Slovák robí „gorilu“ politikom a žne úspechy na súťažiach. Zje až 35 bielkov denne

  • Tomáš Šarina bol juniorským majstrom Slovenska
  • Okrem kulturistiky sme sa s ním porozprávali aj o práci ochrankára politikov, ktorou sa v Nemecku živí
tomáš šarina
Tomáš Šarina
  • Tomáš Šarina bol juniorským majstrom Slovenska
  • Okrem kulturistiky sme sa s ním porozprávali aj o práci ochrankára politikov, ktorou sa v Nemecku živí

Zdravotné komplikácie ho nútili prehodnotiť stravovacie návyky. Keď už sa rozhodol pre zdravšiu stravu, prečo by sa nevrátil aj ku cvičeniu, ako to bolo v starých dobrých časoch? Bývalý juniorský šampión Slovenska sa tak po 17 rokoch znovu pripojil k kulturistickému svetu, ktorý je skôr životným štýlom než športom.

Napriek plnohodnotnej práci, kde občas trávi celé dni, a záväzkom voči rodine a malému dieťaťu, sa mu podarilo vo svojej spálni vo veku 40 rokov dosiahnuť takú kondíciu, že získal titul nemeckého šampióna. Toto ocenenie mu teraz otvára cestu k účasti na ďalších prestížnych súťažiach.

  • Ako je to so steroidmi v tomto športe
  • Čo jedáva a koľko cvičí
  • Dá sa kulturistikou zarobiť?
  • Aká je práca ochrankára

Naozaj si sa dostal do víťaznej formy len cvičením doma?

Áno. V Bavorsku, kde žijem, sme mali posilňovne zatvorené 7 mesiacov, takže som musel cvičiť doma. V roku 2020 tri mesiace v prvom lockdowne a od novembra 2020 v druhom. V Nemecku bol vrcholový profesionálny šport stále povolený, aj v lockdowne, ale keďže som vtedy ešte nemal licenciu, výnimka sa na mňa nevzťahovala.

Verilo ti okolie, veril si si vôbec ty sám, že doma spravená posilňovňa bude stačiť?

Okolie ani veľmi nie. V podstate, toto bol môj comeback na pódium po dlhých 17 rokoch, takže okolie a kolegovia nevedeli, čo tým sledujem. Prečo jem len vaječné bielka, nechápali to, iba mi hovorili, že tento rok aj tak z toho nič nebude, môžem rovno zabudnúť atď.

Sám som nevedel, ako bude moje telo a metabolizmus reagovať. Predsa len, som starší, nemal som to odskúšané. Ale hovoril som si, o nič nejde, keď to bude zle, nepôjdem. Nedalo sa nič stratiť.

Obával som sa trochu nôh, či ich dostanem do bodu, aby boli pripravené. Lebo na to treba stroje a tie som doma nemal. Musel som všemožne improvizovať. Veril som ale, že to dopadne dobre a jednoducho som išiel slepo ďalej za svojím cieľom.

Koľkokrát denne cvičíš a koľko času tým stráviš?

Je rozdiel, či som v objemovej fáze, alebo v diéte. V objeme sa zameriavam na silu a rast. Cvičím ťažšie, ale dbám na regeneráciu. Cvičím 2 dni a deň voľno, siedmy deň začína cely cyklus odznova. Diéta bola o inom. Musel som zaradiť kardio ráno, nalačno. Keďže robím na plný úväzok, väčšinou som vstával okolo 4:30 ráno, a išiel hodinu na bicykli. 6 dní tréning, celé telo aspoň 2-krát do týždňa a deň voľno. Je to v oveľa väčšej intenzite.

Ktorú časť tela cvičíš najradšej a ktorá ťa baví najmenej? Nohy?

Najmenej sa nedá povedať. To už je skôr rutina, no najviac bolestivé je pre mňa brucho a lýtka. Nohy, ten legendárny legday, to je čistá nenávisť a láska zároveň.

Na nohy som kládol dôraz od mladých rokov. Vždy ma fascinovali kulturisti s enormne vyvinutými nohami, ako Tom Platz, Paul de Mayo alebo menej známy Franco Bautista. Musím spomenúť, že som mal obrovské šťastie, že som mohol náhodou spoznať Roberta Brimicha, ešte ako mladý chalan.

Bol mojím trénerom, ktorý ma doviedol k majstrovským titulom. Práve on mi urobil nohy, s asi najbrutálnejším tréningom, ktorý sa nedá porovnať s ničím iným, čo som v kulturistike zažil.

Robo bol rozhodca, ako jediný a prvý Slovák na Mr. Olympia 1998, keď Ronnie Coleman vyhral svoj prvý titul. Ten človek bol a stále je pre mňa ako z iného vesmíru. Vtedy nebol ešte internet a sociálne siete ako dnes. On poznal osobne profesionálov, ktorých ja som videl len na stránkach časopisov a lepil si po stenách ich plagáty.

Je držiteľ zlatej medaile Bena Weidera za rozvoj svetovej kulturistiky, trénoval hercov v Beverly Hills, a zrazu som ja bol pri ňom osobne. Je to absolútny profesionál.

Zaujímavé je, že som teraz išiel do bodky rovnakú prípravu, s ktorou ma urobil majstrom SR v roku 2002. Fungovalo to rovnako aj dnes, keď mám o 20 rokov viac. Mňa veľmi teší, že sme opäť v kontakte a dúfam, že spolu urobíme veľký progres v najbližších rokoch.

Ako vyzerá tvoj jedálniček? Čo v ňom nesmie chýbať a čo v ňom mať nesmieš?

Presne ako tréning, je rozdiel, ako jem v objeme a v diéte. Objemová fáza je dlhodobý proces. Diéta už len zoseká tuk, aby sa ukázalo, čo sa tou tvrdou drinou vypracovalo.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá