Slováci vyrábajú z PET fliaš nevšedné dizajnové kúsky. Ich projekt sa zaradil medzi najlepšie na svete

  • Tím ekologického a etického projektu sobi.eco dáva odpadovým materiálom nový význam
  • Na výrobu svojich produktov totižto používajú len recyklovaný textilný a plastový odpad
  • Šikovných Slovákov na čele so zakladateľom projektu Tomášom Horváthom si už všimli aj vo svete
boomm
Svadobný fotograf Katarina Kapsdorfer, sobi.eco
  • Tím ekologického a etického projektu sobi.eco dáva odpadovým materiálom nový význam
  • Na výrobu svojich produktov totižto používajú len recyklovaný textilný a plastový odpad
  • Šikovných Slovákov na čele so zakladateľom projektu Tomášom Horváthom si už všimli aj vo svete

Sobi.eco je etická a ekologická značka, ktorá vznikla v spolupráci s dizajnérkou Máriou Štranekovou (mayamay). Tá je na Slovensku priekopníčkou v rámci ekologickej módy. Pod jej záštitou dnes vznikajú jedinečné dizajnové kúsky vytvorené len z recyklovaného oblečenia a použitých plastových PET fliaš.

Po mnohých mesiacoch premýšľania a hľadania najlepších riešení sme prišli s našim prvým prototypom vyrobeným z recyklovaného textilného a plastového odpadu. Nechceli sme však zadať výrobu niekam do Ázie, ale našou činnosťou podporiť sociálne a zdravotne znevýhodnených ľudí na Slovensku. Rozhodli sme sa teda umiestniť našu výrobu do chránených dielní, sociálnych podnikov či dielní, ktoré poskytujú prácu v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Aktuálne spolupracujeme s dvomi dielňami a budeme radi, ak sa nám podarí v budúcnosti spoluprácu rozšíriť a podporovať tak ďalších ľudí,” hovorí tím projektu.

Úspech vo svete 

V roku 2017 slovenský projekt sobi.eco vybrali na podujatí UNLEASH Laboratory v Dánsku ako jeden zo 197 najlepších projektov zo sveta zameraných na udržateľné riešenia. O niečo neskôr, v decembri 2017, vyhrali súťaž OpenMaker a mohli začať rozvíjať ich myšlienku naplno. Vďaka úvodnému grantu zo súťaže dokázali vyvinúť prvé dva produkty z recyklovaných textílií v kombinácii s recyklovanými plastami.

Svojou činnosťou chceme prispieť aj k zvyšovaniu povedomia o zodpovednej výrobe a spotrebe na našej planéte, ktorá má len obmedzené zdroje. Máme vôľu hľadať riešenia, ktoré prinášajú človeku úžitok i radosť.”

Módny priemysel spôsobuje 10 % celosvetových emisií uhlíka

Nákup odevov sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Celosvetovo nakúpime 80 miliárd kusov oblečenia za rok, čo predstavuje o 400% oblečenia viac, ako pred 20 rokmi. Vďaka technologickému pokroku je spotreba odevov jednoduchšia a rýchlejšia než kedykoľvek predtým. Avšak mnohí z nás bojujú s tým, čo robiť s opotrebovaným oblečením, nakoľko priemerná životnosť jedného kusu oblečenia je iba okolo troch rokov.

Nechcené odevy ľudia posúvajú priateľom či rodine. Môžu ich darovať charitám, mimovládnym organizáciám, či vrátiť predajcovi v rámci programu spätného odberu. Avšak iba 0,1% takto darovaných alebo vrátených odevov podstúpi recykláciu a vyrobia sa z nich nové vlákna. Väčšina týchto odevov žiaľ končí na skládkach, ktoré znečisťujú životné prostredie. Pričom až 95 % všetkých odpadových textílií môže byť znovu recyklovaných.

Je pritom potrebné si uvedomiť, že  módny priemysel je dnes druhým najšpinavším priemyslom na svete a často sa spája s neetickým a nehumánnym prístupom k zamestnancom vo výrobe. Slovenský projekt sobi.eco chce svojou troškou prispieť k zmene tejto situácie.

Podporitť ho môžeš aj ty, a to kúpou niektorého z výrobkou značky sobi.eco.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá