Slovák umýval okná na najvyšších budovách Londýna: Ak si šikovný, mesačne zarobíš tisíce eur

  • Pavol si nevie predstaviť, že by musel sedieť v kancelárii a dlhé hodiny pracovať za počítačom
  • Preto si vybral prácu, ktorá je plná adrenalínu a výšok
Vertical Service
Vertical Service
  • Pavol si nevie predstaviť, že by musel sedieť v kancelárii a dlhé hodiny pracovať za počítačom
  • Preto si vybral prácu, ktorá je plná adrenalínu a výšok

Pavol Kožuch je Popradčan, ktorý sa už viac ako 18 rokov živí umývaním okien v extrémnych výškach. Kým sa dostal k tomuto povolaniu, prešiel si naozaj rôznorodou cestou. Po skončení školy sa ako vyučený tlačiar pohyboval v tlačiarenskom biznise.

Následne sa stal barmanom a nakoniec recepčným. Ani jedna z týchto profesií ho nenadchla a nevyhovovali mu ani z finančného hľadiska. Ako to už na Slovensku býva, pobalil si pár vecí a vyrazil za prácou do zahraničia, konkrétne Veľkej Británie.

Priamo v Londýne začínal v kuchyni ako umývač riadu. Začiatky boli podľa jeho slov náročné, odrazu sa ocitol v neznámej krajine, pracoval množstvo hodín za pomerne málo peňazí.

„Šťastnou náhodou som v Londýne stretol bývalého spolužiaka, ktorý pracoval vo firme na umývanie okien, v ktorej veľmi dobre platili. Nikdy by mi nenapadlo, že taká profesia vôbec existuje, ale chcel som odísť z kuchyne. Finančne ponúkali raz taký veľký plat, tak som sa to rozhodol skúsiť,“ povedal Pavol pre Startitup.

Celkom náhodou sa tak z kuchyne dostal priamo do firmy špecializovanej na výškové umývanie okien. „Naučiť sa umývať okná bolo jednoduché a trvalo to pár dní, potom prišlo to, čo som najskôr pri tejto pozícii až tak nebral do úvahy. Boli to výšky.“

zdroj: Vertical Service

„Začali sme pracovať najprv na lávkach alebo takých plošinách na výškových budovách. Firma mi zariadila všetky potrebné kurzy, papiere a preukazy. Bola to zaujímavá práca za dobré peniaze a navyše tam bol priestor na vývoj. Bavilo ma to lebo som predtým nikdy nič také nerobil. Všetky vysoké budovy boli v centre Londýna a ten výhľad bol fascinujúci.“ 

Objasňuje, že v tom čase stále pozoroval kolegov, ktorí denne pracovali zavesení na lanách a priznáva, že ho to veľmi fascinovalo. Rozhodol sa to vyskúšať, zapísal sa na kurz, na ktorom sa naučil ako bezpečne umývať okná zavesený na lane. Pavol to ani neplánoval, no na tomto poste nakoniec strávil celých osem rokov.

zdroj: Vertical Service

„Po čase mi začala chýbať rodina a mesto, založil som si preto vlastnú spoločnosť a rozhodol sa vrátiť domov. Doma nebolo jednoduché sa uchytiť, snažil som sa nájsť si prácu, ale finančné ohodnotenie bolo mizerné, a tak som sa rozhodol kontaktovať spomínaného spolužiaka, ktorého som stretol v Londýne. Ten sa medzičasom vrátil a otvoril firmu v Bratislave a začal som u neho pracovať ako živnostník.“

Neskôr, keď Pavol získal prehľad, ako tento biznis funguje aj u nás na Slovensku, rozhodol sa otvoriť si vlastnú firmu Vertical Service.

Slušný zárobok

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroj: Vertical Service

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá