archív Peter Dosedla
archív Peter Dosedla
archív Peter Dosedla

Slovák odišiel na dôchodok v skorom veku. Precestoval 141 krajín, takmer ho zabili a jedol aj s rodinou kanibalov

  • Navštívil všetkých 7 kontinentov, dobyl Južný pol a precestoval dve tretiny planéty
  • Ako jeden z prvých na svete dokonca odcestoval do Sýrie po porazení ISIS
  • Navštívil všetkých 7 kontinentov, dobyl Južný pol a precestoval dve tretiny planéty
  • Ako jeden z prvých na svete dokonca odcestoval do Sýrie po porazení ISIS

Spoznávanie nových krajín považuje za jednu z najlepších životných investícií. Peter Dosedla je človek, ktorý sa naučil dokonale plávať v podnikateľských vodách a teraz si užíva slobodný život. Hovorí o sebe ako o absolútnom fatalistovi.

Navštevuje štáty, kam bežný turista nezavíta a neraz mu išlo aj o život. Priznáva však, že ako milovníka histórie ho nenecháva chladným to, ako mnohé národy pristupujú ku kultúrnemu či prírodnému dedičstvu, ktoré ničia.

  • Čomu vďačí za nevídané úspechy v biznise, ktoré mu pomohli ku skorému odchodu na dôchodok?
  • Prečo je podľa neho nutné nekompromisne prekopať celý slovenský vzdelávací systém?
  • Ktoré investície mu dnes zaručujú stabilný „cash flow“?
  • Ako hodnotí lokálnu startupovú scénu?
  • Prečo cestuje do krajín, kde musí mať ochranku za tisíc dolárov na deň? 
  • Pri ktorom zážitku mu išlo o život a v čom ho prekvapili kanibali na Fiji?

Ste bývalý CEO HR spoločností Express People a Manuvia. Aké najzásadnejšie úspechy sa vám podarili na čele týchto firiem?

Každá spoločnosť, ktorá dokáže písať svoj príbeh tak dlho ako tieto spoločnosti, pri ktorých vzniku som mohol byť a ktoré sa stali lídrami v svojom segmente, už sami o sebe predstavujú úspech.

Ale ak by som mal definovať tri najdôležitejšie veci, tak by to po prvé bolo to, že som spolu so svojimi spoločníkmi dokázal koexistovať a prekonávať všetky trhové, ale aj osobné prekážky. Bolo to po dobu skoro 25 rokov, čo v dnešnej dobe považujem za veľkú vzácnosť.

Ďalším úspechom, ktorého som bol strojcom, bola naša expanzia do nových krajín, vždy o krok pred konkurenciou. Práve moja vášeň k cestovaniu nám dokázala priniesť informácie. Tie nemali iba hodnotu štatistického faktu, ale lepšieho poznania novej krajiny, ktorú sme pridali do nášho portfólia.

No a v neposlednom rade to bolo to, že som dokázal tieto spoločnosti previesť cez tri ekonomické, trhové či segmentové krízy tak, aby sa dokázali zdvihnúť. Úprimne povedané, v jednom prípade skoro až z popola ako bájny Fénix.

Je to pocit na nezaplatenie, keďže v takejto obrovskej spoločnosti cítite zodpovednosť za tisíce ľudských osudov a rodín, ktoré sa spoliehajú práve na váš talent previesť ich rýchlo sa meniacim svetom v čo najväčšom pokoji.

Prečo ste sa rozhodli z tohto biznisu odísť, bolo to náročné rozhodnutie? Za koľko eur sa vám podarilo predať váš podiel?

Kedysi dávno som vyhlásil, že okolo štyridsiatky pôjdem do dôchodku, vtedy veľmi nadnesene, ale myslel som to vážne, keďže som začínal už v 17. Za necelých 30 rokov veľmi aktívneho a rýchleho biznis života som prežil viac ako by niekto stihol za tri životy.

Po spojení v Manuvii prišiel čas, kedy otvorene došlo aj na nezhody s novými spoločníkmi. To som považoval ako fatalista za jasný signál, že je na čase túto loď opustiť. Bolo to práve vtedy, keď bola firma v perfektnej kondícii.

Išlo o náročné rozhodnutie. Ak človek niečo buduje od zelenej lúky, tak vzdať sa toho je ako vzdať sa vlastného dieťaťa, a to vieme, že je absolútne nemožné. Zvíťazilo moje odhodlanie a najmä viera vo svoje schopnosti a to, že som vždy veril svojim pocitom a rozhodnutiam.

A tam, kde jeden príbeh končí, začína kapitola ďalšieho, a tak som podiel predal na Vianoce 2019, pričom vieme, čo o pár týždňov nastalo.

Podiel som predal za veľmi zaujímavú sumu pohybujúcu sa v sedem ciferných hodnotách, no už o pol roka som sa stal opäť akcionárom v koncerne Manuvia. Bolo to však už bez aktívneho exekutívneho zapojenia. Aj keď aj tam sa snažím zúročiť svoje dlhoročné vzťahy a network.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá