Slnko zničí Zem skôr ako sme si mysleli

Dárius Polák / 26. septembra 2016 / Zaujímavosti

Je veľa spôsobov, ako môže naša planéta skončiť. Môže naraziť do inej planéty, môže ju pohltiť čierna diera alebo do nej môže vraziť asteroid. Na isto to nikto povedať nevie. Jedna vec sa však vie – koniec je istý a príde o niečo skôr.

Ironicky, súdny deň príde v podobe Slnka, hviezdy bez ktorej by život na Zemi neexistoval. Vysvetlime si to.

Slnko prežíva pomocou spaľovania atómov vodíka vo svojom jadre, ktoré sa procesom premieňajú na atómy hélia. Každú sekundu takto spáli 600 milión tón vodíka. Ako sa slnko stáva nasýtené s héliom, jeho objem sa zmenšuje, čím spôsobuje urýchlenie jadrovej fúzie a vydáva zo seba viac energie. Za každú miliardu rokov, čo Slnko spáli vodík sa stane o 10 % jasnejším. A práve týchto 10 % môže byť spôsobiť katastrofické následky.

via GIPHY

Zvyšujúce teplo spôsobí vysušovanie vody a následné udržanie v atmosfére. Voda bude fungovať ako skleník, zachytí viac tepla a urýchli vysušovanie, až kým neostane planéta úplne suchá. Vyparia sa oceány, roztopia sa ľadovce a atmosféra sa zbaví akejkoľvek vlhkosti. Naša planéta bude pripomínať Venušu – kus neznezisteľne horúcej, suchej a neúrodnej zeme.

via GIPHY

Všetky dobré veci sa jedného dňa skončia. A jedného dňa, o 4 alebo 5 miliárd rokov Slnko spáli posledný atóm vodíka a začne namiesto toho spaľovať hélium. Zo Slnka sa stane červený obor, odvrhne svoje vonkajšie vrstvy, jeho masa sa zmenší a stratí svoju gravitačnú silu. Zem sa takto posunie ďalej. Atmosféra slnka sa dostane až po orbitálnu dráhu Marsu a medzitým v ceste prehltne Merkúr a Venušu. Mars sa však posunutím ďalej zachráni.

via GIPHY

Zem na druhej strane, nebude mať také šťastie. Bude mať 2 možnosti – uniknúť rozširujúcemu sa slnku alebo byť pohltená. V oboch prípadoch bude však tak blízko slnku, že sa spáli na popol.

via GIPHY

Po minutí zásob hélia sa slnko stane nestabilné a začne vytvárať impulzy. S každým impulzom sa vonkajšia atmosféra zmenší, až kým napokon nezostane iba horúce a ťažké jadro, obklopené planetárnou hmlovinou.

10
S každým dňom sa toto jadro, známe ako biely trpaslík, stane chladnejším a postupne sa ochladí na teleso, ktoré bude iba emitovať žiarenie čierneho telesa. Premení sa na tzv. čierneho trpaslíka a bude sa zdať neuveriteľné, že kedysi umožňovalo život toľkým bytostiam.

Toto je však ešte strašne ďaleko a netreba nad tým toľko filozofovať. Dovtedy pre seba predstavujeme najväčšie ohrozenie my sami ľudia.

zdroj: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)