Slovák Marek Rosa zarobil na počítačových hrách milióny, ktoré dnes investuje do vývoja

  • Neboli by sme od pravdy ďaleko, ak by sme ho nazvali vizionárom. Tak ako Steve Jobs, či Elon Musk aj mladý Slovák posúva svojimi nápadmi ľudskú predstavivosť ďalej a hľadá riešenia, ako zrealizovať budúcnosť už v prítomnosti.
kamo
facebook.com/marekrosa1/rockpapershotgun.com
  • Neboli by sme od pravdy ďaleko, ak by sme ho nazvali vizionárom. Tak ako Steve Jobs, či Elon Musk aj mladý Slovák posúva svojimi nápadmi ľudskú predstavivosť ďalej a hľadá riešenia, ako zrealizovať budúcnosť už v prítomnosti.

Marek Rosa je mladý herný vývojár a zároveň zakladateľ štúdia Keen Software House. Odmalička sa venoval a aj živil tvorbou softvéru a vo svoj voľný čas trávil vyvíjaním technológie pre prvú hru Minerwars 2081. Prvý úspech prišiel pre štyrmi rokmi, keď svetlo sveta uzrela hra Space Engineers. Práve vďaka hrám, ktorých sa predalo vyše milión kusov, čím sa výrazne zabezpečil do budúcna.

Vďaka jeho vytrvalosti a neustálemu učeniu sa nových vecí v oblasti technológií si zarobil viac ako vôbec fyzicky potreboval. Aj preto sa zarobené peniaze rozhodol investovať do vývoja umelej inteligencie pod záštitou jeho firmy GoodAI. GoodAI sa dnes zameriava na všeobecnú umelú inteligenciu.

Tímu stojacemu za touto mladou firmou sa podarilo vytvoriť aj novú platformu Arnold simulator, ktorá vychádza z pôvodného Brain simulátora, ktorý sa už vyvíja len čiastočne. Hlavným rozdielom v architektúre je v tom, že Arnold simulator umožňuje vytvárať neurónové siete, ktoré sú schopné veľmi rýchlo a dynamicky rásť. To je celkom neštandardné riešenie oproti bežne architektúre postavenej na hĺbkových sietiach, kde je obvykle nejaká typológia a dochádza k nastavovaniu jednotlivých váh. Arnold simulátro dokáže pridávať aj uberať veľké skupiny neurónov, čo je jednou z najzásadnejších vecí pri postupnom učení a získavaní skills všeobecnej umelej inteligencie. Neurónová sieť tak nie je obmedzovaná a môže sa ďalej rozvíjať.

Marekov Keen Software pritom ďalej profituje, no na GoodAI má Marek peniaze našetrené, aby sa nestalo, že by za pár rokov nemal vývoj z čoho financovať. Marek chce mať totiž istotu, že aj keď by už nezarobil ani korunu, tak desať rokov môže GoodAI stále posúvať dopredu.

V súčasnosti hľadajú do svojich vôd partnerov, s ktorými budú nasadzovať AI riešenia do biznisu a riešiť praktické problémy. GoodAI stojí taktiež za súťažou AI Challenge, do ktorej Marek venoval 5 miliónov dolárov. V súťaži je zapojených hneď niekoľko technologických partnerov, vďaka ktorým je zabezpečená produktová podpora. Patrí sem aj Microsoft Czech Republic & Slovakia, ten dáva 350 prihláseným účastníkom súťaže voľný prístup ku cloudovým službám Azure.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá