Slováci v boji proti horúčavám čoraz viac holdujú novému architektonickému trendu. Záclony či klímu menia za tento prvok

  • Slováci hlavne v lete bojujú s enormným prehrievaním svojich domácností. Aby si zaistili komfort, na domoch či obytných budovách pribúdajú rôzne tieniace prvky
  • Trend potvrdzujú aj veľké developerské projekty. Do svojich stavebných plánov stále častejšie zaraďujú práve tieto prvky
  • Slováci vedú diskusiu o tom, či je najlepším riešením klimatizácia alebo stačia tieniace techniky. Startitup prináša niekoľko tipov na zváženie
Aj tak to bude chciet dat Matus prec, takze tu nebudem nic extra vypisovat :P
Unsplash / profirol.sk
  • Slováci hlavne v lete bojujú s enormným prehrievaním svojich domácností. Aby si zaistili komfort, na domoch či obytných budovách pribúdajú rôzne tieniace prvky
  • Trend potvrdzujú aj veľké developerské projekty. Do svojich stavebných plánov stále častejšie zaraďujú práve tieto prvky
  • Slováci vedú diskusiu o tom, či je najlepším riešením klimatizácia alebo stačia tieniace techniky. Startitup prináša niekoľko tipov na zváženie

Leto je oficiálne tu a s ním opäť prichádzajú aj značné horúčavy. Už minulý rok bol v rámci Európy rekordný – ako informuje služba EÚ Copernicus Climate Change Service, priemerná teplota sa v európskych krajinách vyšplhala o 1 °C nad klimatologický priemer z predchádzajúcich troch desaťročí (1991 – 2020).

Už teraz je jasné, že toto leto nie je žiadnou výnimkou a Slovákov čakajú horúce tropické dni. Aj preto si do svojich domácností vo veľkom zavádzajú klímu, no jedným z najnovších architektonických trendov, ktorý si na Slovensku opäť získava veľkú priazeň, sú exteriérové tieniace prvky.

Absolútnym lídrom sú v súčasnosti exteriérové prvky tienenia, ktoré vedia správnou farebnou kombináciou doladiť dizajn budovy. Okrem toho Slováci ich prostredníctvom hľadajú stále efektívnejšie riešenia problémov s prehrievaním, lebo stupňujúce sa slnečné žiarenie posledných rokov ukázalo, že používať iba to vnútorné už ďaleko nestačí.

Prečo nestačia iba vnútorné žalúzie

Tieniacimi prvkami sa dá vytvoriť určitá izolácia pred teplom, čím sa zabraňuje zbytočnému prehrievaniu interiéru a aj jeho ochladzovaniu v zime. Avšak používanie iba vnútorných žalúzií či záclon má, čo sa týka zábran voči teplu, isté hranice – pri naozaj dlhodobých vysokých teplotách sa skôr či neskôr priestor bude zohrievať.

Pri vnútorných žalúziách totiž slnečné žiarenie prejde sklom dnu, čím zmení svoju vlnovú dĺžku. Následne sa už nevie dostať von a vzniká skleníkový efekt– teplo zostáva zachytené na vnútornej žalúzii a prenáša sa ďalej do interiéru.

„Štandardne interiérové tienenie dosahuje účinnosť pri zachytávaní tepla od 30 do 50 %. Pre porovnanie – vonkajšie žalúzie majú oproti nim účinnosť až 95 %,“ vysvetľuje Andrej Lehota, zakladateľ firmy Profirol, ktorá na Slovensku patrí medzi lídrov s tieniacou technikou.

Záclony
zdroj: profirol.sk – Štýlové závesy a záclony bez debát spestria každú izbu, no ako prvok v boji proti prehrievaniu interiéru prehrávajú.

Slováci kombinujú štýl s užitočnosťou

Externé tieniace prvky vedia byť pri vhodnom zladení s farbou domu vkusným doplnkom celej „vizáže“ nehnuteľnosti. No používanie napríklad externých žalúzií si svoju obľubu u Slovákov vo zvýšenej miere získava aj vďaka svojim ďalším praktickým výhodám, ktoré neposkytuje priamo ani klimatizácia.

Jednou z nich je aj zaistenie čo najlepších svetelných podmienok – žalúzie dnu vpustia dostatok svetla aj na čítanie, nie však nepríjemné ostré slnko. Taktiež dokážu izbu „zatemniť“ v ktorúkoľvek hodinu počas dňa, čo vie človek využiť pri poobednom spánku či pozeraní televízie cez deň.

Ďalším zaujímavým benefitom používania tieniacich prvkov je aj ochrana majetku. Tým sa myslí najmä blednutie interiérových doplnkov či celkovo starnutie materiálov, ktoré z dlhodobého hľadiska spôsobuje slnečné žiarenie. Rovnako niektoré tieniace prvky môžu zachytávať až 90 % UV žiarenia.

Samozrejmosťou je zabezpečenie súkromia pred zvedavými susedmi či okoloidúcimi. Niektoré tieniace prvky vedia aj mierne odhlučniť vnútorný priestor. Okrem manuálneho ovládania externých žalúzií ľudia investujú aj do diaľkového, tak si môžu prispôsobiť svetlo v miestnosti aj z pohodlia svojej postele.

Vonkajšie žalúzie
zdroj: profirol.sk – Okrem farebného doplnenia dizajnu domu si Slováci externé tienidlá pochvaľujú aj pre ich schopnosť znižovať teplotu interiéru.

Trend externých tieniacich prvkov vidieť aj na záhradách či terasách

Do záhrad a na terasy domov zasa Slováci stále vo väčšom množstve stavajú moderné bioklimatické pergoly s ovládateľnými lamelami alebo látkovými strechami. Tie nahrádzajú záhradné altánky a iné bežné prístrešky aj vďaka tomu, že umožňujú prispôsobovať množstvo svetla podľa aktuálneho počasia či nálady.

Oproti pergolám s pevnou strechou pri bioklimatických teplý vzduch stúpa hore a cez pootvorené lamely opúšťa terasu – tým dochádza k prirodzenému ochladeniu jej priestoru. Zvýšenej obľube medzi Slovákmi sa tiež tešia pergoly s látkovou strechou, lebo ju môžu počas zimného obdobia stiahnuť a vpustiť tak do interiéru terasy dostatok svetla. Prípadne si vychutnať ničím nerušený pohľad na letnú oblohu.

Moderné pergoly majú tiež široké možnosti bočného uzavretia, čím chránia nielen pred slnkom, ale aj vetrom či chladom. V mnohých rodinných domoch tak pri ich uzavretí ľudia pohodlne vytvoria predĺženú obývačku. Jednou z nevýhod vonkajších tieniacich prvkov je vyššia vstupná investícia, keďže rozhodne nejde o najlacnejšie záležitosti.

Pergola
zdroj: profirol.sk – Do záhrad a na terasy domov si Slováci stále vo väčšom počte nechávajú stavať pergoly.
Pre veľké stavby veľké riešenia

Externé tieniace prvky si získavajú obľubu aj medzi slovenskými firmami, je ich možné vidieť aj na rôznych administratívnych budovách.

Veľa takýchto projektov napríklad realizovali lídri na slovenskom trhu v oblasti tieniacej techniky – firma Profirol, ktorá sa zameriava na predaj a montáž tieniacej techniky a dekoratívnych interiérových prvkov.

Profirol
zdroj: profirol.sk – Na fotke vidieť tienenie spojovacieho tunela Nemocnice Nitra a umiestnenie tieniacich prvkov do nádvoria barokového kaštieľa Chateau Gbeľany firmou Profirol.

Medzi ich prácu patrí napríklad dizajnové tienenie spojovacieho tunela Nemocnice Nitra, či rovnako štýlové umiestnenie tieniacich prvkov do nádvoria barokového kaštieľa Chateau Gbeľany. Ich práca je inšpiratívna pre jednotlivcov aj developerské či stavebné firmy, ktoré chcú vo svojich projektoch použiť tieniace prvky. Inšpiratívne ukážky →

Ako svoj domov ochrániť pred horúčavami?

Ak má človek v byte či dome okná orientované na západ – teda na stranu, kde je počas dňa slnko najdlhšie – odporúča sa namontovať si na ne aj vonkajšie tieniace prvky. Ak má človek doma len záclonu, roletu či vnútornú žalúziu, vie nimi regulovať najmä svetlo, teplotu už veľmi nie. Taktiež môže dochádzať k skleníkovému efektu, čo práve ešte navýši teplotu v interiéri.

Samozrejmým riešením vysokých teplôt je zavedenie klimatizácie, na ktorú mnoho Slovákov nedá dopustiť. Určite ide o účinnú pomoc pri horúčavách, no ak človek nepoužíva žiadne tieniace prvky, bude ju najskôr musieť nechať bežať dlhú časť dňa a na vysokom výkone.

Veľa ľudí zastáva názor, že na Slovensku klimatizáciu netreba, keďže horúčavy, ktorým by nevedeli zabrániť napríklad tieniace techniky, tu máme len veľmi malú časť roka. Vhodnou je tak určite minimálne kombinácia tieniacich prvkov a klímy, pre čo najefektívnejší výsledok.

Čo veľa Slovákov pri téme regulácie teploty podceňuje, je dobré zateplenie nehnuteľnosti. Tá však nielen udržuje teplotu vo vnútri domova, ale rovnako ani neprepúšťa chlad či horúčavu dnu. Preto je dobré preveriť si stav zateplenia svojej nehnuteľnosti.

Dom so zaťiahnutými externými žalúziami
zdroj: profirol.sk – Kým interiérové tienenie pri zachytávaní tepla štandardne dosahuje účinnosť od 30 do 50 %, vonkajšie žalúzie až 95 %.
Ako si vybaviť tieniacu techniku na leto?

Keďže externé tieniace prvky nie sú najlacnejšia záležitosť, je dobré sa pri výbere firmy, ktorá ich človeku dodá a namontuje, neunáhliť. Jedným z aspektov je práve otázka, kto bude realizovať samotnú montáž.

Napríklad spomínaný Profirol na samotných stavbách neprenecháva spracovanie projektu iným stavebníkom alebo externistom, ale na slovenskom trhu je výnimočný tým, že má svoj vlastný interný tím špecializovaných technikov. Takto si vedia ľudia z Profirolu zabezpečiť odbornú realizáciu projektu a zaručiť výslednú kvalitu implementácie tieniacich prvkov na najvyššej úrovni.

Firma v súčasnosti spolupracuje so svetovými značkami výrobcov tieniacej techniky ako sú napríklad Corradi či Renson. Pri takých veľkých hráčoch je záruka, že napríklad aj v dnešnej post-covidovej situácii, kde čelíme nedostatku mnohých dielov, sú schopní fungovať bez nečakaných výpadkov.

„Veľké značky si totiž vedia zabezpečiť zásoby,” vysvetľuje Lehota. Plus, keď máte materiál, viete dodržiavať termíny – čo je jedným zo súčasných problémov mnohých stavebných firiem,“ dodáva Lehota k výhodám spolupráce s veľkými značkami, ktoré vďaka kvalitným dodávateľom vedia poskytnúť až 10-ročnú záruku.

Profirol
zdroj: profirol.sk – Profirol je na slovenskom trhu výnimočný tým, že má svoj vlastný interný tím špecializovaných technikov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá