteľná choroba a existujúce liečby sú neúčinné, tak niektorí ľudia sa nevzdávajú, ako napríklad oftalmológ dr. Raymond Iezzi. Snaží sa pomôcť ľuďom trpiacim touto chorobou a aj on stojí za vytvorením Bionic Eye. Tento projekt má za cieľ obnoviť vizuálne vnímanie nevidiacich. Zderad sa prihlásil ako dobrovoľník na tento projekt a neskôr sa stal prvým pacientom doktora Iezziho, pre ktorého bola vyrobená protéza firmou Second Sight.

Princípom Bionic Eye je nahradiť odumierajúce fotoreceptory v sietnici, keďže pri tejto chorobe je zvyšok tkaniva v oku relatívne zdravá a bunky, ktoré tvoria optické nervy sú životaschopné. Myšlienkou protézy je teda zasielať signály priamo do zrakového nervu, a tým obísť poškodenú sietnicu.

Najprv je do oka chirurgický vložený multielektródický čip so 60 bodmi dotyku a umiestnený do sietnice, ale pred tým je okolo vonkajšej strany oka nasadený balíček elektród pre správnu funkciu a komunikáciu. Príjemca následne nosí okuliare vybavené kamerou, ktoré vysielajú zábery do malého zariadenia. To potom analyzuje a prevádza obraz na svetelné signály, ktoré potom putujú do implantátu. A konečne prichádza tá najpodstatnejšia časť celého procesu, kedy elektródy pošlú podnety do zrakového nervu a tie sa interpretujú v mozgu ako videnie.

 

Bionic Eye má ešte pred sebou dlhú cestu výskumu, testov a všetkého, čo s tým súvisí a ďalej aj fyzikálnej terapie prijímateľa. Avšak, podľa ABC News, Allen Zderad už vidí veci ako ľudské formy, obrysy objektov v prerušovaných zábleskoch a je dokonca schopný vidieť svoj odraz ako siluetu. Pravdepodobne nikdy nebude mať možnosť vidieť detaily na tvári, ale bude schopný sa orientovať v priestore aj bez použitia svojej paličky, čo je veľkým impulzom pre kvalitu jeho života. 

 

Zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá