Slováci dokazujú, že biznis nemusí byť primárne len o peniazoch. Impact Inkubátor vyhrala trojica riešení, ktorá zlepšuje naše okolie svojim biznisom.

  • Keď porota udelila ceny, víťazné projekty prekvapili druhý raz. Povzbudzovali ostatných zúčastnených, že sa to “dá”. A ďakovali im, že sa s nimi mohli stretnúť. Pri tomto formáte totiž nie je len jeden víťaz a ostatní porazení. Vďaka inovatívnym riešeniam, ktoré rozvíjajú a chránia naše okolie a riešia spoločenské problémy, na konci dňa vyhráme všetci, ak sa pretavia do funkčných a udržateľných startupov.
img_9023-2
  • Keď porota udelila ceny, víťazné projekty prekvapili druhý raz. Povzbudzovali ostatných zúčastnených, že sa to “dá”. A ďakovali im, že sa s nimi mohli stretnúť. Pri tomto formáte totiž nie je len jeden víťaz a ostatní porazení. Vďaka inovatívnym riešeniam, ktoré rozvíjajú a chránia naše okolie a riešia spoločenské problémy, na konci dňa vyhráme všetci, ak sa pretavia do funkčných a udržateľných startupov.

Najlepším technologickým riešením na Slovensku sa stal systém pre slabozrakých aplikovateľný do ich mobilných telefónov. Príkladom social business-u sa zase stal tím United Colors, ktorý vybudoval komunitné centrum s práčovňou a žehliarňou a poskytuje tak druhú šancu a prácu už vyše 30 ľuďom na okraji spoločnosti, ktorí majú potom väčšiu šancu uplatniť sa na reálnom trhu práce. Špeciálnu cenu si odniesol ekologický projekt Zelený bicykel z Prievidze.

img_8850

foto:  Impact Hub Bratislava

Druhý ročník najväčšieho biznis inkubátora sa rozhodli organizátori a partner formátu Nadačný fond Telekom určiť tento rok iba spoločensky prospešným riešeniam. So svojím podnikateľským nápadom alebo startupom si sa mohol prihlásiť do jednej z dvoch kategórii: Social Business alebo Technology for Good. Kým prvá je zameraná na bežné formy podnikania a neziskové a komunitné organizácie, ktoré sa chcú transformovať na social business, druhá bola určená predovšetkým pre technologické riešenia, ktoré vzdelávajú, chránia životné prostredie či pomáhajú zlepšovať naše okolie. O postupe cez všetky kolá rozhodoval spoločenský prínos aj riadny biznis plán.

“Hlavným zmyslom a cieľom inkubátora je startupom a projektom zvýšiť reálne šance na úspech a dlhodobú udržateľnosť formou cielenej podpory a pomoci tam, kde to najviac potrebujú” Branislav Šmidt, managing director Impact HUBu.

Slovenský Impact Inkubátor patrí medzi vyše 20 inkubačných a akceleračných programov venovaných technológiám a biznisu riešiacich spoločenské problémy, ktoré spustila sieť Impact HUBov po celom svete.

Z finálnych 13 projektov sa medzi najlepšími riešeniami na Slovensku umiestnili tímy:

 

Technology for good: COrvus

Hlavnú cenu odovzdal COrvusu predseda poroty Matej Ďuriš za New Business Development Slovak Telekom.

Toto inovatívne technologické riešenie pre dotykové telefóny s OS Android ich má sprístupniť nevidiacim a slabozrakým používateľom. Porotu Impact Inkubátora si získal tím takmer jednohlasne. Základ riešenia tvorí špeciálne plne ozvučené prostredie navrhnuté podľa potrieb zrakovo postihnutého. Operácie v tomto prostredí sú aj bez kontroly zraku veľmi jednoduché a rýchle, nakoľko nikdy nie je podstatné, kde sa človek displeja dotkne, ale aké gesto v danom momente vykoná. Tím COrvus presvedčil aj organizátorov najväčšieho startupového ocenenia Startup Awards a postúpil do finále v kategórii Society.

img_8838-2

foto:  Impact Hub Bratislava

Social Business: United Colors

Cenu pre najlepší Social Business odovzdala šéfredaktorka Magazínu Profit Vladimíra Bureková neobyčajnému komunitnému centru United Colors. Na to, aby vedeli zamestnať ľudí na okraji spoločnosti spustili v centre doplnkové služby ako práčovňu a žehliareň. To, čo začínalo ako maličký podnikateľský plán vie dnes konkurovať kvalitou aj cenou spoločnostiach v tendroch pre štátne aj korporátne podniky. Okrem toho dodávajú svoje služby aj okolitým penziónom a hotelom.

Špeciálnu cenu získali bratia z projektu Zelený bicykel, ktorý je založený na princípe sharing economy. Zároveň prispieva k životnému prostrediu v Prievidzi aj širšom okolí. Tím má ambíciu rozrásť sa aj do ďalších okolitých miest.

Svoj čas a skúsenosti zdielali s projektami inkubátora 25 špičkových mentorov a podnikateľov a zakladateľský tím Impact HUBu. Projekty si tak mohli vypočuť konkrétny feedback na ich riešenie od ľudí ako Tatiana Švrčková a Martin Horváth z Telekomu, Lucia a Šimon Šickovci z Pixel Federation, Kenneth Ryan a Marek Mihok za KPMG, Pavol Magic zo Sygic-u, Ján Cifra za Websupport, Sergej Kára z Dobre&Dobré, Marek Šulik, Maroš Galgóci a Zuzana Lehocká z Visibility, Lukáš Bakoš z Maxman Consultants, Viktor Kostický za miniFaktúra, Igor Polakovič z Centra pre Filantropiu, Martin Holič z hbr advokáti, Jaroslav Ľupták z Neulogy Ventures, Pavel Hrica z Nadácia Pontis, Rastislav Kuciak z C.A.A.S., Lívia Handlovičová z NorthStar Consulting Group, Michal Stín z Truniversity, Anna Iarotska z Robo Technologies, Milan Steskal z Mentegram a Nikoleta Čeligová z Memonik.

img_8972-2

foto:  Impact Hub Bratislava

Víťazi si rozdelili štartovací kapitál a benefity vo výške viac ako 12 000€ a všetky prezentujúce tímy sa stali súčasťou medzinárodnej celosvetovej komunity. O mnohých z nich budeme určite počuť. A to už čoskoro. Okrem CORvusu sa do prestížnej Startup Awards v sekcii Society prebojoval ešte jeden z projektov.

V Impact Hube sme nadšení z faktu, že kvalita spoločensky prospešných projektov v inkubátore z roka na rok stúpa a už dnes sa tešíme na budúcoročné pokračovanie tohto formátu. Juraj Palovič, co-founder Impact HUBu.

zdroj a zdroj titulnej fotografie: Impact Hub Bratislava,

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá