Pre Slováka sen, pre zamestnancov startupu Basecamp prirodzené pracovné výhody

  • U nás na Slovensku sa zamestnanec pokladá za šťastného, ak má štátom uzákonené benefity ako sú: stravné lístky, dovolenka, vodu na pitie či preplatené nadčasy a k tomu slušný plat. Samozrejme, líši sa to od odvetvia. Pomaly si ale našťastie zamestnávatelia začínajú všímať, že ak si chcú udržať tých najlepších, musia im poskytnúť niečo viac.
37signals_basecamp_2
  • U nás na Slovensku sa zamestnanec pokladá za šťastného, ak má štátom uzákonené benefity ako sú: stravné lístky, dovolenka, vodu na pitie či preplatené nadčasy a k tomu slušný plat. Samozrejme, líši sa to od odvetvia. Pomaly si ale našťastie zamestnávatelia začínajú všímať, že ak si chcú udržať tých najlepších, musia im poskytnúť niečo viac.

Mnohé veľké spoločnosti na Slovensku by sme mohli považovať za extra štedré, no v porovnaní s Basecampom zaostávajú.

Platy medzi top 5%. Každý rok monitorujú platy zamestnancov okolitých firiem a snažia sa byť medzi najštedrejšími. Do úvahy sa berie samozrejme konkrétna pozícia a odborné skúsenosti pracovníka.

Štvordňové pracovné týždne počas leta. Od 1. Mája do 31 Augusta pracujú od pondelka do štvrtka bežných 8 hodín, teda nie 40 týždenne ale len 32 hodín. Čisto nový zamestnanci si to samozrejme musia zaslúžiť u ich vedúcich. Zákaznícka podpora musí bežať stále, teda pracuje sa na zmeny, aby vedeli riešiť problémy 24/7.

Jason Fried CEO Basecamp

Jason Fried, CEO Basecamp

 

100$ mesačne na fitnes centrum. Nie je problém preplatiť túto sumu aj na iné aktivity, či už je to yoga, cross-fit alebo vodné pólo. Dôležité je, aby ťa to udržiavalo v dobrej fyzickej kondícii. Ak ale nemáš rád skupinové aktivity, môžeš si za tie peniaze kúpiť nové bežecké topánky.

Podpora domácich farmárov. Všetci vieme že takzvané BIO potraviny sú najlepšie, v Basecampe ti ich zabezpečia, aby si ich mal vždy po ruke pre teba a tvoju rodinu.

Mesačná dovolenka. Samozrejme nie vždy, ale raz za tri roky si vieš povedať že potrebuješ poriadny reset a mesiac ťa nebude nikto otravovať.

100$ mesačne na masáže. Toľko môžeš minúť na takúto terapiu podľa svojho výberu. Myslím však, že happy endings sa do toho nepočítajú.

Firemné masáže pre každého

 

1000$ ročne na rozšírenie vzdelania. Ak sa zaujímaš o doplňujúce vzdelávanie alebo všemožné kurzy, táto čiastka určite nie je zanedbateľná. Niektorí to využijú na zručnosti týkajúce sa priamo práce, iní sa naučia hrať na hudobný nástroj, či hrať golf.

Zdravotná starostlivosť. Viem že v Amerike to funguje trocha inak ako u nás, ale preplácanie 75% z prémiovej starostlivosti musí byť určite veľká pomoc.

Hardware a Softvér zadarmo. Čokoľvek by ti uľahčilo prácu, či už železo alebo nejaký program, máš to u nich bez kladenia zbytočných otázok.

100$ na pracovné priestory. V prípade, že majú zamestnanca pracujúceho z ďaleka, prispievajú mu na miesto napr. v co-workingu.

1000$ ročne na charitu. Ak daruješ istú sumu na charitu, Basecamp im daruje rovnaké množstvo. Charitatívne organizácie však musia spĺňať isté  akreditácie.

Skvelá atmosféra

 

Výdavky bez otázok. Každý zamestnanec dostane vlastnú kreditnú kartu, na ktorú si bude môcť účtovať výdavky spojené s prácou. Napríklad cestovanie, softvér alebo spotrebný materiál do kancelárie. Neexistuje aby sa to u nás nezneužilo.

Prázdniny a dovolenky. Štandardne ti poskytnú tri týždne platenej dovolenky, ďalšie dni osobného voľna a ešte nejaké na štátne sviatky. S tým že u nich pracujú ľudia z rôznych kútov sveta, tak je ľahké to zjednotiť. Teda ak potrebuješ voľno na sviatok SNP, stačí len povedať.

Vianočný darček. Koncom každého roka každý zamestnanec dostane ďakovný darček. Tí, ktorí sú u nich kratšie ako jeden rok dostali naposledy noc v hoteli vo svojom rodnom meste. Ostatní napríklad preplatený výlet do jedného zo 16tich nezabudnuteľných miest po celom svete. Každý rok je to niečo iné, teda o prekvapenie nie je núdza.

Aj keď toto nie je až taký benefit, v Basecampe podporujú 40 hodinové pracovné týždne. Vo svete, kde často chcú zamestnávatelia aby sa pracovali 60 a viac hodín plus víkendy u nich nechcú takto zaťažovať zamestnancov. Ak ale nastane nejaká kríza, priemerne raz za rok môžu vyžadovať nadčasy, ale radšej sú, ak si pospíš riadnych 8 hodín.

Jason Fried

Zdroj: signalvnoise.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá