Slovenka chcela zostať v USA, tak si kúpila manžela za 15 000 dolárov a oklamala úrady. Fejkové svadby sú vraj populárny biznis

  • Dominika si Ameriku zamilovala. Aby tam mohla zostať, svadobný agent jej zohnal manžela
  • Pred obradom sa videli len raz, svadba bola o tri dni. Novomanželovi Dominika zaplatila tisíce len za to, aby mohla v USA žiť
  • Falošné svadby sú v Amerike úplne bežné, hovorí
Unsplash/Jeremy Wong Weddings/Raul Najera
  • Dominika si Ameriku zamilovala. Aby tam mohla zostať, svadobný agent jej zohnal manžela
  • Pred obradom sa videli len raz, svadba bola o tri dni. Novomanželovi Dominika zaplatila tisíce len za to, aby mohla v USA žiť
  • Falošné svadby sú v Amerike úplne bežné, hovorí

20-ročná Dominika (jej meno sme zmenili, reálne má redakcia k dispozícii) sa počas dovolenky zamilovala do Spojených štátov a rozhodla sa tam zostať. Stálo pred ňou neľahké rozhodnutie: vybaviť si komplikované víza, alebo obísť systém tak, aby mohla v USA pracovať a žiť?

„Nechcela som mať problémy a potrebovala som možnosť legálne si zarobiť. Falošná svadba bola pre mňa vtedy tá najlepšia možnosť,“ hovorí pre Startitup.

Ako manželka Američana mala šancu získať zelenú kartu, teda povolenie na trvalý pobyt. Najskôr to musela premyslieť a zmieriť sa s faktom, že minie tisíce dolárov s neistým výsledkom. Ak by jej úrady na falošnú svadbu prišli, stratila by všetko. Peniaze, manžela aj milovanú Ameriku.

Za sex pýtali tisíce dolárov, každá mala svoj cenník. Takto vyzerá zákulisie amerického stripklubu (1. časť)

Svadba o tri dni

„Známy pracoval ako svadobný agent. Povedal mi, že má pár nádejných adeptov a vyberie pre mňa toho najlepšieho,“ spomína. Zvoliť si správneho človeka pre falošnú svadbu bolo dôležité. Musel to byť niekto bezúhonný a uveriteľný.

S manželom, volajme ho Alex, sa pred svadbou stretla len raz a na hodinku. Zanechal slušný dojem. Pôsobil bezproblémovo, nekonfliktne a bol ochotný pomôcť. „Samozrejme, išlo mu len o peniaze,“ hovorí Dominika.

„Musela som sa rozhodnúť v podstate zo dňa na deň. Všetko sa zomlelo veľmi rýchlo. O tri dni bola svadba,“ hovorí „Mala som 20, on 24, vekovo sme si sedeli. Všetko vyzeralo na prvý pohľad tak, že sme mladý zaláskovaný pár.“

zdroj: Unsplash/Foto Pettine

Fraška a burger

Vďaka zelenej karte môžeš v USA pracovať a trvalo žiť. Získať ju možno napríklad v lotérii alebo aj svadbou s Američanom. „Vydávala som sa kvôli papierom, preto sme mali obrad iba na úrade. Priviedli sme si svedkov, ceremónie sa zúčastnil aj môj svadobný agent a fotograf. Nafotil nás, ako si vymieňame obrúčky, ako si hovoríme áno a to bolo všetko. Trvalo to asi 20 minút, bola to čistá fraška,“ vysvetľuje Dominika.

Keď sa obrad skončil, Dominika sa s Alexom pobrala do auta, kde mu vyplatila prvú časť dohodnutej sumy. „V obálke som mu podala 3 000 dolárov. Rovno predo mnou si ich prepočítal a odišiel domov,“ hovorí. „A my s kamoškou sme si šli sadnúť na burger. To bola svadobná hostina.“

Chceli, aby som ich opľula za 800 dolárov. Prečo nie? Takto vyzerá zákulisie amerického stripklubu (2. časť)

Ignorant

Krátko po svadbe čakala mladomanželov komplikovaná byrokracia. 100 strán žiadostí, rôznych formulárov a potvrdení pre imigračný úrad. „Pracovné povolenie mi prišlo asi o 2 mesiace,“ vysvetľuje Dominika. Manželovi vtedy vyplatila ďalších 3 000 dolárov.

Dominika a Alex potom mali niekoľko mesiacov na to, aby sa reálne spoznali. Oboch totiž na imigračnom úrade čakal pohovor, počas ktorého sa overuje, či ide o reálny a legitímny zväzok. 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech