Slováci vymysleli unikátnu krabicu na pizzu, z ktorej si môžeš vyrobiť vlastný nábytok

  • Mladá architektka Jana Solárová a dizajnér Filip Kotrč sa rozhodli pomôcť milovníkom pizze so zbytočným odpadom
  • Vytvorili jedinečný obal na pizzu, ktorý sa po dojedení posledných kúskov zmení na veľkú zábavu
Modoo
  • Mladá architektka Jana Solárová a dizajnér Filip Kotrč sa rozhodli pomôcť milovníkom pizze so zbytočným odpadom
  • Vytvorili jedinečný obal na pizzu, ktorý sa po dojedení posledných kúskov zmení na veľkú zábavu

„Nápad prišiel ešte počas štúdia na vysokej škole. Poznáte to, bývate na internátnej izbe, kde máte málo priestoru a aj čo sa týka jedla, je pizza častou a vďačnou voľbou. Ako sa nám takto hromadili pizza krabice prišiel nápad. V tom čase akurát Filip študoval vo Zvolene dizajn nábytku. A tak mu napadlo, že je veľká škoda, že toľko materiálu v podobe kartónu končí automaticky v koši. Neskôr sme začali objavovať aj ekologické aspekty v podobe obrovského množstva odpadu, a to nielen kartónu, ale aj jednorazových plastových stojančekov. A tak vzniklo Modoo,“ popísala pre Startitup Jana Solárová.

Projekt Modoo na svojom webe upozorňuje, že len na Slovensku sa vyrobí viac ako 14 miliónov krabíc každý rok, pričom z nich vznikajú tony zbytočného plastu alebo kartónu, ktorý sa však nedá zrecyklovať, pretože obsahuje mastnotu a zvyšky pizze. Tušil si to vôbec? V súčasnosti startup navštevuje so svojím produktom škôlky, kde pre deti robí workshopy a chystá sa presedlať aj na školy. Deti pracujú s jednotlivými kúskami ako s dielmi stavebnice, dokonca na ne môžu aj maľovať. Rozvíjajú tak svoju kreativitu aj motorické schopnosti.

zdroj: Modoo

Začínajúca podnikateľka

O tom, že nejde len o bláznovstvo umelca, ale plnohodnotné podnikanie vo svojom zrode, svedčí aj fakt, že Jana bola nominovaná v súťaži Podnikateľka Slovenska 2018 v kategórii Začínajúca podnikateľka. Síce ju nevyhrala (viac sa dozvieš TU), z ocenenia svojho úsilia má veľmi dobrý pocit.

Z nominácie na podnikateľku Slovenska som bola veľmi v šoku. Keď mi to oznámili, ani som tomu nechcela uveriť, doteraz ani neviem kto ma vlastne prihlásil, ale veľmi mu ďakujem. Sme skutočne ešte len začínajúca firma a ešte nás čaká veľa práce, ale takéto veci nám dávajú neskutočne veľa energie do ďalšej práce a veľmi nás motivujú. Bol to pre mňa osobne silný impulz aby sme v práci nepoľavili, práve naopak ešte viac pridali. Bolo úžasné spoznať ďalšie nominované ženy, ich prácu, nápady, vytrvalosť a silu ich osobnosti,“ vysvetľuje. 

zdroj: Modoo

Zatiaľ podľa Janiných slov však pizzu v kreatívnej krabici zo svojej obľúbenej reštaurácie nedostaneš. Keďže je projekt ešte stále na začiatku, možnosť takejto spolupráce medzi Modoo a pizzériami je ešte stále vo fáze jednaní.

Dúfame, že už čoskoro budú Modoo krabice k dispozícii v každom väčšom meste a ľudia si tak budú môcť túto veľkú stavebnicu vyskúšať sami. Radi hovoríme našim fanúšikom, aby o nás povedali svojej obľúbenej pizzerii, aby sa tak Modoo začalo prirodzene šíriť hlavne kvôli ľuďom, ktorí budú môcť dielce používať,“ uzatvára.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie