Slováci našli inovatívny spôsob, ako počas karantény chodiť na eventy, do kina a na koncerty

  • Livestreamy sú čoraz populárnejšie, tento rok ich bude sledovať až 236 miliónov ľudí
  • V čase koronavírusu je zábavný priemysel v ťažkostiach, technológia od slovenskej firmy ho však môže pomôcť oživiť
  • Monetizácia živých prenosov je spôsob, ako pokryť náklady na umeleckú činnosť a udržať si svoje príjmy
befunky-collage-12-1090×610
TASR
  • Livestreamy sú čoraz populárnejšie, tento rok ich bude sledovať až 236 miliónov ľudí
  • V čase koronavírusu je zábavný priemysel v ťažkostiach, technológia od slovenskej firmy ho však môže pomôcť oživiť
  • Monetizácia živých prenosov je spôsob, ako pokryť náklady na umeleckú činnosť a udržať si svoje príjmy

V dobe povinného sociálneho dištancu je nereálne, aby si sa večer vybral do kina, divadla, na koncert či sledovať stand-up show. Spoločenské aktivity sú dnes tabu ako nikdy predtým, no dopad tohto zákazu je omnoho horší než len to, že večer nemáme čo robiť.

Raperi, stand-up komici či iní umelci teraz zažívajú veľmi náročné obdobie, keďže im koronavírus prakticky pozastavil všetky príjmy. Samotní umelci, no aj firmy, ktoré ich zastrešujú, však tieto príjmy potrebujú, inak hrozí, že časť nášho zábavného priemyslu skončí na kolenách.

zdroj: unsplash

Koncert priamo v tvojej obývačke

Aj pre konzumentov takéhoto obsahu by však išlo o veľkú stratu. Koncerty, divadlá, kino či stand-up shows mnohí navštevujú na dennej báze a ide o príjemné odreagovanie sa od pracovného života. Navyše pomáhajú aj po psychickej stránke, ktorá je v čase odporúčanej karantény veľmi zraniteľná.

Jeden z najhorších aspektov koronavírusu je, že netušíme, ako dlho to ešte potrvá. Slováci z ambitas však prišli so zaujímavou technológiou, vďaka ktorej si môžeš kino či divadlo zariadiť aj doma a umelec zároveň nepríde o svoj príjem.

Reč je o pay-per-view technológii, ktorá je v zahraničí čoraz prominentnejšia a čoraz viac ju začína používať aj slovenský zábavný priemysel. O popularite pay-per-view svedčia aj čísla, tento rok bude livestreamy sledovať až 236 miliónov ľudí a do roku 2025 má tento trh nadobudnúť hodnotu až 125 miliárd eur.

zdroj: unsplash

Čoraz viac Slovákov využíva novú technológiu

Dnes síce umelci svoje šou streamujú, no z celého procesu sú len v strate, keďže musia hradiť náklady. Príkladom sú napríklad online koncerty slovenských raperov či DJov či čítanie rozprávok na dobrú noc od špičkovych herečiek.

Prostredníctvom pay-per-view môže divák vyjadriť podporu umelcovi, ktorý vďaka tomu môže pracovať aj počas pandémie koronavírusu. Je to to isté, ako nákup lístka na samotný event, no v hre sú ďalšie benefity. Netreba nikam cestovať, čo je v dnešnej dobe mimoriadne dôležité, a navyše si môžeš spraviť pohodlie priamo u seba doma na gauči.

Umelec okrem príjmu získa aj možnosť neobmedzenej kapacity. Podnik či koncertná hala dokážu pojať len obmedzené množstvo ľudí, livestream je však bez hraníc. K tomu sa pridáva globálny zásah a najmä expanzia na digitálny front, ktorého popularita dramaticky rastie.

zdroj: unsplash

Stačí zapnúť kameru

Z biznisového hľadiska tak pre umelcov ide o ideálny spôsob, ako zachovať príjem a schopnosť tvoriť to, čo fanúšikovia milujú.

Slovenskí ambitas sa špecializujú práve na pay-per-view livestreamy, pričom na konte majú už úspešné spolupráce s gigantickými eventmi ako OKTAGON alebo XFN ligou.

Keďže ide prakticky o online koncert či šou, spája sa s tým aj marketing či kvalita obsahu. Extrémne množstvo plateného obsahu, ktorý stráca na kvalite, ľudí zaujímať nebude, preto treba aj k živému vysielaniu pristupovať ako k bežnému vystúpeniu.

Vďaka spolupráci s expertmi sa umelci nemusia zaoberať technickým riešením, plánovaním podujatia či samotným predajom a webovým priestorom. Sústrediť sa môžu len na svoju umeleckú činnosť, tam to však nekončí.

V ambitas sa rozhodli ponúkať aj prémiové služby ako spolupráca so streamovacími službami, ochrana pred pirátstvom, zákaznícka podpora či reporting z celého eventu. Stream je možné uchovať aj ako záznam a následne ho predávať za zvýhodnenú cenu ďalej. Samozrejmosťou je aj platobná brána.

Ani svet streamovania však nie je bez podvodov a aj najväčšie livestreamy čelia zneužitiu. Tým najčastejším je, že jeden z divákov začne stream umelca takisto vysielať, no tentokrát zadarmo, vďaka čomu si ho môže pozrieť ktokoľvek.

Špecialisti z ambitas úspešne bojujú aj proti týmto praktikám svojimi full service službami, ktoré dokážu nahodiť prakticky zo dňa na deň – a ich bohaté skúsenosti s produkciami o veľkosti televíznych staníc, svedčia o tom, že svoju prácu robia kvalitne a pohotovo. Stačí si spomenúť, ako profesionálne bol zvládnutý OKTAGON.

zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá