Slováci nosia oblečenie s karciongénom, ktorý spájajú s mužskou neplodnosťou, ukázali testy

  • Obavy vzbudzujú hlavne látky narúšajúce hormonálny systém
  • 12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A
Ilustračná foto, Martin Hojsík
Ilustračná foto, Martin Hojsík, Unsplash/Nick de Partee TASR/Jaroslav Novák
  • Obavy vzbudzujú hlavne látky narúšajúce hormonálny systém
  • 12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A

Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) od vlády Slovenskej republiky vyžaduje, aby bola za urýchlenie reformy Európskej chemickej politiky a týmto pomohla ochrane zdravia, rovnako ako aj inováciám a konkurencieschopnosti chemického priemyslu.

Hojsík tvrdí, že Európa a samotné Slovensko potrebujú zlepšiť ochranu pred toxickými chemikáliami. Mali by preto podporiť inovácie v chemickom priemysle.

Bisfenol A, ktorý narúša ľudský hormonálny systém, sa bežne nachádza v slovenských obchodoch. Zistili to v Institutu pro testování a certifikaci (ITC) v Zlíne. Informovalo o tom v tlačovej správe Progresívne Slovensko (PS).

Podľa europoslanca výsledky dokazujú stálu prítomnosť nebezpečných chemikálií v oblečení. Bisfenol A je chemikália, ktorá sa spája s celým radom zdravotných porúch ako rakovina, neplodnosť, cukrovka, obezita a iné. Aj nezávislé štúdie preukázali súvislosť obsahu tejto látky v moči s nižším počtom a kvalitou spermií.

A práve táto chemikália bola nájdená v 12 z 19 vzoriek oblečenia. Obavy vzbudzujú hlavne látky narúšajúce hormonálny systém. Vedci zistili celosvetový pokles počtu spermií u mužov, najmä v rozvinutých krajinách, ako je Slovensko a za to je zodpovedným aj Bisfenol A.

„Toxické látky sa nachádzajú v našich telách. Zistil som to na vlastnej koži, keď mi v moči detegovali Bisfenol A. Preto som sa rozhodol pozrieť sa na to, či ho nájdem vo výrobkoch na Slovensku. Ľudia na Slovensku sú dennodenne vystavení toxickému znečisteniu, ktoré ohrozuje ich zdravie. Napriek varovaniam expertov a inštitúcií, akým je Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, je aj v súčasnosti stále možné nájsť v bežne dostupných produktoch chemikálie. Výsledky nás nepotešili, ale, žiaľ, ani neprekvapili,” uviedol europoslanec Hojsík.

Hojsík v októbri kúpil 21 rôznych výrobkov, 19 textilných výrobkov, z toho 14 detských ponožiek, tri dámske pančuchové nohavice a dva kusy dámskeho športového oblečenia a dva kusy potravinových konzerv. Tieto výrobky boli zaslané do laboratória v Zlíne. „12 z 19 textilných výrobkov obsahovalo Bisfenol A vrátane výrobkov určených deťom,” uzavrel Hojsík.

Nebezpečné výrobky 

Ako sme ťa už informovali, ak máš doma tieto výrobky, nemal by si ich používať. Sú to nebezpečné laky na nechty, súpravy na holenie či parfumované vody.

Úrad verejného zdravotníctva upozornil na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány vo Švédsku, Rakúsku a Spojenom kráľovstve.

Výrobky sa môžu nachádzať aj u nás, na Slovensku. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Nebezpečná je napríklad detská súprava lakov na nechty s názvom MGA LOL Surprise, 8 Pieces Nail Set, ktorý má pôvod v Číne. Laky na nechty obsahujú látku Methylisothiazolinone, ktorá nie je uvedená v zozname zložiek, no výrobok môže spôsobiť alergické reakcie pri osobách, ktoré majú citlivejšiu pokožku.

ÚVZ upozorňuje aj na parfumované vody s názvami Powder musk, Vanilla musk parfume, Gold patchouli woods, ABAQ pomegranate musk, Oud dinar, Romance for men a Musk sweet parfum special, ktoré obsahujú látku Butylphenyl methylpropional. Konkrétne táto látka môže poškodiť reprodukčný systém a spôsobiť zvýšenú citlivosť pokožky. Túto látku obsahuje napríklad aj parfum Bahrain pearl.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá