Slováci sa vo veľkom chopili bývania za pár tisíc. Reagujú na krízu s hypotékami aj nájmom

  • Súčasné ceny nehnuteľností nútia Slovákov rozmýšľať nad inými alternatívami
  • Mobilné domy sa tak stávajú ideálnou možnosťou
Mobilný dom.
Ilustračný obrázok, Unsplash/Jed Owen
  • Súčasné ceny nehnuteľností nútia Slovákov rozmýšľať nad inými alternatívami
  • Mobilné domy sa tak stávajú ideálnou možnosťou

Aktuálne ceny nehnuteľností spôsobujú mnohým Slovákom žalúdočné vredy, no ako uvádza Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud, tieto ceny sú nižšie ako tie pred rokom. To síce kupujúcich motivuje, no nie natoľko, že by sa s nimi roztrhlo vrece.

Budúcnosť cien však úplne jasná nie je. „Dobrá nehnuteľnosť si cenu udrží, tá horšia však klesne. Cenu budú spúšťať najmä predávajúci, ktorí potrebujú rýchlo predať. Ak niekto predávať nemusí, tak predávať nebude a radšej nehnuteľnosť prenajme,“ hovorí Mecková s tým, že situácia je taká, že ceny nájmov vyskočili na maximá, ktoré bežní ľudia zvládajú platiť len s odretými ušami.

„Bytová otázka je na Slovensku v kríze. Nemôžete si dovoliť ani kúpiť a pomaly sa dostávame do stavu, že mať prenajatý super byt bude pre mnohých luxusom,“ dodáva odborníčka pre Startitup s tým, že ceny nehnuteľností, ktoré na trhu neboli dokonalé a mali kadejakú chybu, už klesli o plus-mínus 10 %. Ďalší pokles bude teda individuálny a nastane skôr len vtedy, ak bude predávajúci v časovom alebo akútnom finančnom strese.

Aj vyššie uvedené fakty sú dôvodmi, prečo sa Slováci rozhodujú pre iné spôsoby bývania. V súčasnosti sú veľmi obľúbené mobilné domy, ktoré sú v porovnaní s bytmi alebo domami oveľa lacnejšie.

Jediné, čo k takémuto bývaniu potrebuješ, je pozemok. Zohnať takýto dom nie je vôbec náročné. Hľadanie sme ti trochu uľahčili a na inzertnom portáli Bazoš našli ponuky, ktoré ťa možno zaujmú.

Za úlohu sme si dali nájsť bývanie do 50-tisíc eur. Toto sú výsledky.

Bývanie za pár tisíc

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Bazos, Bazos, Bazos, Bazos, Bazos

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá