astrobiologička
astrobiologička
Archív Michaely Musilovej

Slovenka trénuje astronautov: Na Marse môže byť život, Musk a Bezos ale môžu zničiť jeho výskum

  • Michaela Musilová je dôkazom toho, že aj ľudia zo Slovenska sa dokážu podieľať na vesmírnom výskume
  • Velila už viac ako dvadsiatim simulovaným misám na Mars a Mesiac
  • Michaela Musilová je dôkazom toho, že aj ľudia zo Slovenska sa dokážu podieľať na vesmírnom výskume
  • Velila už viac ako dvadsiatim simulovaným misám na Mars a Mesiac

Ako astrobiologička študuje extrémofily, čiže organizmy žijúce v extrémnych podmienkach, ako sú ľadovce či lávové jaskyne. Vedkyňa Michaela Musilová v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka HI-SEAS na Havaji, kde velí simulovaným misiám na Mesiac a Mars. Spolupracuje s viacerými vesmírnymi agentúrami ako NASA a ESA.

Na Slovensko však nezanevrela. Pôsobí ako hosťujúca profesorka na FEI STU a je podpredsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity. Okrem toho ju prednedávnom zvolili za dekanku za vedu v International Space University vo Francúzsku.

Pred pár mesiacmi dokonca Slovensko obletela správa, že by Michaela mohla byť v posádke letu okolo Mesiaca, ktorý organizuje japonský miliardár Yusaku Maezawa. Na Slovensko sa vrátila po dvoch rokoch a okrem návštevy rodiny tu absolvuje turné so svojou knihou Žena z Marsu.

  • Aký musí byť človek, aby ho vybrala na misiu
  • Ako vníma možnosť života na Marse
  • Myslí si, že je možné osídliť Mars?
  • Má Slovensko kapacity na to, aby sa podieľalo na vesmírnom výskume?

Vrátili ste sa na Slovensko z Havaja. Vedeli ste sa stihli adaptovať?

Na Slovensku som len skok, takže sa ani nestihnem adaptovať. Okrem misií na Havaji som absolvovala aj jednu na mori, potom som bola pracovne v New Yorku a až potom som prišla sem. Takže postupne som sa ku Slovensku dopracovala.

Bratislava sa nejako extra nezmenila, takže je to taká príjemná nostalgia vrátiť sa po dvoch rokoch domov a vidieť rodinu.  

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Dr. Michaela Musilova (@astro_michaela)

Cieľom simulovaných misií je vychytať problémy, ktoré by mohli posádku vo vesmíre potrápiť. Akým najväčším problémom ste zatiaľ čelili?

Tých je celý rad. Občas boli technické, ale väčšinou spojené s ľuďmi. Niektoré vesmírne agentúry chcú, aby boli do misie zapojení aj ľudia, ktorých som nevybrala. Tí niekedy nemajú tie najlepšie povahové vlastnosti, aj keď môžu byť super vedci a inžinieri.

Vie to potom spôsobiť, že posádka si nesadne a behom niekoľkých dní nastanú problémy. Ako veliteľka sa ich vždy snažím uzmieriť a nájsť kompromisy.

Hovorím, že ľudský faktor môže byť to, čo misiu zachráni, alebo ju pokazí. Preto je mojím cieľom spraviť z posádky rodinu. Musíme si tolerovať naše neduhy, vedieť si odpustiť a robiť sa navzájom šťastnými. Keď má niekto problémy či zlý deň a chceme ho potešiť, uvaríme mu napríklad jedlo, ktoré mu chutí, pozrieme si film, ktorý ho baví, a podobne.

Párkrát sa stalo, že nastali situácie, kedy to bolo jeden člen verzus zvyšok posádky. Ja som musela byť celý čas mediátor a upokojovať ich. Ledva sme dokončili misiu. A raz nastala dokonca situácia, keď som musela vyslovene jedného človeka vykopnúť. Ale to sa stalo iba jedenkrát.

Väčšinu členov posádky vyberáte sama. Aké vlastnosti by mal mať človek, ktorý by chcel ísť na takúto misiu?

Odkedy som riaditeľka stanice, mojím cieľom je spestriť výber ľudí, ktorých beriem na simulované misie a ktorí sa raz môžu dostať do vesmíru.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá